Nedeľa 21. októbra. Meniny má Uršuľa

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera nedokázala nadviazať na zisk z úvodu týždňa, keď zaznamenala výraznejší prepad. Októbrový futures kontrakt ropy WTI, ktorý včera exspiroval uzatváral obchodovanie so stratou 1,79%.

O niečo nižší pokles (1,6%) zaznamenal novembrový futures kontrakt ropy WTI (CLX0) a stratu 1,48% si pripísal decembrový futures kontrakt CLZ0. CLX0 sa aktuálne obchoduje v okolí úrovne 75,50 USD za barel, pričom počas ázijskej seansy zaznamenala ropa výraznejší odraz nahor.

Obavy o obnovu ekonomiky limitujú rast ceny ropy

Straty, ktoré ropa výrazne rozšírila po zasadaní FOMC (v súvislosti s obavami o obnovu US ekonomiky, ktorá bude trvať dlhšie v porovnaní s očakávaniami, keď navyše zazneli slová, že US ekonomike hrozia deflačné tlaky, keďže inflácia poklesla pod spodnú úroveň plánovaného pásma), narástli aj po dátach API.

Výsledky API sklamali býčí tábor

Výsledky API vyšli prekvapujúco výrazne naklonené na stranu medveďov. Trh očakával podstatne lepšie výsledky v prospech býkov, keďže prakticky počas takmer celého týždňa (viac ako 5 dní z týždňa bol odstavený) končiaceho 19. septembra, ktorého sa výsledky týkali, bol odstavený ropovod Line 6A vedúci z Kanady zabezpečujúci aktuálne cca. 500 tis. barelov ropy pre US ekonomiku. Tento fakt sa však na výsledkoch API nepodpísal, štatistika API preukázala nasledovné zmeny zásob v US ekonomike v sledovanom týždni: ropa +2231 tis. barelov, benzín +2422 tis. barelov, destiláty +2509 tis. barelov. Zásoby ropy v Cushingu poklesli iba mierne, a to o 219 tis. barelov.

Po medvedích dátach API ropa prepadla na nové intradenné minimá, keď sa obchodoval CLX0 už pod úrovňou 74,70 USD za barel. Straty sa však rope podarilo zastabilizovať a čo je pre býkov dôležité je to, že minimá z pondelka vydržali.

Dôležité technické úrovne

Zastabilizovanie prepadu a odraz tesne nad úrovňou 74,60 USD za barel (cca. minimá z pondelka) by mohlo byť pre býkov dobrým impulzom pre nákup ropy. Úroveň 74,60 UD za barel, resp. pásmo 74,40-74,60 USD za barel (74,40 USD za barel je pri CLX0 23,6% úrovňou návratu podľa Fibonacciho z pásma augustové minimá-maximá) by malo slúžiť ako silný support. Najbližšou silnejšou rezistenciou sú maximá z pondelka (76,77 USD za barel) a následne maximá z minulého týždňa (78 USD za barel).

Očakávané udalosti dňa

Počas dnešného dopoludnia sa bude pozornosť obchodníkov sústreďovať na zápisnicu Bank of England (10:30 hod.). Obchodníci budú pozorne sledovať predovšetkým postoj centrálnych bankárov k ďalšiemu možnému kvantitatívnemu uvoľňovaniu. Počas popoludnia nás čakajú najskôr makrodáta z Kanady v podobe predstihových indikátorov a maloobchodných tržieb (14:30 hod.) a následne index cien domov z USA a spotrebiteľská dôvera z EU (16:00 hod.).

Pozornosť obchodníkov sa bude sústreďovať predovšetkým na dáta DOE (EIA) týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov v US ekonomike za týždeň končiaci 19. septembra. V čase zverejnenia týchto dát (16:30 hod.) treba rátať so zvýšenou volatilitou.

Výhľad na dnes

Ropa zaznamenala počas ázijskej seansy výraznejší odraz nahor, čo je po včerajšom prepade pozitívnou správou pre býkov. Hoci výsledky API vyšli v prospech medveďov, reakcia trhu a udržanie supportu 74,60 USD za barel pri CLX0 (minimá z pondelka aj zo včera) ponecháva býkom šancu zotrvať v špekulačných dlhých pozíciách. Dnešnú výkonnosť ceny ropy by mali rozhodnúť predovšetkým spomínané dáta DOE (EIA), ktoré budú zverejnené o 16:30 hod.. Keďže včerajšie výsledky API býkov negatívne prekvapili, čo očakávania trhu to výrazne zrazilo, býčiemu táboru by to podľa nášho názoru mohlo dnes nahrávať. Ropa by mohla zaznamenať rast aj v prípade slabších dát DOE. Lepšie dáta by mali znamenať výrazné posilnenie…

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *