Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa si včera na svoje konto pripísala opäť stratu a predĺžila tak sériu negatívnych seáns v rade už na 6 obchodných dní. Nebyť záchranného balíka pre EU oznámeného počas víkendu 8.-9. mája, s najväčšou pravdepodobnosťou by bol včerajší pokles ceny ropy už 12. v rade (v pondelok 10. mája po oznámení balíka ropa uzatvárala obchodovanie v zisku).

Júnový futures kontrakt ropy WTI (CLM0), ktorý dnes exspiruje, uzatváral včera obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 69,41 USD za barel. Počas ázijskej seansy ropa straty navyše ešte rozšírila (v prospech medveďov hovorili dáta API a pokles akciových trhov) a prepadla na nové viac ako 7-mesačné minimá (v prípade kontinuálneho futures kontraktu). Prerolovaním futures kontraktov, ku ktorému príde dnes z dôvodu exspirácie sa však ropa WTI dostane opäť nad úroveň 70 USD za barel.

Výsledky API

Výsledky API hodnotíme skôr v prospech medveďov. Hoci zásoby ropy v US ekonomike podľa štatistiky American Petroleum Institute zaznamenali pokles o 794 tis. barelov, v neprospech medveďov hovorí ďalší výrazný prírastok zásob ropy (+914 tis. barelov) v zásobníkoch Cushing v Oklahome. Zásoby benzínu zaznamenali prírastok +981 tis. barelov a zásoby destilátov poklesli o 331 tis. barelov. Podľa nášho názoru by tieto výsledky mohli znamenať opätovné rozšírenie spreadu medzi ropou WTI a Brent. Zároveň by negatívne fundamenty (hlavne rekordne vysoký stav zásob ropy v Cushingu) mohol pôsobiť v najbližších týždňoch ako hlavný limitujúci faktor rastu ceny ropy.

Očakávané udalosti dňa

Počas dopoludnia sa pozornosť obchodníkov bude upriamovať na zápisnicu zo zasadania Bank of England (10:30 hod.). Následne o 11:00 hod. nás dnes čaká zverejnenie stavebnej produkcie z EU za marec. V popoludňajších hodinách nás z významnejších makrodát čaká zverejnenie indexu spotrebiteľských cien z US ekonomiky za apríl (14:30 hod.) a vo večerných hodinách (20:00 hod.) zápisnica zo zasadania FOMC.
Podľa niektorých zdrojov by dnes mohlo prebehnúť v US Senáte hlasovanie o reforme finančného sektora. Táto udalosť by mohla mať na trhy veľmi výrazný dopad a preto s ňou treba rátať ako s potenciálnym rizikom.

Výsledky DOE o 16:30 hod.

Kľúčovou udalosťou dnešného dňa pre obchodníkov s ropou sú výsledky DOE (EIA) týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky. Výsledky týkajúce sa týždňa končiaceho 14. mája budú zverejnené o 16:30 hod.. Podľa očakávaní koša analytikov Bloomberg by mali výsledky preukázať nasledovné zmeny zásob: ropa +500 tis. barelov, benzín -900 tis. barelov, destiláty +1000 tis. barelov, využitie rafinérií 0,3%.

Pozornosť obchodníkov sa však podľa nášho názoru bude sústreďovať predovšetkým na stav zásob ropy v Cushingu. Tie sa totiž k 7. máju nachádzali na historických maximách (37 mil. barelov) a prípadný ďalší výraznejší prírastok zásob by mohol byť výrazným limitujúcim faktorom pre rast ceny ropy WTI v nasledujúcich týždňoch.

Dôležité technické úrovne

Pri júlovom futures kontrakte ropy WTI by hlavným supportom v nasledujúcich dňoch mohla byť psychologická úroveň 70 USD za barel. Včerajšie minimá 71,47 USD za barel sú zatiaľ relatívne ďaleko od tejto úrovne, ale v prípade, ak by opäť prišlo k obnoveniu výpredajnej vlny, ani prepad pod úroveň 70 USD za barel nemožno vylúčiť. Fundamenty aj sentiment trhu totiž aktuálne hovoria skôr v prospech medveďov a teda korekcia, ktorá už v súčasnosti je veľmi výrazná by pokojne mohla pokračovať. Silnejšou rezistenciou by v prípade odrazu nahor mohlo byť úzke pásmo v okolí 73,50 USD za barel, resp. psychologická hranica 75 USD za barel.

Dnes treba rátať s vysokou volatilitou

Dnes treba pri rope rozhodne rátať s vysokou volatilitou, hlavne okolo 16:30 hod., teda v čase zverejnenia výsledkov DOE (EIA). Výraznejší pohyb by mohlo mať za následok aj hlasovanie v US senáte o finančnej reforme a vysokú volatilitu by mohlo spôsobiť aj včerajšie rozhodnutie nemeckého regulačného orgánu BaFin týkajúce sa zavedenia vyššej regulácie obchodovania s vládnymi dlhopismi, vybranými akciami (10 titulov) a s derivátmi CDS (Credit default swaps). BaFin sa rozhodol až do 31. marca 2011 zakázať predaj na krátko bez podkladového aktíva, pričom oznámil, že situáciu bude pozorne monitorovať.

Zdroj: Pavol Vejmelka, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *