Sobota 20. októbra. Meniny má Vendelín

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa aj naďalej zaznamenáva pokles. Júlový futures kontrakt ropy WTI (CLN0) sa aktuálne obchoduje v okolí úrovne 70,60 USD za barel. Včerajšie minimá pritom boli už pod úrovňou 69 USD za barel, čo znamená, že v priebehu necelých troch týždňov skorigovala ropa o viac ako 20 USD na barel.

Prepad ropy pokračuje

Za obrovským prepadom ropy sa skrýva predovšetkým odchod špekulantov z trhu. V posledných dňoch sme svedkami masového uzatvárania pozícií (nielen pri rope, ale aj na akciových trhoch), pričom hlavnou príčinou sú predovšetkým obavy z výraznejšieho prepadu trhov. Mnohí špekulanti narábajúcimi s veľkou finančnou pákou musia uzatvárať pozície aj z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov a to prepad na trhoch ešte viac urýchľuje.

Krok vpred v regulácii špekulantov

Medzi ostro sledované udalosti včerajšieho dňa patrilo hlasovanie v US senáte ohľadom regulácie finančného sektora. Návrh senátu bol po hlasovaní v pomere 59:39 odsúhlasený a reforma finančného sektora sa tak dostáva do záverečnej fázy. Pre podpísanie reformy a jej uzákonenie je potrebné ešte dosiahnuť dohodu medzi návrhom Senátu (definitívne odsúhlaseným včera) a návrhom Snemovne reprezentantov, ktorá bola odsúhlasená koncom minulého roka. Po dosiahnutí kompromisu bude následne chýbať už iba podpis US prezidenta Baracka Obamu.

Očakávané udalosti dňa

Počas dnešného dňa by malo prebehnúť hlasovanie predstaviteľov jednotlivých regionálnych vlád Nemecka ohľadom participácie na záchrannom balíku (garancie vo výške 123 mld. EUR) pre EU.

Z makroekonomických dát sa pozornosť obchodníkov bude upriamovať na bežný účet platobnej bilancie a na dáta PMI služieb a výrobného sektora  z eurozóny (10:00 hod.). Spolu s týmito výsledkami budú zverejnené aj výsledky prieskumu IFO z Nemecka.

Technické úrovne

V prípade ak ropa dnes bude aj naďalej pokračovať v poklese sa bude pozornosť obchodníkov upriamovať predovšetkým na včerajšie minimá. Ich zdolanie by totiž bolo veľmi negatívnym signálom. Pri júlovom futures kontrakte (CLN0) to je úroveň 68,85 USD za barel. S rezistenciou treba rátať v okolí úrovne 73,30 USD za barel (včerajšie maximá). Kľúčovým supportom  je úroveň 65 USD za barel (minimá z augusta a septembra minulého roka). Naopak kľúčovou rezistenciou je úroveň 76,30 USD za barel, ktorá predstavuje 38,20% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma 32,40 – 147,27 USD za barel (minimá – maximá z roku 2008).

Krátkodobý výhľad

V krátkodobom horizonte pri rope treba rátať aj naďalej s pretrvávajúcou nervozitou na trhoch. Hoci by prudký prepad mohla ropa už čoskoro skorigovať, vstupovanie do dlhých pozícií považujeme za veľmi riskantné. Z toho dôvodu sa nám preto javí aj naďalej najvhodnejšia stratégia špekulácie na pokles, pričom je však potrebné si počkať na výhodnejšie úrovne. Za zváženie by táto stratégia podľa nášho názoru stála v prípade, ak sa ropa (CLN0) dostane nad úroveň 72 USD za barel.

Zdroj: Pavol Vejmelka, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *