Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera zaznamenala výraznejší pokles. Októbrový futures kontrakt ropy WTI (CLV0), ktorý exspiruje už budúci utorok uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 74,57 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo pokles o 1,91% v porovnaní s uzatváracou cenou zo stredy.

S blížiacim sa termínom exspirácie tohto futures kontraktu bol včera počas obchodovania znateľný pokles likvidity.

Obchodovanie najvýraznejšie počas včerajšieho dňa ovplyvnila neistá nálada na trhoch, keď akciové indexy počas dňa strácali. Ropu výpredaje akcií, resp. výbery ziskov tlačili nadol, pričom zatváranie pozícií pri rope bolo silnejšie aj v súvislosti s blížiacim sa termínom exspirácie CLV0. Medveďom napomohli počas dňa aj slabšie výsledky Phily FED, dáta z US pracovného trhu (nové a pokračujúce žiadosti o podporu) vyšli v súlade s očakávaniami.

Počas včerajšieho obchodovania v neprospech býkov hovorili aj slabšie výsledky hospodárenia spoločnosti FedEx. Spoločnosť navyše mierne znížila očakávania na 3Q, v roku 2011 však vidí aktuálne situáciu mierne lepšie v porovnaní s poslednými očakávaniami.

Lepšie výsledky Oracle a Research in Motion zmenili náladu na trhoch

Nálada na trhoch sa však po zatvorení obchodovania výrazne zmenila. Optimizmus na trhy priniesli lepšie výsledky hospodárenia spoločností Oracle a Research in Motion. Druhá menovaná spoločnosť navyše zvýšila očakávania pre nasledujúce obdobie, čo je pre trhy pozitívnym signálom. Predovšetkým tieto správy naštartovali rast akciových trhov, ktorý je aktuálne jedným z hlavným pilierov, ktorý podporuje býčí tábor aj pri rope.

Očakávané udalosti dňa

Počas dnešného dňa sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať predovšetkým na popoludňajšie dáta, keď nás o 14:30 hod. čakajú najskôr inflačné dáta z US ekonomiky v podobe CPI za august a následne o 15:55 hod. bude zverejnený prieskum spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity. Predovšetkým tieto dáta by sa dnes mohli podpísať pod vývojom na trhoch.

Pohľad na techniku a výhľad

Októbrový futures kontrakt ropy WTI aktuálne pokračuje v raste, keď sa dostáva už cez úroveň 75 USD za barel. Najbližšou rezistenciou je úroveň 75,60 USD za barel, ktorá predstavuje 38,2% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma augustové minimá-maximá. Vzhľadom na to, že túto rezistenciu sa rope v septembri podarilo výraznejšie pokoriť, neočakávame výrazné medvedie tlaky v okolí tejto úrovne. Ropa má podľa nášho názoru aktuálne výrazný priestor pre rast a náš krátko a strednodobý výhľad je preto rastový. Pozitívnym signálom pre býkov je dobre vyzerajúca technická situácia, keď včera sa podarilo pokles zastabilizovať rope a od spodnej línie ťahanej cez minimá z konca augusta a septembra zaznamenala výrazný odraz nahor. Očakávame pokračovanie v raste, pričom priestor pre rast ceny ropy je výrazný. Najbližšou silnejšou rezistenciou by mohla byť až úroveň 77 USD za barel, resp. 77,10, ktorá predstavuje 50% úroveň návratu podľa Fibonacciho zo spomínaného pásma…

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *