Nedeľa 21. októbra. Meniny má Uršuľa

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa v závere minulého týždňa mierne oslabila. Futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky august 2010 (CLQ0) uzatváral v piatok obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 76,01 USD za barel. V porovnaní s uzatváracou cenou zo štvrtku to znamenalo pokles o 0,8%. Bol to 3. pokles v rade, keď v stredu poklesla cena ropy o 0,55% a v utorok o 0,14%.

Pod pokles ceny ropy sa podpísal predovšetkým pokles akciových trhov, ktorý súvisel jednak so slabými makrofundamentmi a pravdepodobne čiastočne aj s odsúhlasením reformy finančného sektora v US Senáte. Aktuálne v úvode nového týždňa sme svedkami prudkého rastu menového páru EURUSD, na ktorý však zatiaľ ropa nereaguje. S oslabovaním USD by sa dal očakávať rast ceny ropy, no ten brzdí pokles akciových trhov. Hlavné európske akciové indexy si zatiaľ na svoje konto pripisujú v porovnaní s uzatváracími cenami z piatku minulého týždňa mierne straty (FTSE 100 -0,52%, DAX -0,05%, CAC40 -0,2% – údaje z 9:43 hod.).

Výsledková sezóna pokračuje

Z makroekonomických dát nás dnes nečakajú žiadne kľúčové výsledky. Obchodovanie s ropou by preto mohol ovplyvniť predovšetkým sentiment trhu. Pozornosť obchodníkov sa bude sústreďovať počas dňa na kvartálne výsledky hospodárenia spoločnosti Halliburton (zverejnené budú pred otvorením obchodovania na US akciových trhoch) a na blížiace sa výsledky hospodárenia spoločnosti IBM, ktoré nás čakajú po uzatvorení obchodovania na US akciových trhoch. Dnes nás čakajú aj výsledky spoločností Texas Instruments, Habro, Delta Air Lines a iných.

Stávky na rast ceny ropy narastajú

Manažéri hedge fondov a iní veľkí špekulanti zvýšili v týždni končiacom 13. júla stávky na rast ceny ropy, preukázala to správa Commitment of Traders, ktorú zverejnila v piatok vo večerných hodinách Commodity Futures Trading Commission. Podľa správy narástol objem čistých špekulatívnych dlhých pozícií vo futures kontraktoch ropy WTI v sledovanom týždni o 8430 kontraktov (cca. 32%), a to na 34 645 kontraktov. Ťažobné spoločnosti, rafinérie a iné komerčné subjekty znížili objem čistých krátkych pozícií o 7027 kontraktov (cca. 20%) na 28 042 kontraktov.

Dôležité technické úrovne

Z technického hľadiska by ako support mohli pri rope poslúžiť minimá z konca minulého týždňa (75,25 USD za barel), resp. po ich zdolaní by ďalším supportom mohla byť úroveň 74,25 USD za barel, ktorá je minimom z utorka minulého týždňa. V prípade prepadu pod 74,06 USD za barel (23,6% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma májové minimá-maximá) by sa rope otvoril priestor pre výraznú korekciu. Naopak rezistenciou by mohla byť úroveň 77,38 USD za barel, ktorá predstavuje 38,2% úroveň návratu podľa Fibonacciho zo spomínaného pásma.

Očakávaný pohyb do strany

Podľa nášho názoru by po korekcii z konca minulého týždňa mohlo pri rope prísť k odrazu. Býci sa pravdepodobne budú počas dňa pokúšať o dosiahnutie vyšších úrovní, ktorým by však mohli brániť predovšetkým akcie. Pokiaľ sa akciovým trhom nepodarí vymaniť spod medvedieho tlaku, vyhliadky býkov pri rope ostávajú stále nie veľmi pozitívne. Zo strategického hľadiska sa však aktuálne cenové úrovne ropy javia ako vhodné na nákup v strednodobom horizonte, a keďže výrazný prepad ceny ropy neočakávame, preferujeme pri rope už pri súčasných cenových úrovniach dlhé pozície. Upozorňujeme však, že rast ceny ropy bude pravdepodobne v nasledujúcich týždňoch – mesiacoch limitovaný, a teda s najväčšou pravdepodobnosťou budeme svedkami obchodovania v relatívne úzkom pásme do strany. Pri obchodovaní s ropou je preto nesmierne dôležitý predovšetkým správny money management, pri špekulácii na rast je aktuálne výhodné vyberať aj menšie zisky.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBroker.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *