Nedeľa 21. októbra. Meniny má Uršuľa

Dnešný výhľad pre ropu

Po tom ako v stredu dokázala ropa výraznejšie posilniť, včera naopak výrazne stratila. Decembrový futures kontrakt ropy WTI (CLZ0) uzatváral včera obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 80,56 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo pokles o 2,40% v porovnaní s uzatváracou úrovňou zo stredy.

Obchodovanie ako na húsenkovej dráhe

Obchodovanie s ropou ako na húsenkovej dráhe, ktorého svedkami sme v tomto týždni pokračuje. Denné pohyby ceny ropy (CLZ0) v tomto týždni si naozaj zaslúžia pozornosť: pondelok +2,28%, utorok -4,34%, streda +2,97%, štvrtok -2,40%. Pokiaľ sa pýtate, prečo je cena ropy aktuálne tak volatilná, odpoveďou je predovšetkým neistota, ktorá na trhu panuje. Pozornosť obchodníkov sa sústreďuje na blížiace sa zasadanie FOMC (Federal Open Market Committee), ktoré je naplánované na 2.-3. novembra. Kľúčovou otázkou pred touto udalosťou pre obchodníkov je predovšetkým to, či FED oznámi druhé kolo kvantitatívneho uvoľňovania, alebo si túto možnosť ponechá na neskoršie obdobie. Pokiaľ by tak FED urobil, rope by sa otváral priestor pre výraznejšie posilnenie. V prípade ak však FED s ďalším slušným programom kvantitatívneho uvoľňovania nepríde, treba rátať s možnou výraznejšou korekciou ceny ropy.

Očakávané udalosti dňa

Počas dnešného dňa sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať na kvartálne zverejnenia spoločností. Tými najsledovanejšími budú výsledky Honeywell, Schlumberger a Verizon. V popoludňajších hodinách nás čakajú aj makrodáta z Kanady (konkrétne inflačné dáta v podobe CPI za september a maloobchodné tržby za august).

Za dôležitú udalosť považujeme aj summit G20, ktorý sa koná od dnes do nedele v Južnej Kórei. Hoci významné zmeny, resp. uzavretie významnej dohody od tohto summitu podľa nášho názoru očakávať nemožno, aj táto udalosť si zasluhuje pozornosť. Obchodovanie by už o pár minút mohli ovplyvniť aj dáta prieskumu manažérov IFO z Nemecka (10:00 hod.).

Dôležité technické úrovne

Z technického hľadiska aj naďalej možno očakávať podľa nášho názoru silný support v okolí úrovne 80 USD za barel. Počas týždňa táto psychologicky dôležitá bariéra už 2 krát poslúžila ako support. Úrovne blízke 80 USD za barel preto aktuálne považujeme z krátkodobého hľadiska ako zaujímavé pre špekulačný nákup. Výraznejšou rezistenciou by mohla byť úroveň 82,50 USD za barel, kde podľa nášho názoru treba počítať so silnejšími predajnými objednávkami a výbermi ziskov.

Krátkodobý výhľad

Ako bolo už naznačené, za zaujímavé na nákup považujeme úrovne už v okolí 80 USD za barel pri CLZ0. Keďže aktuálne máme možnosť sledovať výraznejší výpredajný tlak a ropa koriguje zisk z ázijskej seansy výrazne, z intradenného hľadiska považujeme za strategicky výhodné na nákup až úrovne tesne pod 80 USD za barel. Vzhľadom na blížiace sa zasadanie FOMC treba aj naďalej rátať so zvýšenou volatilitou, a preto je nesmierne dôležité zvládať aktuálne správne Money management pri obchodovaní s ropou. Špekulácia na pokles ceny ropy sa nám javí aj naďalej ako veľmi riziková, keďže by sme čoskoro mohli byť svedkami oznámenia ďalšieho kola kvantitatívneho uvoľňovania FEDom, a teda špekulácii na pokles ceny ropy je aktuálne podľa nášho názoru rozumnejšie sa úplne vyhýbať.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *