Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa si v piatok pripísala na svoje konto opäť stratu. Júlový futures kontrakt ropy WTI (CLN0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX obchodovanie na úrovni 70,04 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo stratu 1,07%.

Deväť dní poklesu v rade

Strata zaznamenaná v piatok bol už 9. obchodným dňom v rade, kedy cena ropy WTI poklesla. Prepad bol navyše veľmi prudký, cena ropy WTI (CLN0) poklesla počas týchto dní o viac ako 10 USD na barel. Navyše ak by sme rátali straty od májových maxím, tie dosiahli už takmer úroveň 20 USD na barel. V máji tak zatiaľ ropa zaznamenáva najvýraznejší prepad od októbra 2008.

Odchod špekulantov z trhu potvrdený

Podľa poslednej správy Commitment of Traders, ktorá bola zverejnená v piatok znížili manažéri hedge fondov a iní veľkí špekulanti v týždni končiacom 18. mája stávky na rast ceny ropy WTI. Objem čistých špekulatívnych dlhých pozícií poklesol o 25 534 futures kontraktov (cca. 27%), keď dosiahol úroveň 67 361 kontraktov. Rafinérie, ťažobné spoločnosti a iné komerčné subjekty (vrátane swapových dílerov) znížili objem čistých krátkych pozícií o 32 050 kontraktov (cca. 27%) na 86 629 kontraktov. Veľmi výrazný prepad bol zaznamenaný pri ukazovateli „open interest“. Pri futures kontraktoch obchodovaných na burze NYMEX bol zaznamenaný pokles o 82 327 kontraktov (cca. 6,5%), čo potvrdzuje odchod špekulantov z trhu.

Úvod týždňa a nové nákupy

Úvod nového týždňa zatiaľ praje býkom, keď ropa posilňuje už o viac ako 1%. Podobne sú na tom aj ostatné komodity, ktoré vo väčšine prípadov zaznamenávajú aktuálne zisk. Na začiatku týždňa obchodníci s najväčšou pravdepodobnosťou využívajú nižšie ceny pre lacnejší nákup a tlačia tak ceny ropy nahor. Vzpruhou pre býkov je aj rast akciových trhov.

Očakávané udalosti dňa

Z makroekonomických dát budú dátami s najväčšou váhou výsledky predaja existujúcich domov z US ekonomiky za apríl. Na medzimesačnej báze by mali podľa očakávaní zaznamenať rast o 5,6%. Zverejnené budú o 16:00 hod..

Technické úrovne

Ako kľúčový supportom pri júlovom futures kontrakte ropy WTI (CLN0) by mohla v prípade výraznejšej korekcie poslúžiť úroveň 69 USD za barel (minimá z minulého piatku). Naopak výraznejšou rezistenciou by mohli byť úrovne 72,50 resp. 73 USD za barel. Po ich prekonaní by sa rope otváral priestor pre výraznejší odraz.

Krátkodobý výhľad

Koncom minulého týždňa sme mali možnosť pozorovať konsolidáciu, keď cena ropy (CLN0) oscilovala v okolí úrovne 70 USD za barel. Udržanie kontaktu s touto úrovňou môže byť podľa nášho názoru mimoriadne dôležité z psychologického hľadiska. Po konsolidácii zvykne nasledovať korekcia, a tak by sme mohli byť v najbližších dňoch svedkami odrazu ropy nahor. Náš výhľad je tak skôr býčí, a to aj napriek tomu, že fundamenty (vysoký stav zásob, pomalá obnova ekonomiky, posilňujúci americký dolár) sú naklonené skôr na stranu medveďov. Prvotným cieľom prípadného odrazu by mohlo byť dosiahnutie úrovne 73 USD za barel a následne úrovne 75 USD za barel.

Zdroj: Pavol Vejmelka, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *