Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera predĺžila sériu dní poklesu v rade už na 5. Nebyť záchranného balíku pre EMU, ktorý oznámila EU a MMF počas víkendu 8.-9. mája, tak by prepadla s najväčšou pravdepodobnosťou už 11. obchodný deň v rade (v pondelok 10. mája totiž posilňovala po oznámení záchranného balíku už o viac ako 4,5%, keď nakoniec obchodovanie uzatvárala so ziskom cca. 2%).

V priebehu dvoch týždňov sa jej podarilo skorigovať o neuveriteľných cca. 17%, pričom prepad z maxím po minimá prekročil 20%.

Ropa na 5-mesačných minimách

Futures kontakt ropy WTI s termínom dodávky jún 2010 (CLM0), ktorý exspiruje už zajtra prepadol počas včerajšieho obchodovania na 5-mesačné maximá (69,27 USD za barel). Na takto nízkych úrovniach sa ropa obchodovala naposledy 15. decembra 2009.

Exspirácia CLM0 už zajtra

Vzhľadom na blížiaci sa termín exspirácie a na vysoký spread medzi júnovým a júlovým futures kontraktom ropy WTI by sa však s prerolovaním futures kontraktov, ku ktorému príde zajtra, mohla ropa WTI výraznejšie vzdialiť 5-mesačným minimám. Júlový futures kontrakt ropy WTI (CLN0) sa totiž aktuálne obchoduje v okolí úrovne 74,30 USD za barel.

Dôležité technické úrovne

Za kľúčovú úroveň považujeme 76,34 USD za barel, ktorá predstavuje 38,2% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma 32,46 – 147,32 USD za barel (približne minimá z decembra 2008 a historické maximá z júla 2008). V prípade, ak by sa rope nepodarilo dnes výraznejšie posilniť, táto úroveň by mohla byť výraznejšou rezistenciou. Naopak v prípade výrazného odrazu nahor by sa po prerolovaní futures kontraktov mohol stať z rezistencie výraznejší support. Pri futures kontrakte CLN0 by kľúčovou rezistenciou mohla byť spomínaná úroveň 76,34 USD za barel. Kľúčovým supportom by mohli byť včerajšie minimá – 72,78 USD za barel.

Očakávané udalosti dňa

Z makroekonomických dát nás dnes čakajú inflačné dáta v podobe CPI z Veľkej Británie (10:30 hod.) a z eurozóny (11:00 hod.) a v popoludňajších hodinách v podobe PPI z US ekonomiky (14:30 hod.) – dáta za apríl. Ich dopad na vývoj ceny ropy by však výrazný byť nemal. Oveľa väčší dopad na ropu by mohol mať vývoj na akciových trhoch, ktorý by mohli ovplyvniť výsledky spoločností Wal-Markt a Home Depot. Tie by mali byť zverejnené ešte pred otvorením obchodovania na US akciových trhoch. Obchodníkmi pozorne sledovanou udalosťou dnešného dňa by mala byť aj sterilizácia zdrojov v objeme 16,5 mld. EUR, ktoré banky získali predajom dlhopisov krajín eurozóny centrálnym bankám eurosystému do 14. mája.

Dáta API o 22:30 hod.

V neskorých večerných hodinách sa pozornosť obchodníkov s ropou bude sústreďovať na výsledky API týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov. Výsledky týkajúce sa týždňa končiaceho 14. mája budú zverejnené o 22:30 hod.. V predchádzajúcom týždni preukázali výsledky API nasledovné zmeny zásob: ropa +362 tis. barelov, benzín -906 tis. barelov, destiláty +94 tis. barelov. Okrem výsledkov za celú US ekonomiku sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať na zmenu stavu zásob ropy v Cushingu, a to z dôvodu rekordne vysokého stavu zásob. V predchádzajúcom týždni (končiacom 7. mája) bol zaznamenaný prírastok zásob ropy v objeme 783 tis. barelov.

Ropa aj naďalej pod tlakom medveďov

Fundamenty pri rope aj naďalej ostávajú naklonené skôr na stranu medveďov. Rekordne vysoký stav zásob v Cushingu (cca. 37 mil. barelov) a obavy z pomalšej obnovy ekonomiky z dôvodu nevyhnutného utesňovania menovej politiky v Číne a nevyhnutnej fiškálnej konsolidácii v mnohých rozvinutých ekonomikách vyvolávajú obavy o obnovu dopytu po rope. Hoci fundamenty v súčasnosti ani zďaleka nezohrávajú pri vývoji ceny ropy taký veľký význam ako v minulosti, očakávame aj naďalej silné medvedie tlaky. Rast ceny ropy by mal byť výrazne limitovaný a preto sa nám ako najvhodnejšia stratégia pri rope v súčasnosti javí špekulácia na pokles v prípade výraznejšieho spiku nahor.

Zdroj: Pavol Vejmelka, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *