Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera zaznamenala výraznejšie posilnenie a prepad z utorka tak zmiernila. V utorok sme boli svedkami výrazného poklesu ceny ropy, keď v závere dňa sa obchodovala až o 4% nižšie v porovnaní s uzatváracou cenou z pondelka.

Októbrový futures kontrakt ropy WTI uzatváral včera obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 73,91 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo posilnenie o 2,77% v porovnaní s uzatváracou cenou z utorka.

Pod výrazný rast ceny ropy, ktorý bol zaznamenaný včera sa podpísal predovšetkým oslabujúci USD a rast akciových trhov. US akciové indexy uzatvárali obchodovanie s výraznými ziskami (S&P 500 +2,95%, Dow Jones +2,54%, Nasdaq +2,97%), pričom profitovali zo silných dát ISM výrobného sektora z US ekonomiky za august (56,3 vs. očakávania 52,8) a s tým súvisiacim poklesom rizikovej averzie. Obchodníci prehliadli aj slabšie výsledky ADP zmeny zamestnanosti za august z US ekonomiky, keď táto štatistika preukázala pokles zamestnanosti vo výške 10 tis. pracovných miest v súkromnom sektore v porovnaní s júlom, čo je najhoršia zmena od januára 2010.

Očakávané udalosti dňa

Kľúčovými makrodátami dnešného dopoludnia budú dáta z eurozóny, keď o 11:00 hod. nás čaká revízia rastu HDP eurozóny za 2Q. Výraznejší dopad na vývoj ceny ropy by mohli mať až popoludňajšie výsledky, keď o 14:30 hod. to budú najskôr dáta z US pracovného trhu (nové a pokračujúce žiadosti o podporu) a o 16:00 hod., to budú továrenské objednávky za júl a nerealizované predaje domov rovnako za júl z US ekonomiky. Dnes budú pokračovať aj výpovede pred Financial Crisis Inquiry Commission, pričom pred komisiou má dnes prejav aj prezident FEDu Ben Bernanke. Výraznejší dopad na trh by však táto udalosť nemala mať.

Dôležité technické úrovne

Z technického hľadiska sa aktuálne ropa (CLV0) obchoduje v tesnej blízkosti úrovne 73,74 USD za barel, ktorá predstavuje 23,6% úroveň návratu podľa Fibonacciho z augustových miním po maximá dosiahnuté začiatkom augusta. Najbližším supportom v prípade prepadu pod túto úroveň sú minimá z ázijskej seansy (73,60 USD za barel). V prípade výraznejšieho prepadu by ako support mohla poslúžiť úroveň 72,50 USD za barel, ktorú aktuálne pokladáme za dôležitú úroveň. Naopak s výraznejšou rezistenciou by sa ropa mohla stretnúť v okolí 74,48 (včerajšie maximá), resp. následne pri psychologickej bariére 75 USD za barel a 75,60 USD za barel (38,2% úroveň návratu podľa Fibonacciho zo spomínaného pásma).

Krátkodobý výhľad

Náš strednodobý výhľad ostáva aj naďalej rastový. Z intradenného hľadiska sa nám však javia až úrovne okolo 73 USD za barel ako relatívne výhodné na nákup. Po včerajšej prudkej rely by nás neprekvapila korekcia sprevádzaná výbermi ziskov, a teda aj napriek relatívne výraznému rastového potenciálu ropy preferujeme aj naďalej opatrnejší prístup pri obchodovaní. Kľúčovým supportom, nad ktorým ponechávame rastový výhľad platný je aktuálne úroveň 72,50 USD za barel. Za výstrahu pre býkov považujeme včerajšie dáta ADP zmeny zamestnanosti z US ekonomiky, ktoré boli najslabšie od januára 2010. S blížiacimi sa dátami Non-fram Payroll (zverejnené budú v piatok) by tak mohol byť rast ceny ropy limitovaný.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *