Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa síce včera počas ázijskej seansy a aj počas celého dopoludnia posilňovala a podarilo sa jej zdolať aj maximá zo stredy, no v popoludňajších hodinách opäť jej cena výraznejšie prepadla. Po negatívnych makrodátach z US ekonomiky zamierila nadol a z intradenných maxím po minimá prepadla o viac ako 2 USD na barel.

Októbrový futures kontrakt ropy WTI (CLV0) nakoniec uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 74,77 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo pokles o 1,33% (o 1 USD a 1 cent) v porovnaní s uzatváracou cenou zo stredy.

Negatívne dáta z US ekonomiky sú aj naďalej hlavným dôvodom, prečo sa tak akciové ako aj komoditné trhy dostávajú v posledných dňoch pod medvedí tlak. Včera akciové trhy a cenu ropy poslali nadol najskôr správy z pracovného trhu, keď nové žiadosti o podporu za týždeň končiaci 14. augusta dosiahli úroveň 500 tis. (očakávania 478 tis., minulý týždeň 488 tis.). Okrem negatívnych dát z US pracovného trhu sa včera pod pokles ceny ropy pripísali aj výsledky prieskumu spotrebiteľskej dôvery philadelphského FEDu za august, ktoré ďaleko zaostali za očakávaniami trhu (-7,7 vs. očakávania 7,0; júl 5,1).

Očakávané udalosti dňa

Počas dnešného dňa nás nečakajú žiadne významnejšie makrodáta, keď budú zverejnené iba inflačné dáta v podobe indexu spotrebiteľských cien z Kanady (13:00 hod.). Dopad týchto dát na trh je však minimálny, a preto možno dnešnú seansu pokladať za seansu bez fundamentov.

Krátkodobý výhľad a dôležité technické úrovne

Aj naďalej preferujeme pri rope dlhé pozície. Kľúčovou úrovňou dnes bude predovšetkým 74,19 USD za barel pri CLV0, ktorá predstavuje augustové minimá (dosiahnuté túto stredu), a teda ju považujeme za dôležitú bariéru a silný support. V prípade pokiaľ by ropa dnes prepadla pod túto úroveň, bol by to negatívny signál pre býkov a výstraha, že korekcia zo začiatku augusta by aj naďalej mohla pokračovať.

Obchodníci by v závere týždňa mohli využiť nižšie cenové úrovne na vstup do špekulatívnych dlhých pozícií, čo by mohlo vytiahnuť cenu ropy o niečo vyššie. Zároveň pri súčasných cenových úrovniach ropy možno rátať aj so záujmom niektorých komerčných subjektov (ako napr. letecké spoločnosti, rafinérie a pod.) o hedging, čo by mohlo byť po výraznejšom prepade ceny ropy hlavnou protiváhou medveďov. Preferujeme tak skôr špekulatívne dlhé pozície, pričom výraznejšou rezistenciou v prípade rastu ceny ropy by mohli byť včerajšie maximá, teda úrovne v okolí 76,50 USD za barel (včerajšie maximá 76,47 USD za barel). Navyše na úrovni 76,34 USD za barel leží aktuálne aj 23,6% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma augustové minimá dosiahnuté v stredu a maximá zo začiatku mesiaca. V pásme 76,30-76,50 USD za barel by preto ropa mohla čeliť silnejším medvedím tlakom.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *