Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera zaznamenala výrazný prepad. Futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky august 2010 (CLQ0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 72,95 USD za barel. V percentuálnom vyjadrení ropa zaznamenala pokles 3,54%.

Ropa predĺžila sériu poklesu už na 4 dni v rade. Prakticky od úvodu týždňa zaznamenáva pokles, a to bez výraznejšej korekcie. Na trhu úplne dominujú medvede nad býkmi, z čoho sa pred dovolenkovou sezónou môžeme tešiť. Rast ceny pohonných látok by mal totiž ostať limitovaný, keďže ropa ostáva na hlavných svetových burzách pod silným medvedím tlakom.

Za včerajším prudkým prepadom ceny ropy sa skrýva predovšetkým masová likvidácia pozícií. Zobchodovalo sa počas dňa celkom 405 081 futures kontraktov CLQ0, čo svedčí o veľkej aktivite obchodníkov. K masovej likvidácii kontraktov neprišlo len pri rope, vlne výpredajov sa nevyhlo ani zlato. Výrazné pohyby boli zaznamenané aj na menovom trhu. Tým najviac bijúcim do očí je intradenné posilnenie eura voči doláru o takmer 2,5%.

Takýto vývoj na trhoch podľa nášho názoru veľmi úzko súvisí s ukončením platnosti 1-ročného refinančného programu ECB v objeme 442 mld. EUR. Hoci čiastočne výpadok likvidity ECB kompenzovala, keď novými 3-mesačnými a 6-dňovými linkami doliala na trh 243 mld. EUR. Výrazne narástol EURIBOR, ktorý zvyšuje náklady na financovanie sa bánk. Likvidácia pozícií tak súvisí podľa nášho názoru predovšetkým v tejto súvislosti.

Očakávané udalosti dňa

Kľúčovou udalosťou dnešného dňa sú predovšetkým výsledky z US pracovného trhu. O 14:30 hod. budú zverejnené dáta Non-farm Payrolls, ktoré by mohli preukázať výrazný pokles počtu pracovných miest v US ekonomike. Konsenzus Bloomberg je -130 tis. miest. Z dôvodu veľmi slabých výsledkov ADP zmeny zamestnanosti (zverejnené skôr v tento týždeň) viaceré hlavné obchodné domy revidovali odhady nadol, čo svedčí o očakávaní slabých dát. Predovšetkým tieto výsledky rozhodnú o dnešnom vývoji na trhu. Následne o 16:00 hod. nás dnes čakajú ešte továrenské objednávky z US ekonomiky za máj, ktoré by sa takisto čiastočne mohli pod vývojom na trhoch podpísať.

Dôležité technické úrovne

Prudký pokles ceny ropy zaznamenaný v posledných dňoch by mohol znamenať v nasledujúcich dňoch prudkú rely. Preto sa pozornosť mnohých obchodníkov už v súčasnosti sústreďuje predovšetkým na správne načasovanie vstúpenia do dlhej špekulačnej pozície a na hľadanie dôležitých technických úrovní. Tými hlavnými sú aktuálne podľa nášho názoru nasledovné. Za kľúčový support považujeme v krátkodobom horizonte úroveň 71 USD za barel, ktorá predstavuje mesačné minimá. V prípade, pokiaľ by ropa prepadla aj pod túto úroveň, otváral by sa jej priestor pre prepad až k úrovni 68,70 USD za barel. Silnejšia rezistencia by mohla byť až v okolí úrovne 75,30 USD za barel.

Krátkodobý výhľad

O ďalšom vývoji ceny ropy by mali rozhodnúť predovšetkým dáta Non-farm Payrolls. V prípade, pokiaľ budeme svedkami menšieho počtu pracovných miest v US ekonomike ako hovorí konsenzus Bloomberg, tlaky na pokles ceny ropy by podľa nášho názoru upadli do úzadia. Ropa by tak mohla zaznamenať výrazný odraz nahor a budúci týždeň by mohla v raste pokračovať. Boli by sme tak pravdepodobne v nasledujúcich dňoch svedkami prudkej rely. Pokiaľ však výsledky zaostanú za očakávaniami a preukážu výrazne negatívny vývoj na US pracovnom trhu, pokles ceny ropy by aj naďalej mohol pokračovať. Pod medvedím tlakom sa ropa navyše nachádza aj z dôvodu možného zavedenia pozičných limitov už v blízkej dobe. Podpísaním reformy finančného sektora US prezidentom totiž nadobudne CFTC (Commodity Futures Trading Commission) vyššie právomoci, ktoré by jej zavedenie pozičných limitov umožňovali.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *