Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera zaznamenala silný rast. Novembrový futures kontrakt ropy WTI (CLX0), ktorý exspiruje zajtra, uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 83,08 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo posilnenie o 2,25% v porovnaní s uzatváracou cenou z piatku minulého týždňa.

Rastu ceny ropy výrazne napomohol odraz menového páru EURUSD. Po tom, ako v piatok a aj včera počas ázijskej seansy americký dolár najmä v súvislosti so silnejšími makrodátami (lepšie maloobchodné tržby z US ekonomiky) zaznamenal posilnenie, sme boli svedkami korekcie tohto pohybu. Počas európskej a americkej seansy výraznejšie strácal, čo nahrávalo do karát býkom pri rope a rovnako aj býkom na akciových trhoch. Nahor hnali cenu ropy aj očakávania silných kvartálnych dát. Citigroup počas dňa zverejnila kvartálne dáta, z ktorých akciové trhy profitovali. Akcie Citigroup posilnili o 5,57%. Okrem týchto výsledkov sa pozornosť sústreďovala s blížiacim sa záverom obchodovania na výsledky spoločností Apple a IBM, ktorých zverejnenia prišli po zatvorení obchodovania na US akciovom trhu. Hoci nemožno hovoriť o slabých výsledkoch, tak akcie Apple ako aj akcie IBM boli po dátach výraznejšie vypredané (zmeny v po-obchodnej fáze: Apple -6,13%, IBM -3,31%).

Očakávané udalosti dňa

Pozornosť obchodníkov sa bude dnes sústreďovať predovšetkým na popoludňajšie dáta z US realitného trhu (začatá výstavba a stavebné povolenia za september), ktoré budú zverejnené o 14:30 hod. Okrem makrodát by dnes kartami na trhoch mohli zamiešať aj kvartálne zverejnenia. Pozornosť obchodníkov sa bude sústreďovať predovšetkým na výsledky spoločností Goldman Sachs, Bank of America, Coca-Cola a Johnson & Johnson. V závere dnešného dňa nás čakajú dáta API týkajúce sa zmeny stavu komerčných zásob ropy a ropných produktov v USA za týždeň končiaci 15. októbra. Výsledky budú zverejnené o 22:30 hod..

Dôležité technické úrovne

Vzhľadom na to, že novembrový futures kontrakt ropy WTI (CLX0) exspiruje už zajtra, za významnejšie považujeme už technické bariéry pri decembrovom futures kontrakte (CLZ0). Za kľúčovú krátkodobú rezistenciu možno považovať úroveň 85 USD za barel, resp. 85,12 (61,8% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma májové/tohtoročné minimá – májové/tohtoročné maximá. Pri tejto úrovni sa prudký rast ceny ropy zastavil začiatkom mesiaca, keď výraznejšie nad úroveň 85 USD za barel sa rope dostať nepodarilo. Výraznejšie nad touto úrovňou sa ropa obchodovala naposledy v polovici mája. Naopak so silnejším supportom možno rátať v okolí úrovne 80 USD za barel, resp. už v okolí 81 USD za barel pri CLZ0. Práve úroveň 81 USD za barel poslúžila v tomto mesiaci už viackrát ako silný support. Pevnosť psychologickej bariéry 80 USD za barel posilňuje aj prítomnosť 38,2% úrovne návratu podľa Fibonacciho (79,91 USD za barel pri CLZ0) zo spomínaného pásma…

Krátkodobý výhľad

Z intradenného hľadiska je zatiaľ náš výhľad neutrálny, náš strednodobý výhľad je aj naďalej rastový (očakávame však limitovaný rast ceny ropy). Vzhľadom na prudký rast ceny ropy, ktorý bol včera počas európskej a americkej seansy zaznamenaný by sa pokojne pred blížiacimi sa dátami API a DOE mohla dostaviť korekcia. Navyše pod prípadný pokles ceny ropy by sa mohla podpísať aj blížiaca sa exspirácia novembrového futures kontraktu ropy WTI (CLX0 – exspiruje zajtra). Špekulačné dlhé pozície preto aktuálne považujeme za rizikové, keďže pokračovania v raste ceny ropy by malo byť podľa nášho názoru výraznejšie limitované. Za rizikové aktuálne považujeme aj špekulačné krátke pozície.

Najvýhodnejšia sa nám preto javí pri rope aktuálne stratégia vyčkať mimo trhu na prípadnú korekciu. Pokiaľ by sme boli svedkami úrovní ceny ropy (CLZ0) v okolí 81 USD za barel, resp. tesne nad týmto supportom, za zváženie budú stáť podľa nášho názoru špekulačné dlhé pozície. Pokiaľ by však ropa aj naďalej pokračovala v prepade a prepadla by pod psychologickú bariéru 80 USD za barel, očakávaný rastový scenár ceny ropy by bol výrazne narušený a za uváženie by stálo vystúpenie zo špekulačných dlhých pozícií, a to aj napriek strate. Po prepade pod 80 USD za barel by totiž straty mohli prudko narastať…

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *