Sobota 25. mája. Meniny má Urban

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera uzatvárala obchodovanie opäť v červených číslach. Júlový futures kontrakt ropy WTI (CLN0) si na svoje konto pripísal stratu vo výške 0,3%, keď uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 72,48 USD za barel. Vzhľadom na objem zobchodovaných futures kontraktov CLN0 (514 193 kontraktov počas včerajšieho dňa) možno povedať, že aktivita obchodníkov bola veľká. Jednou z hlavných príčin boli výsledky DOE (EIA) týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky.

Výsledky DOE býkov nepresvedčili

Štatistika US ministerstva energetiky však včera býkov nepresvedčila. Zásoby ropy podľa nej narástli v US ekonomike v týždni končiacom 14. mája o 162 tis. barelov. Zásoby ropných produktov naopak zaznamenali pokles (benzín -294 tis. barelov, destiláty -979 tis. barelov). Využívanie rafinérií pokleslo o 0,48%. Čo by však podľa nášho názoru mohlo mať najvýraznejší dopad na vývoj ceny ropy WTI v najbližších dňoch je štatistika zásob ropy v Cushingu. Opäť bol totiž zaznamenaný prírastok v objeme 917 tis. barelov, čo znamená nové historické maximá (cca. 37,9 mil. barelov ropy v Cushingu). Rast ceny ropy by tak mohol byť z dôvodu medvedích fundamentov limitovaný.

Odraz ropy by mohol byť už v dohľade

Nemožno však vylúčiť ani rast ceny ropy. Predovšetkým špekulačné nákupy by totiž ropu mohli pokojne vytiahnuť aj o niekoľko dolárov na barel vyššie. Úrovne okolo 74 USD za barel pri augustovom futures kontrakte ropy WTI sú totiž pre mnohých investorov veľkým lákadlom a podľa nášho názoru možno v najbližších dňoch očakávať postupné skupovanie prudkého prepadu ropy zaznamenaného v predchádzajúcich dňoch. V strednodobom horizonte sa tak pri rope začína aktuálne rysovať vhodná situácia na postupné budovanie dlhej pozície.

Očakávané udalosti dňa

Kľúčovými makroekonomickými dátami dnešného dňa budú nové a pokračujúce žiadosti o podporu z US ekonomiky (14:30 hod.) a prieskum spotrebiteľskej dôvery philadelphského FEDu (15:55 hod.). Tieto dáta by sa mohli významnejšie podpísať pod vytvorením dnešného popoludňajšieho sentimentu na trhu, ktorý je pre vývoj ceny ropy kľúčový. Rozhodne týmto výsledkom preto dnes treba venovať pozornosť.

Dôležité technické úrovne

Hlavným supportom pri rope sú v súčasnosti včerajšie minimá pri júlovom futures kontrakte ropy WTI (71,11 USD za barel). Prepad pod túto úroveň by bolo veľmi negatívnym signálom. Aktuálne sa CLN0 obchoduje zhruba 2 USD na barel nad touto úrovňou, teda relatívne v bezpečí. Za silnejšiu rezistenciu pri rope aktuálne považujeme predovšetkým psychologickú úroveň 75 USD za barel.´

Netreba zabúdať, že pre býkov pri rope aj naďalej ostáva obrovským rizikom americký dolár. V prípade, ak by euro začalo opäť strácať pevnú pôdu pod nohami a zaznamenávalo by výraznejší prepad, pre ropu by to mohlo znamenať opäť spustenie výpredajnej lavíny. Pri intradennom obchodovaní s ropou tak rozhodne treba mať oči aj na kráľovskom menovom páre (EURUSD).

Zdroj: Pavol Vejmelka, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *