Sobota 20. októbra. Meniny má Vendelín

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera zaznamenala prudký odraz. Futures kontrakt ropy West Texas Intermediate s termínom dodávky september 2010 (CLU0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 79,30 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo v porovnaní s uzatváracou cenou zo stredy posilnenie o 3,58%.

Pod prudký rast ceny ropy sa podpísal veľmi výrazne rast akciových trhov a oslabenie amerického dolára. Včera sa darilo rizikovým aktívam, ktoré po výraznejšej korekcii zaznamenanej v stredu pred blížiacimi sa výsledkami záťažových testov európskych bánk (zverejnené budú dnes okolo 17:00 hod.) hnali nahor predovšetkým pozitívne očakávania investorov. Akciové indexy si pripísali na svoje konto výrazné zisky a podobne slušné zisky zaznamenala aj väčšina komodít. Rastu rizikových aktív prispeli aj dobré makrovýsledky, a to tak z eurozóny ako aj z USA.

Očakávané udalosti dňa

Kľúčovou udalosťou dnešného dňa bude zverejnenie spomínaných výsledkov záťažových testov európskych bánk. Tie by mali byť známe niekedy okolo 17:00 hod.. Následne na 19:00 hod. je naplánovaná tlačová konferencia.

Okrem tejto udalosti č.1 dnešného dňa sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať na kvartálne zverejnenia výsledkov hospodárenia spoločností. Dnes nás z významných spoločností, ktoré by mohli výraznejšie ovplyvniť obchodovanie budú: Verizon, Ford Motor, Johnson Controls, McDonald´s, LM Ericsson, Schlumberger a Honeywell. Počas popoludnia nás čakajú iba inflačné dáta z Kanady v podobe spotrebiteľských cien.

Hurikánová sezóna

Tropická tlačová níž severozápadne od Kuby narástla na sile a stala sa z nej tropická búrka, pomenovaná Bonny, so silou vetra 40 míľ za hodinu. Očakáva sa, že by sa mohla prehnať stredom cez Mexický záliv, a to už počas tohto víkendu. Navyše by mohla nabrať ešte na sile a mohla by sa premeniť na hurikán ešte pred tým ako by siahla na pevninu. Spoločnosť British Petroelum včera oznámila, že evakuuje z 8 námorných plošín zamestnancov, ktorý nie sú aktuálne na plošinách potrebný z dôvodu hroziaceho nebezpečenstva. Tropická búrka by mohla znamenať aj predĺženie krízy v Mexickom zálive, keď práce "static kill" v súvislosti s unikajúcou ropou by mohli byť až na 2 týždne odložené. Dopad na vývoj ceny ropy by však tropická búrka mať nemala.

Dôležité technické úrovne

Ropa sa včera vďaka prudkému posilneniu dostala na nové tohto mesačné maximá. Kľúčovú rezistenciu tak aktuálne predstavuje dôležitá psychologická úroveň 80 USD za barel, nad ktorou sa naposledy ropy WTI (CLU0) obchodovala 21. júna. V okolí úrovne 80 USD za barel preto možno očakávať výraznejšie medvedie tlaky v súvislosti s výbermi ziskov a otváraním špekulačných krátkych pozícií. Kľúčovým supportom je aktuálne podľa nášho názoru úroveň 76 USD za barel a jej okolité pásmo. So silnejším supportom možno rátať aj v okolí 77,00-77,50 USD za barel.

Krátkodobý výhľad

Náš výhľad na dnes je zatiaľ neutrálny. Po včerajšej prudkej rely, keď cena ropy narástla o cca. 3,6% by sa mohli dostaviť silnejšie výpredajné tlaky a to v súvislosti s blížiacimi sa výsledkami záťažových testov európskych bánk. Hoci v prípade prílevu pozitívnych správ by ropa mohla zdolať aj dôležitú psychologickú úroveň 80 USD za barel, vidíme aktuálne veľké riziko vstupovania do dlhých pozícií. Špekulácia na pokles sa nám takisto aktuálne javí ako riziková, keďže výsledky stress testov budú pravdepodobne pozitívne, a teda ostávame zatiaľ mimo trhu. V prípade pokiaľ by sa však dnes dostavila výraznejšia korekcia (aj pozitívne výsledky záťažových testov by mohli investori vypredať), zvažovali by sme strategický vstup do dlhej pozície. Úrovne relatívne výhodné na vstup do nových dlhých pozícií vidíme aktuálne v pásme 77,00-77,50 USD za barel, teda o cca. 2 USD na barel nižšie v porovnaní s aktuálnou cenou.

Súčasné cenové úrovne by sa špekulačne dali využiť aj na vstup do krátkej pozície. Pri tejto stratégii však považujeme za rozumné položiť si stop-loss na úroveň 80,00 USD za barel. Po zdolaní tejto úrovne by sme totiž mohli byť svedkami výraznejšieho odrazu nahor. Špekulácia proti rastovému trendu pri rope by sa však nemusela vyplatiť a preto pri takejto stratégii treba rátať aj s relatívne vysokým rizikom.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *