Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa ani včera nedokázala prelomiť sériu dní v rade, kedy zaznamenala pokles. Ten včerajší bol už piatym dňom v rade, kedy ropa uzatvárala obchodovanie v červených číslach.

Tempo prepadu sa však výraznejšie spomalilo, čo by mohlo napovedať blížiacemu sa odrazu. Septembrový futures kontrakt ropy WTI (CLU0), ktorý exspiruje tento piatok si pripísal v porovnaní s uzatváracou cenou z piatku minulého týždňa pokles o 0,2%, keď uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 75,24 USD za barel.

Očakávané udalosti dňa

Počas dnešného dňa sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať na makrovýsledky. Z tých kľúčových, ktoré by obchodovanie mohli dnes výraznejšie ovplyvniť stoja za zmienku predovšetkým výsledky priemyselnej produkcie a využitia výrobných kapacít z US ekonomiky za júl (15:15 hod.), ktorým budú predchádzať dáta z US realitného trhu (stavebné povolenia a začatá výstavba za júl o 14:30 hod.) a inflačné dáta z USA v podobe PPI (rovnako o 14:30 hod.). Počas dopoludnia sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať predovšetkým na inflačné dáta v podobe CPI z veľkej Británie (10:30 hod.) a na prieskum ZEW ekonomického sentimentu z Nemecka a eurozóny (11:00 hod.).

Obchodníkov s ropou čakajú v neskorých večerných hodinách (o 22:30 hod.) ešte výsledky API týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky za týždeň končiaci 13. augusta.

Dôležité technické úrovne

Z technického hľadiska zatiaľ ako support slúži býkom psychologická úroveň 75 USD za barel. Hoci sme včera boli svedkami aj prepadu pod ňu (minimá 74,86 USD za barel), nakoniec sa rope podarilo vrátiť nad túto úroveň, čo je pre vyhliadky býkov veľmi dôležité. Najbližšou rezistenciou sú včerajšie maximá (75,95 USD za barel pri CLU0). V prípade pokiaľ sa rope podarí zdolať túto úroveň by sme sa dnes mohli dočkať výrazného posilnenia. Najbližšou silnejšou rezistenciou by totiž mohla byť až úroveň 77,80 USD za barel (23,6% úroveň návratu podľa Fibonacciho z augustových miním dosiahnutých včera po maximá dosiahnuté začiatkom mesiaca).

Krátkodobý výhľad

Pri rope ostáva náš krátkodobý výhľad býčí. Hoci výraznejšieho odrazu nahor sme sa včera nedočkali a možno povedať, že medvedie tlaky aj naďalej pretrvávajú, odraz by mal byť už v dohľade. Pokiaľ sa dočkáme dnes pozitívnych makrodát a akciové trhy neprepadnú hlbšie, s blížiacimi sa výsledkami API a DOE, ktoré by mohli podľa nášho názoru v tomto týždni vyjsť na býčej strane (minulý týždeň výrazne pokleslo využívanie rafinérií, čo by mohlo znamenať pokles zásob ropných produktov), mohli by sme byť už dnes svedkami rastu ceny ropy.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *