Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera zaznamenala pokles a narušila tak sériu ziskov troch dní v rade. Futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky júl 2010 (CLN0) uzatváral včera obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 76,79 USD za barel. V percentuálnom vyjadrení si tak na svoje konto pripísal stratu 1,13% v porovnaní s uzatváracou cenou zo stredy.

V korekcii pokračovala ropa aj počas ázijskej seansy, keď sa CLN0 dostal až k úrovni 76,14 USD za barel. Podobne ako včera a predvčerom sa však rope nepodarilo prepadnúť pod úroveň 76 USD za barel, čo je pre ďalší vývoj aktuálne kľúčový support.

V prípade prepadu pod túto úroveň by sme sa mohli dočkať výraznejšej korekcie, ktorá by podľa nášho názoru bola veľmi dobrou príležitosťou pre strategický nákup.

Očakávané udalosti dňa

Počas dnešného dňa nás nečakajú žiadne významnejšie makrodáta, a teda obchodovanie bude závisieť predovšetkým od trhového sentimentu. Pozornosť obchodníkov sa bude upriamovať na 12:00 hod., kedy by mal vystúpiť v Malage Paramo (ECB). Obchodovanie s ropou by dnes mohol výrazne ovplyvniť pohyb kráľovského menového páru EURUSD. Ten aj naďalej pokračuje v prudkom raste a dostáva sa na tohto mesačné maximá.

Takýto vývoj pochopiteľne nahráva býkom pri rope, keďže oslabujúci americký dolár (výrazne stráca na úkor eura) ženie jej cenu nahor.

Dôležité technické úrovne a krátkodobý výhľad

Z technického hľadiska prišlo včera k prelomeniu spodnej línie rastovej línie ťahanej cez minimá z tohto mesiaca (viď priložený graf). Značí to o vyčerpanosti býčej rely, no nie o ukončení rastového trendu. Ropa aj naďalej má obrovský potenciál pre rast, pričom v najbližších týždňoch by si podľa nášho názoru mohla pripísať slušný zisk.

V najbližších hodinách by však podľa nášho názoru mohlo prísť ku korekcii ziskov a ropa by tak mohla obchodníkom ponúknuť relatívne dobrú príležitosť pre nákup. Už 3 dni po sebe sa poklesy zastavili tesne nad úrovňou 76 USD za barel pri CLN0, čo svedčí o silnej bariére, ktorou pásmo 75,80-76,30 USD za barel aktuálne je. Ďalší support v prípade prepadu pod túto úroveň očakávame na úrovni 75,50 USD za barel. Úrovne okolo tejto hranice sú podľa nášho názoru veľmi lákavé pre špekuláciu na rast, cieľom ktorej je až úroveň 78,50 USD za barel.

Vzhľadom na blížiaci sa termín exspirácie júlového futures kontraktu ropy WTI (22. jún) je však aktuálne vhodnejšie podľa nášho názoru obchodovať s futures kontraktmi s neskoršou exspiráciou.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIM Broker

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *