Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera zaznamenala výraznejší pokles. Futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky august 2010 (CLQ0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 76,35 USD za barel, čo bolo presne o 1 USD a 50 centov na barel nižšie v porovnaní s uzatváracou cenou z utorka.

V percentuálnom vyjadrení si tak na svoje konto ropa včera pripísala pokles o 1,93%. Zobchodovalo sa v porovnaní s predchádzajúcimi dňami slušných 365 038 futures kontraktov CLQ0.

Obchodovanie s ropou včera počas ázijskej seansy a počas dopoludnia vyzeralo spočiatku pokojné, no v popoludňajších hodinách bol zaznamenaný výrazný prepad. Ten sa spustil hlavne po otvorení obchodovania s ropou WTI na parkete burzy NYMEX (o 15:00 hod.). US obchodníci ropu vypredali, pričom ako hlavnú príčinu silných výpredajov popri slabých dátach API (skôr v prospech medveďov) vidíme blížiace sa kľúčové hlasovania ohľadom reformy finančného sektora. Prudká vlna výpredajov stiahla ropu (CLQ0) v priebehu necelej hodiny a pol o cca. 2 USD na barel nižšie.

Dáta DOE

Prepadu ceny ropy čiastočne pomohli aj výsledky DOE, ktoré preukázali výraznejší prírastok zásob ropy v US ekonomiky (v týždni končiacom 18. júna). Podľa tejto štatistiky v US ekonomike narástli zásoby ropy v sledovanom období o 2017 tis. barelov. Zásoby ropných produktov v sumári síce zaznamenali mierny pokles (benzín -762 tis. barelov, destiláty +297 tis. barelov), no dáta pri negatívnom sentimente nestačili na výraznejší odraz ceny ropy.

Očakávané udalosti dňa

Diskusie ohľadom reformy finančného sektora v US ekonomike budú dnes v plnom prúde prebiehať za zatvorenými dverami, a teda počas dňa na trh presiaknu pravdepodobne iba nejaké informácie. Údajne by sa však dnes malo diskutovať o reforme až dovtedy, kým sa na nej nedohodne. Barack Obama by totiž na summit G20 mal cestovať už s ňou. Samozrejme finálne sa dotiahne až v priebehu nasledujúcich dní, keď bude potrebné ešte vychytať medzery a nedostatky. Konečný deadline je 4. júl, kedy by mala byť predložená prezidentovi Obamovi na podpísanie a mal by sa z návrhu stať definitívne zákon.

Z makroekonomických dát sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať predovšetkým na výsledky objednávok tovarov dlhodobej spotreby z US ekonomiky za máj a na dáta z US pracovného trhu (v podobe pravidelných týždenných dát nových a pokračujúcich žiadostí o podporu). Výsledky budú zverejnené o 14:30 hod.. Počas dopoludnia nás o 11:00 hod. čakajú dáta nových priemyselných objednávok z eurozóny.

Dôležité technické úrovne

Z technického hľadiska včera ropa prepadla pod dôležitý support – úroveň 76,80 USD za barel, čo bolo jasným medvedím signálom. S býčími vyhliadkami to tak aktuálne nevyzerá veľmi dobre, keďže táto úroveň by mohla slúžiť ako silná rezistencia. K jej prelomeniu by podľa nášho názoru mohlo prísť iba v prípade, pokiaľ bude situácia na trhoch, hlavne ohľadom reformy finančného sektora, jasnejšia. V prípade, pokiaľ bude ropa pokračovať v poklese, prvým supportom by mohli byť včerajšie minimá (75,17 USD za barel), ktoré by však podľa nášho názoru mohli  byť poľahky prelomené. V súvislosti s dôležitými hlasovaniami a diskusiou ohľadom reformy finančného sektora treba dnes rátať so zvýšenou volatilitou.

Krátkodobý výhľad – rope hrozí výraznejší prepad

Náš výhľad na dnes je neutrálny, keďže vývoj ceny ropy môžu ovplyvniť predovšetkým diskusie za zatvorenými dverami. Vývoj ceny ropy v najbližších dňoch bude závisieť predovšetkým od toho, ako bude nová reforma finančného sektora tvrdá. Zákaz proprietary tradingu (obchodovanie na vlastný účet bánk), obmedzenia týkajúce sa derivátových obchodov bánk a obmedzenia týkajúce sa spoluúčasti bánk v hedge fondoch, ktoré by by mohli byť prijaté, by mohli obchodovanie s ropou veľmi výrazne zmeniť. V prípade tvrdých opatrení by sme mohli byť v najbližších dňoch svedkami masových likvidácií pozícií, čo by mohlo znamenať prudký prepad ceny ropy. Riziko pokračovania prepadu ceny ropy je tak aktuálne podľa nášho názoru veľmi veľké.

Hoci z fundamentálneho hľadiska by ropa v nasledujúcich týždňoch mohla zaznamenávať skôr rast, keďže sa blížime k vrcholu motoristickej sezóny, kľúčový pre vývoj ceny ropy bude predovšetkým sentiment trhu.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIM Broker.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *