Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera zaznamenala výrazný prepad. Novembrový futures kontrakt ropy WTI (CLX0), ktorý exspiruje dnes, uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 79,49 USD za barel. Zaznamenal prepad o výrazných 3,59 USD na barel v porovnaní s uzatváracou cenou z pondelka, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo pokles ceny ropy o 4,32%.

Navyše túto stratu ropa po uzatvorení obchodovania na parkete burzy NYMEX ešte mierne rozšírila. Išlo o najvýraznejší denný prepad ceny ropy zaznamenaný od 4.februára 2010.

Sprísňovanie menovej politiky PBOC stiahlo komodity

Pod prepad ceny ropy sa včera výrazne podpísal posilňujúci americký dolár. Ten voči euru posilnil včera o výrazných cca. 1,6%. Pričinila sa k tomu aj Čínska centrálnej banka (PBOC), ktorá krátko popoludní stredoeurópskeho času oznámila navýšenie depozitnej aj refinančnej 1-ročnej úrokovej sadzby o 25 bázických bodov. Sprísňovanie menovej politiky pochopiteľne nahráva medveďom pri rizikových aktívach. Po tomto oznámení zaznamenali výrazný prepad tak akciové trhy ako aj ceny väčšiny komodít.

Dáta API neutrálne

Včera o 22:30 hod. boli zverejnené dáta API týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky za týždeň končiaci 15. októbra. Podľa tejto štatistiky poklesli v sledovanom týždni zásoby ropy o 2315 tis. barelov. Ropné produkty naopak zaznamenali pokles (benzín -83 tis. barelov, destiláty -854 tis. barelov). Výsledky preto hodnotíme ako neutrálne. Za pozitívnu pre býkov však považuje správu, že zásoby ropy v Cushingu poklesli o 757 tis. barelov. Pokles zásob ropných produktov a pokles zásob ropy v Cushingu by mohli byť predzvesťou možných lepších výsledkov DOE, ktoré budú pre trh dôležitejšie. To, či sa však naše očakávania naplnia preukážu až samotné výsledky, ktoré budú zverejnené dnes o 16:30 hod..

Očakávané udalosti dňa

Kľúčovou udalosťou dnešného dňa budú už spomínané dáta DOE (EIA). Okrem nich sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať na zverejnenie Béžovej knihy FEDu (20:00 hod.) a na kvartálne zverejnenia výsledkov hospodárenia. Z významných spoločností nás dnes čakajú Boeing, Morgan Stanley, Wells Fargo, ktoré výsledky zverejnia ešte pred otvorením obchodovania na US akciových trhoch.

Dôležité technické úrovne

Ropa včera zaznamenala veľmi výrazný prepad. Decembrový futures kontrakt ropy WTI (CLZ0) sa dokonca v závere dňa dostal aj tesne pod úroveň 80 USD za barel. Túto hranicu považujeme za mimoriadne dôležitú z psychologického hľadiska. Pokiaľ by sa počas dnešného dňa podarilo rope nad touto úrovňou udržať, úroveň 80 USD za barel by v nasledujúcich dňoch mohla byť kľúčovým supportom. Kľúčovou rezistenciou aj naďalej ostáva úroveň 85 USD za barel.

Krátkodobý výhľad

Počas ázijskej seansy ropa zaznamenala výrazný odraz nahor. Dokázala sa vyšplhať až na úroveň 81 USD za barel (CLZ0), čo je pozitívnym signálom pre býkov po včerajšom prudkom prepade. Dnes zatiaľ preferujeme pri rope špekulačné dlhé pozície. Kľúčovou udalosťou dnešného dňa budú dáta DOE týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky za týždeň končiaci 15. októbra, ktoré budú zverejnené o 16:30 hod. a následne sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať na zverejnenie Béžovej knihy FEDu (20:00 hod.). Obchodovanie by čiastočne mohla zverejniť aj výsledková sezóna. V prípade pokiaľ by však ropa na prepad zo včera začala nadväzovať a boli by sme svedkami prepadu pod včerajšie minimá, vystúpenie zo špekulačných dlhých pozícií by stálo za zváženie. Straty by totiž po prepade pod včerajšie minimá mohli rýchlo narastať.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *