Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa v úvode nového týždňa prelomila negatívnu sériu dní poklesu, keď uzatvárala obchodovanie v zelených číslach. Októbrový futures kontrakt ropy WTI, ktorý exspiruje dnes si pripísal na svoje konto zisk 1,63%, keď uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 74,86 USD za barel.

Novembrový futures kontrakt ropy WTI (CLX0), ktorý je aktuálne už najlikvidnejším uzatváral obchodovanie na úrovni 76,19 USD za barel so ziskom 1,7%. Zobchodovalo sa pritom veľmi slušných 478 302 futures kontraktov CLX0, čo svedčí o výraznom náraste aktivity obchodníkov, keď objemy z konca minulého týždňa boli pri CLX0 približne polovičné.

Pod prudký nárast aktivity obchodníkov sa podpisujú podľa nášho názoru predovšetkým blížiace sa výsledky API a DOE. V súvislosti s odstávkou ropovodu Line 6A by výsledky mohli vyjsť v prospech býkov, čo by mohlo tábor býkov ešte povzbudiť a mohli by sme ta byť svedkami výrazného odrazu ropy nahor. Súčasné úrovne možno pokladať zo strategického hľadiska za relatívne výhodné pri vstupovaní do špekulačných dlhých pozícií, keďže priestor pre rast ceny ropy s blížiacou sa vykurovacou sezónou je výrazný. Hoci predovšetkým z dôvodu fundamentov treba rátať aj naďalej s limitovaným rastom ceny ropy, len ťažko sa aktuálne dá nájsť na trhu lepšia príležitosť na realizáciu možných ziskov. Zlato, poľnohospodárske plodiny a rovnako aj niektoré mäkké komodity možno považovať aktuálne za prekúpené, a preto prípadné výbery ziskov pri týchto komoditách by mohli smerovať práve do energií. Aj to je faktor, ktorý nás podporuje pri stratégii špekulácie na rast ceny ropy v krátkodobom a strednodobom horizonte.

Rast cien energií by mohol naštartovať aj zemný plyn

Po včerajšom prudkom prepade ceny zemného plynu Henry hub by mohla nasledovať rely. Októbrový futures kontrakt zemného plynu Henry hub zaznamenal včera výrazný prepad, a to zo 4,024 USD na 3,822 USD za milión britských termálnych jednotiek. Obchodovanie na parkete burzy NYMEX uzatváral so stratou 5,02% v porovnaní s uzatváracou cenou z piatku. Išlo o najvýraznejší prepad zaznamenaný od 29. apríla. Poďme sa bližšie pozrieť na štatistiky.

V časovom horizonte september 2009 – september 2010 zaznamenal zemný plyn Henry hub až 16 krát väčší denný prepad ako 5,02%. Pokiaľ sa pozrieme na výkonnosť zemného plynu po tomto prepade v nasledujúcich 5 dňoch, tak až v 13 prípadoch zaznamenal zemný plyn Henry hub rast a iba 3 krát pokles pokračoval. V priemere jeho cena po tak prudkom prepade narástla v tomto období dokonca o viac ako 11%. Tie tri poklesy boli raz 5,4% v období 30. november až 4. december a ostatné dva boli iba mierne, okolo 1%.

Pokiaľ sa teda pozeráme na ďalší vývoj ceny zemného plynu zo štatistického hľadiska pri súčasných podmienkach na trhu, čoskoro by sme mohli byť svedkami odrazu ceny zemného plynu nahor. Ak by sme sa pozreli do histórie hlbšie, špekulatívne dlhé pozície by natoľko preferované zo štatistického hľadiska neboli. V časovom horizonte apríl 2005 – doteraz, cena zemného plynu Henry hub prepadla o viac ako 5,02% za deň 78 krát, pričom v nasledujúcich 5 dňoch sme svedkami vyšších cien boli iba 36 krát, teda iba v 46% prípadov. V tomto časovom horizonte je však zahrnutý aj prudký prepad ceny zemného plynu v roku 2008, keď spľasla špekulačná bublina a rovnako svedkami podobnej situácie sme boli aj v roku 2005, keď po hurikánovej sezóne prišlo rovnako k výraznému prepadu ceny zemného plynu Henry hub. Keďže aktuálne nemožno hovoriť o príliš vysokých cenách zemného plynu a o špekulačnej bubline, v ktorej sa zemný plyn obchoduje, tak preferujeme zo štatistického hľadiska v nasledujúcich dňoch rast ceny zemného plynu Henry hub. Ten by mohol podporiť aj rast ceny ropy, keďže medzi týmito dvomi komoditami kedysi existovala výrazná korelácia. Hoci v súčasnosti o výraznej korelácii medzi cenou zemného plynu a cenou ropy nemožno hovoriť, v tomto prípade očakávame spolu s odrazom ceny zemného plynu nahor aj odraz ceny ropy.

Očakávané udalosti dňa

Počas dnešného dňa sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať predovšetkým na zasadanie FOMC a rozhodnutie o úrokových sadzbách (20:15 hod.). Táto udalosť by mohlo výrazne ovplyvniť aj vývoj ceny ropy. Okrem nej sa pozornosť obchodníkov (zvlášť tých s ropou) bude dnes sústreďovať na dáta API, týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov v US ekonomike. Tieto výsledky by mohli byť akousi nápovedou pred zajtrajšími dátami DOE, ktoré zvyknú mať na trh podstatne výraznejší dopad. Výsledky API budú zverejnené o 22:30 hod..

Dôležité technické úrovne a výhľad

Z technického hľadiska sa rope včera vďaka prudkej rely zaznamenanej po otvorení obchodovania na parkete burzy NYMEX a po otvorení obchodovania na US akciových trhoch podarilo prelomiť klesajúcu líniu ťahanú cez maximá z minulého týždňa. Ide o býčí signál, ktorý by mohol predpovedať výraznejší odraz ropy nahor. Počas dnešného obchodovania by rezistenciou mohli byť včerajšie maximá (76,77 USD za barel pri CLX0). Následne za silnejšiu rezistenciu považujeme úroveň 77,70 USD za barel, ktorá predstavuje 50% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma augustové minimá-maximá pri CLX0. Hlavným supportom podobne ako včera aj dnes je úroveň 74,40 USD za barel (23,6% úroveň návratu podľa Fibonacciho). Pokiaľ sa CLX0 obchoduje nad touto úrovňou, pri rope aj naďalej preferujeme špekulačné dlhé pozície. Pokiaľ sa býčie očakávania silných dát API a DOE potvrdia, do konca týždňa by sme mohli byť svedkami výrazného odrazu ceny ropy nahor, pričom už čoskoro by sme mohli byť svedkami ataku úrovne 80 USD za barel.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *