Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre ropu

Cena ropy v úvode týždňa zaznamenala rast. Futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky august 2010, ktorý exspiruje dnes, uzatváral včera obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 76,54 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo rast o 0,7% v porovnaní s uzatváracou cenou z piatku minulého týždňa.

Rast akcií a pokles USD pomohli rope k rastu

Pod rast ceny ropy sa čiastočne podpísalo oslabenie amerického dolára, ktorý stráca v posledných týždňoch predovšetkým na úkor eura. Rastu ceny ropy napomohol aj rast akciových trhov (S&P 500 uzatváral obchodovanie v pluse cca. 0,6%), ktorý súvisel s lepšími kvartálnymi výsledkami hospodárenia spoločností zverejnených počas dňa. Po uzatvorení obchodovania na US akciových trhoch zverejnila výsledky hospodárenia spoločnosť IBM, ktorá síce vykázala lepší zisk, no akcie prepadli o 4,3%. K výpredaju akcií prišlo pravdepodobne v súvislosti so slabšími príjmami spoločnosti, ktoré rozhodne nie sú pre vyhliadky do blízkej budúcnosti pozitívne.

Volatilita na trhu s ropou ostáva vysoká

Kľúčovú úlohu pri včerajšom obchodovaní však zohrali podľa nášho názoru predovšetkým špekulanti. Prudký rast ceny ropy zaznamenaný tesne po otvorení obchodovania na parkete burzy NYMEX (CLQ0 siahla na intradenné maximá 77,69 USD za barel), následný prepad až k 75,50 USD za barel a odraz nahor o viac ako 1 USD na barel svedčia o pretrvávajúcej obrovskej volatilite na trhu s ropou. Rast aj pokles ceny ropy by však aj naďalej vzhľadom na fundamenty a sentiment na trhu mal byť podľa nášho názoru limitovaný a preto očakávame v najbližšom období pohyb ceny ropy do strany.

Dôležité technické úrovne a krátkodobý výhľad

Z technického hľadiska sa ropa obchoduje do strany v relatívne úzkom pásme. Rast aj pokles ceny ropy sú limitované, pričom v raste rope bránia predovšetkým fundamenty, a to vysoký stav zásob ropy a ropných produktov ako aj neochota býkov potiahnuť akciové trhy výraznejšie nahor (k aprílovým maximám). Výraznejšiemu prepadu ceny ropy bráni na druhej strane predovšetkým postupne sa obnovujúca ekonomika, a to hoci aj za tých podmienok, že obnova ekonomiky bude zdĺhavá.

K zotrvaniu ceny ropy na úrovniach v pásme 70-80 USD za barel napomohla aj umiernenejšia forma reformy finančného sektora v porovnaní s pôvodnými očakávaniami. Systémové riešenie totiž reforma neponúka, a teda zatiaľ niet žiadneho dôvodu na to, aby obrovské špekulatívne pozície investované v aktívach naviazaných na energie (ropu) boli masovo vypredávané. Pred nami však aj naďalej ostáva malá hrozba, ktorá by mohla znamenať výraznejšiu korekciu, a to plánované zavedenie pozičných limitov pri obchodovaní s energiami. Komisia CFTC, ktorá po uzákonení reformy finančného sektora nadobudne vyššie právomoci s najväčšou pravdepodobnosťou v dohľadnej dobe zavedie avizované pozičné limity, čo by mohlo spôsobiť pokles ceny ropy a energií. Aj tu však treba dodať, že limity sú pomerne benevolentné, a teda rozhodne nemožno rátať s prepadom ceny ropy k úrovniam okolo 30 USD za barel, ako tomu bolo v čase akútneho nedostatku likvidity a masového likvidovania pozícií v čase prepuknutia finančnej krízy a globálnej recesie.

Dôležitou rezistenciou pri rope by mohli byť včerajšie maximá, a to 78,10 USD za barel pri CLU0 (septembrový futures kontrakt ropy WTI). V prípade ich zdolania by si ropa otvorila priestor k úrovni 80 USD za barel, ktorá predstavujú aj naďalej kľúčovú rezistenciu. Naopak silným supportom by mohla byť úroveň 76 USD za barel, pri ktorej v posledných dňoch bolo možné sledovať výraznú aktivitu býkov. V prípade pokiaľ by ropa poklesla až k tejto úrovni, mohla by to byť podľa nášho názoru dobrá príležitosť pre býkov. Prepad pod 74,70 USD za barel pri CLU0 by mohol znamenať výrazný prepad ceny ropy.

Očakávané udalosti dňa

Medzi kľúčové udalosti dnešného dňa patrí rozhodnutie kanadskej centrálnej banky o úrokových sadzbách. Podľa očakávaní by mala Bank of Canada zvýšiť hlavnú úrokovú sadzbu dnes o 25 bázických bodov na 0,75%, čo by mohlo znamenať posilnenie kanadského dolára voči USD. Mierne by z toho mohla profitovať aj ropa. Z makroekonomických dá nás dnes počas popoludnia čakajú ešte stavebné povolania z US ekonomiky a začatá výstavba za jún (14:30 hod.). K zaujímavým udalostiam dnešného dňa bude patriť aj vystúpenie Tarulla (FED) ohľadom reformy finančného sektora (16:00).

Obchodníkov s ropou v neskorých večerných hodinách (22:30 hod.) zaujmú ešte výsledky API týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky za týždeň končiaci 16. júla.

Obchodovanie s ropou by dnes mohla ovplyvniť aj exspirácia augustového futures kontraktu ropy WTI (CLQ0). Tá by mohla spôsobiť na trhu vyššiu volatilitu. Vývoj ceny ropy okrem týchto udalostí bude závisieť pochopiteľne aj od sentimentu na trhu. Ten bude počas dnešného dňa výrazne závisieť aj od kvartálnych zverejnení výsledkov hospodárenia. Najviac očakávanými dátami dnešného dňa sú kvartálne výsledky hospodárenia banky Goldman Sachs (najziskovejšia organizácia pôsobiaca na Wall Street v histórii). Tie by mali byť zverejnené o 14:00 hod.. Okrem výsledkov Goldman Sachs nás však dnes čakajú aj výsledky iných významných spoločností, ako PepsiCo, Johnson & Johnson, Bank of New York Mellon a iných. Po zatvorení obchodovania na US akciových trhoch zverejnia výsledky hospodárenia spoločnosti Apple, Seagate, Waste Connections a iné. Obchodníci by mali pozornosť venovať aj týmto informáciám, keďže hospodárenie spoločností by mohlo viac napovedať o situácii na trhu.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *