Sobota 20. októbra. Meniny má Vendelín

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera zaznamenala výraznejší pokles a vymazala tak zisky, ktoré si pripísala od začiatku týždňa.

Futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky september 2010 (CLU0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 76,56 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo pokles ceny v porovnaní s uzatváracou cenou z utorka o 1,31%.

Pod prepad ceny ropy sa podpísali predovšetkým medvedie dáta DOE (EIA) a neskôr vo večerných hodinách stiahli ropu a podobne aj akciové trhy do nových miním slová Bernankeho. Ten vypovedal pred US Senátom ohľadom stavu ekonomiky a vyhliadkach do budúcnosti.

Slová o tom, ako sa ekonomika aj naďalej trápi s obrovskou nezamestnanosťou a tento problém bude pretrvávať a o krehkosti obnovy rozhodne nepriali býkom, čo ponúklo relatívne výhodné cenové pozície pre špekulačný vstup do dlhej pozície.

Dáta DOE v prospech medveďov

Výsledky týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky za týždeň končiaci 16. júla býkov rozhodne nepotešili. Nárast stavu zásob ropy o 360 tis. barelov (Cushing +985 tis. barelov) a výrazný prírastok zásob ropných produktov (benzín +1118 tis. barelov, destiláty +3935 tis. barelov) sú výsledkami, ktoré hovorili jasne v prospech medveďov. Medvedie dáta však výrazne kompenzuje miera využívania US rafinérií. Tá narástla v sledovanom týždni o 1% a dostala sa tak na najvyššiu úroveň od 31. augusta 2007, čo vypovedá o obnovujúcom sa trhu s ropou.

Prudký prepad ceny ropy, ktorý nasledoval po zverejnení výsledkov tak bol čoskoro zastabilizovaný.

Očakávané udalosti dňa

Z dôležitých makroekonomických dát nás dnes čakajú predovšetkým výsledky z US ekonomiky. O 14:30 hod. to budú pravidelné týždenné dáta z pracovného trhu (nové a pokračujúce žiadosti o podporu), po ktorých o 16:00 hod. budú nasledovať predaje existujúcich domov a smerové indikátory za jún a index cien domov za máj. Predovšetkým tieto dáta by dnes mohli ovplyvniť obchodovanie. Spolu s US dátami bude o 16:00 hod. zverejnená aj spotrebiteľská dôvera z eurozóny.

Počas dopoludnia sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať na nové priemyselné objednávky z eurozóny za máj a na maloobchodné tržby z Veľkej Británie.

Výsledková sezóna pokračuje, pred otvorením obchodovania na US akciových trhoch nás dnes čakajú výsledky spoločností: AT&T, Nokia, Xerox, UPS, Travelers, Safeway, Philip Morris International, Medco Health Solutions, Eli Lilly, Bunge, Caterpillar, 3M a iných. Po zatvorení US akciových trhov sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať na výsledky spoločností Microsoft, Flextronics, Amazon.com a American Express.

Dôležité technické úrovne

Včerajší prudký prepad ceny ropy sa zastabilizoval nad dôležitou technickou úrovňou 76 USD za barel, ktorej okolité pásmo predstavuje aktuálne kľúčový support. V prípade výraznejšieho prepadu pod 76 USD za barel sa rope otvára priestor pre výraznejšiu korekciu. Naopak hlavnou rezistenciou sú včerajšie maximá, a to úroveň 78,57 USD za barel. Táto úroveň predstavuje tohto mesačné maximá a jej zdolanie by rope otvorilo priestor pre rast až k dôležitej psychologickej úrovni 80 USD za barel.

Krátkodobý výhľad

Ropa s otvorením obchodovania na európskych akciových trhoch zaznamenala odraz nahor, keď sa dostala už nad úroveň 76,80 USD za barel. Po včerajšom výraznejšom poklese ceny ropy sa dnes býkom otvára výraznejší priestor pre rast, ktorý by však mohol prísť iba v prípade, ak odraz nahor zaznamenajú aj akciové trhy. Navyše po včerajšom prejave Bernankeho netreba zabúdať na riziká v súvislosti s možným posilnením USD. V reči bude Bernanke pokračovať aj dnes, a teda treba rátať s vyššou volatilitou. Americký dolár by mohol profitovať aj v súvislosti s blížiacimi sa výsledkami stress testov európskych bánk. No aj napriek týmto rizikám je náš dnešný výhľad na ropu rastový, po včerajšej korekcii očakávame dnes odraz nahor.

Silnou rezistenciou by mohla byť počas dňa úroveň 78 USD za barel, pod ktorou by sme v prípade dosiahnutia týchto úrovní volili radšej výbery ziskov. V prípade pokračovania v prepade sa nám ako úroveň výstupu z dlhých pozícií javí úroveň 75,62 USD za barel, ktorá predstavuje minimá z konca minulého týždňa.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *