Nedeľa 21. októbra. Meniny má Uršuľa

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa si včera pripísala na svoje konto mierny zisk. Futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky september 2010 (CLU0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 77,58 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo pokles o 0,88% v porovnaní s uzatváracou cenou zo včera. Ropa (CLU0) si tak pripísala po zisku z pondelka (+0,68%) na svoje konto druhý obchodný deň po sebe zisk.

Rast ceny ropy bol včera navyše čiastočne limitovaný posilnením amerického dolára (dolárový index si pripísal intradenne zisk cca. 0,2%). Okrem posilňujúceho USD v neprospech rastu ceny ropy hrali počas dopoludnia aj akciové trhy, keďže európske akcie zaznamenávali výraznejší pokles. S otvorením obchodovania na US akciových trhoch však akcie začali straty výraznejšie vymazávať, keď nakoniec uzatvárali tie americké obchodovanie v pluse (S&P 500 +1,14%, Dow Jones +0,74%, Nasdaq +1,1%). Rast akciových trhov a ochota obchodníkov znášať riziko tak vytiahli v popoludňajších hodinách ropu vyššie.

Po zatvorení obchodovania US akciových trhov zverejnila výsledky hospodárenia spoločnosť Apple a Seagate. Výsledky Seagate mierne zaostali za očakávaniami, na čo obchodníci reagovali výpredajom akcií, no čo je pre akciové trhy a aj pre ropu dôležitejšie, je to, že výsledky spoločnosti Apple prekonali očakávania trhu a výraznejšie posilnili. Technologický sektor tak dostal tú pravú podporu a akciové trhy by mohli posilniť, čo by nahrávalo aj býkom pri rope.

Dáta API býkov nepodporili

Výsledky API však podľa nášho názoru tábor býkov a vyhliadky pre vyššie ceny ropy výraznejšie pribrzdili. Preukázali síce pokles zásob ropy v US ekonomike v týždni končiacom 16. júla v objeme 241 tis. barelov, no zásoby ropy v Cushingu, ktorých stav vplýva na vývoj ceny ropy WTI narástol v sledovanom týždni o 586 tis. barelov, čo pre býkov rozhodne nie je pozitívna správa. Zásoby ropných produktov navyše vyšli zmiešane, keď zásoby benzínu poklesli o 412 tis. barelov a zásoby destilátov naopak narástli o 979 tis. barelov. Výsledky tak hodnotíme ako neutrálne.

Očakávané udalosti dňa

Pred nami je však podľa nášho názoru volatilný deň. Počas neho nás totiž čaká viacero významných udalostí. Najskôr to počas dopoludnia bude zverejnenie zápisnice zo zasadania Bank of England (o 10:30 hod.) a následne v popoludňajších hodinách to okrem kvartálnych zverejnení výsledkov hospodárenia spoločností bude prejav Bernankeho pred Senátom a zverejnenie výsledkov DOE (EIA) týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky za týždeň končiaci 16. júla. Z kvartálnych zverejnení výsledkov hospodárenia sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať predovšetkým na výsledky bánk Morgan Stanley, Wells Fargo & Co., US Bancorp a na spoločnosti ako Abbott Lab., Freeport-McMoRan Copper & Gold a pod..

Dôležité technické úrovne a krátkodobý výhľad

Z technického hľadiska sa ropa (CLU0) aktuálne obchoduje už tesne pod maximami 78,10 z pondelka. Maximá z minulého týždňa navyše ležia len o niečo vyššie, a to konkrétne na úrovni 78,54 USD za barel. V prípade ak by sa rope podarilo zdolať tieto bariéry, ktoré aktuálne predstavujú najbližšie rezistencie, tak by si otvorila priestor pre posilnenie až k psychologickej úrovni 80 USD za barel. Zdolať tieto úrovne to však podľa nášho názoru nebude mať jednoduché, pričom očakávame silnejšie medvedie tlaky.

Vstupovanie do dlhých pozícií preto považujeme aktuálne za rizikové. V prípade, pokiaľ by sa však dostavila výraznejšia korekcia, úrovne okolo 76,50 sa nám javia ako výhodné pre vstupovanie do dlhých pozícií pri CLU0 zo strategického hľadiska. Silným supportom je predovšetkým úroveň 76 USD za barel, od ktorej sa rope v posledných dňoch podarilo viackrát odraziť nahor. Navyše špekulácia na rast sa nám pri rope v posledných dvoch mesiacoch, kedy sa cena pohybuje v relatívne úzkom pásme do strany, javí ako najvhodnejšia stratégia. Vstupovanie do krátkych pozícií vzhľadom na rastový potenciál ropy je podľa nášho názoru aj naďalej rizikovejší, a preto považujeme za výhodnejšie si počkať radšej na prípadnú korekciu a otvárať pozície dlhé.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *