Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa aj včera nadviazala na pokles zaznamenaný v utorok, a tak si za posledných 7 dní obchodovania pripísala až 6 krát na svoje konto stratu. Novembrový futures kontrakt ropy WTI (CLX0) uzatváral včera obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 74,71 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo pokles o 0,35% v porovnaní s uzatváracou cenou z utorka.

Medvedie dáta DOE zrazili cenu ropy

Pod pokles ceny ropy sa podpísali včera predovšetkým medvedie dáta DOE (EIA). Hoci vyšli podľa očakávaní o niečo lepšie v porovnaní s dátami API zverejnenými v utorok večer, výsledky rozhodne nemožno považovať za pozitívne. Preukázali totiž v týždni končiacom 17. septembra tak prírastok zásob ropy ako aj prírastok zásob ropných produktov v US ekonomike. Podľa štatistiky DOE boli zaznamenané v sledovanom týždni nasledovné zmeny zásob v US ekonomike: ropa + 970 tis. barelov, benzín +1590 tis. barelov, destiláty +347 tis. barelov. Zásoby ropy v Cushingu podľa DOE poklesli o 210 tis. barelov a využitie rafinérií v porovnaní s predchádzajúcim týždňom narástlo o 0,2%. Tieto výsledky však možno považovať za sklamanie trhu, keďže sa rátalo s úbytkom zásob ropy v súvislosti s odstávkou ropovodu Line 6A, ktorý bol prakticky takmer počas celého týždňa odstavený (zabezpečuje aktuálne podľa odhadov denne cca. 500 tis. barelov ropy pre US ekonomiku).

Po výsledkoch DOE cena ropa prepadla na nové intradenné minimá a dostala sa do červených čísiel. Hoci býci spočiatku tlaku medveďov odolávali, včerajšiu bitku nakoniec prehrali, keď ako som spomínal, ropa uzatvárala obchodovanie nakoniec v červených číslach. Čo je pre býkov mimoriadne dôležité je to, že aj napriek negatívnym fundamentom sa rope podarilo včera straty zastabilizovať a nakoniec uzatvárala obchodovanie iba s miernou stratou.

Dôležité technické úrovne

Keďže rope sa včera podarilo zaznamenať prepad na nové takmer 3-týždenné minimá, do centra pozornosti obchodníkov sa dostali už ako support úrovne zo začiatku septembra. Pri CLX0 ležia tohto mesačné minimá tesne nad úrovňou 73 USD za barel, kde treba v prípade pokračovania v prepade rátať so silným supportom. Ako support by takisto mohli poslúžiť aj včerajšie minimá (73,84 USD za barel pri CLX0). Naopak ako silná rezistencia sa ukazuje tesné okolie úrovne 76 USD za barel, kde sa aj včera rast ceny ropy zastavil. V prípade odrazu ropy nahor, ku ktorému by podľa nášho názoru mohlo prísť už čoskoro však počítame so zdolaním tejto úrovne a s otvorením priestoru pre výraznejšie posilnenie.

Očakávané udalosti dňa a krátkodobý výhľad

Včerajšie výsledky DOE preukázali slabšie fundamenty ropy, a tak ropa v konečnom sumári aj včera zaznamenala mierny pokles. Kľúčovou udalosťou dnešného dňa budú dáta z US realitného sektora, keď o 16:00 hod. budú zverejnené predaje existujúcich domov za august z US ekonomiky (16:00 hod.), ktorým budú predchádzať ešte dáta z US pracovného trhu (nové a pokračujúce žiadosti o podporu – 14:30 hod.). Čo je pre býkov pozitívne sú zatiaľ relatívne limitované prepady ceny ropy. Aj naďalej ostáva preto náš výhľad pre ropu býčí, keď očakávame odraz ceny ropy nahor. Výrazne by jej k tomu pochopiteľne napomohli lepšie makrodáta. V prípade ak dnešné výsledky vyjdú lepšie v porovnaní s očakávaniami, už dnes by sme mohli byť svedkami prudkého nárastu ceny ropy…

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *