Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Dnešný výhľad pre ropu

Pokračujúci prepad akciových trhov a posilňovanie amerického dolára nemohlo znamenať nič iné ako pokles ceny ropy. Októbrový futures kontrakt ropy WTI uzatváral včera obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 71,63 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo pokles o 2,01% v porovnaní s uzatváracou cenou z pondelka.

Aj naďalej pretrvávajúci negatívny sentiment na akciových trhoch a posilňujúci americký dolár boli tou hlavnou príčinou toho, že ropa si počas včerajšieho dňa už od úvodu pripisovala na svoje konto stratu. Navyše predaje existujúcich domov z US ekonomiky za júl ďaleko zaostali za očakávaniami (m/m -27,2% vs. očakávania -13,4%), čo pochopiteľne býkom nepomohlo. Výraznejšiemu prepadu a prehĺbeniu už dovtedy veľkých strát po zverejnení týchto dát napomohol výsledok prieskumu priemyselnej výroby richmonského FEDu, ktorý prekonal očakávania (11 vs. 8).

Po zatvorení US akciových trhov boli včera zverejnené ešte výsledky API týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky. Tie vyšli zmiešane, keď preukázali pokles stavu zásob ropy (-1847 tis. barelov) a prírastok stavu zásob ropných produktov (benzín +692 tis. barelov, destiláty +1889 tis. barelov). Zásoby ropy v Cushingu podľa API zaznamenali výrazný pokles, a to o 779 tis. barelov.

Keďže predovšetkým štatistika týkajúca sa zásob ropy v Cushingu zvykne byť tak v prípade dát API ako aj DOE veľmi podobná, táto zmena by mohla nahrávať do dát býkom.

Očakávané udalosti dňa

Počas dnešného dňa sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať predovšetkým na spomínané výsledky DOE, ktoré budú zverejnené o 16:30 hod.. Z makrodát sa pozornosť obchodníkov v popoludňajších hodinách bude sústreďovať predovšetkým na dáta z USA: objednávky tovarov dlhodobej spotreby za júl (14:30 hod.), predaje nových domov a index cien domov (16:00 hod.). Predovšetkým tieto dáta by dnešné obchodovanie mohli ovplyvniť.

Dôležité technické úrovne

Z technického hľadiska sa ropa aj naďalej obchoduje v silnom klesajúcom trende. Takmer každým dňom od začiatku augusta sme svedkami nových miním, pričom súčasné cenové úrovne sú najnižšími za posledné 3 mesiace. Včerajšie minimá a zároveň aj dnešné minimá 71,32 USD za barel pri CLV0 považujeme aktuálne za silný support. V prípade prepadu pod túto úroveň by ďalším veľmi výrazným supportom bola úroveň 70,30 USD za barel. Tá predstavuje pri CLV0 májové minimá. S výraznejšou rezistenciou by sa ropa v prípade odrazu nahor mohla stretnúť až niekde v okolí 73,50 USD za barel. V prípade pokračovania v odraze by ďalšou výraznejšou rezistenciou podľa očakávaní mohla byť úroveň 76 USD za barel, ktorá predstavuje 38,2% úroveň návratu podľa Fibonacciho z augustovým miním po augustové maximá.

Krátkodobý výhľad

Pri rope preferujeme špekulatívne dlhé pozície. Hoci aj naďalej možno očakávať silné medvedie tlaky, keďže akciové trhy ostávajú pod medvedím tlakom, úroveň 70 USD za barel by mala byť silným supportom. Odraz ceny ropy by preto mal byť už v dohľade, čomu by mohol napomôcť aj blížiaci sa koniec augusta a očakávaný nárast likvidity na trhoch po letných mesiacoch. Pre dnešné obchodovanie by mali byť kľúčové predovšetkým dáta DOE týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov v US ekonomike za týždeň končiaci 20. augusta. Podľa štatistiky API síce zásoby ropných produktov opäť narástli, no pokles zásob ropy v Cushingu (-779 tis. barelov) je pozitívnou správou pre býkov.

Po prudkom prepade ceny ropy preto vidíme v najbližších týždňoch výrazný priestor pre odraz ropy nahor. Dnešné obchodovanie by výraznejšie mohli ovplyvniť aj spomínané makrodáta…

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *