Pondelok 15. októbra. Meniny má Terézia

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa v úvode nového týždňa výrazne prepadla a pokračuje tak v silnom medveďom trende. Októbrový futures kontrakt ropy WTI uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 73,10 USD za barel. V percentuálnom vyjadrení si v porovnaní s úrovňou z piatku minulého týždňa ropa pripísala pokles o 0,98%.

Straty navyše po zatvorení obchodovania na parkete NYMEX ešte prehĺbila a výraznejšie poklesla cena ropy aj počas ázijskej seansy. Aktuálne sme tak svedkami cien už v okolí 72,30 USD za barel, čo sú najnižšie úrovne od prvej polovice júla. Konkrétne úroveň 72 USD za barel vtedy poslúžila ako silnejší support, a preto aj teraz predpokladáme, že by sme mohli v okolí tejto úrovne cítiť snahy býkov o zastavenie prepadu ceny ropy. V prípade pokiaľ však aj naďalej bude pokračovať prepad akciových trhov a americký dolár bude posilňovať, treba rátať s prepadom pod úroveň 72 USD za barel, no a možno aj pod úroveň 70 USD za barel. V okolí tejto psychologicky mimoriadne dôležitej úrovne však počítame aj s podporou býkov slovnými vyjadreniami predstaviteľov OPECu.

Očakávané udalosti dňa

Dnes nás na rozdiel od včerajška čaká v priebehu dňa niekoľko významných makroekonomických dát. Pozornosť obchodníkov sa bude sústreďovať predovšetkým na popoludňajšie výsledky z US realitného trhu, kedy o 16:00 hod. budú zverejnené predaje existujúcich domov za júl. Očakáva sa na mesačnej báze prepad o 13,4%, keď podľa očakávaní by mala štatistika preukázať predaj 4,65 mil. domov. Spolu s týmito dátami bude zverejnený aj prieskum výroby richmondského FEDu. Dátam budú ešte predchádzať maloobchodné tržby z Kanady za jún (14:30 hod.) a nové priemyselné objednávky z eurozóny za jún.

Pozornosť obchodníkov s ropou sa okrem makrodát bude sústreďovať aj na dáta API o 22:30. Výsledky týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky za týždeň končiaci 20. augusta by mohli byť pre obchodníkov akousi nápovedou pred blížiacimi sa dátami DOE, ktoré nás čakajú zajtra o 16:30 hod.

Dôležité technické úrovne

Z technického hľadiska možno za dôležitý support považovať úroveň 72 USD za barel, ktorá predstavuje 3-mesačné minimá. V prípade zdolania tejto úrovne by sa rope otváral priestor pre prepad až k minimám z mája tohto roku, kedy po prudkej korekcii našla ropa (CLV0) support až v okolí 70,30 USD za barel. Výraznejšiu rezistenciu predstavuje predovšetkým psychologická úroveň 75 USD za barel. Zdolanie tejto úrovne je však zatiaľ v nedohľadne, keď každú aj menej výraznú snahu býkov potlačia medvedie tlaky.

Ani prelomenie intradenných maxím v popoludňajších hodinách včera nebolo dostatočným impulzom pre býkov a zisky tak počas celého dňa boli výrazne limitované. Následne ropu do červeného pásma stiahli prepadávajúce sa akcie a posilňujúci americký dolár. Aj dnes sme zatiaľ svedkami podobného scenára, keď zatiaľ žiadna informácia z trhu nie je pozitívna a ropa pokračuje v prepade. USDJPY prepadol na nové 15-ročné minimá a pokles zaznamenáva aktuálne aj zlato (XAUUSD -0,59%, XAUEUR -0,27%). Futures na US akciové indexy strácajú v porovnaní s uzatváracími cenami zo včera cca. 0,9%, čo len dokumentuje aj naďalej pretrvávajúci medvedí trend.

Pri rope tak vyhliadky býkov ostávajú stále nie najlepšie. Medvedia nálada trhu by mohla stiahnuť ropu ešte nižšie a pokiaľ sa v piatok potvrdí slabý rast US ekonomiky za 2Q, akciové trhy a s nimi spätá cena ropy by mohli padať ešte hlbšie. Netreba však zabúdať, že práve v čase najväčšieho pesimizmu zvyknú tak akciové trhy, ako aj ropa nájsť svoje dno. Nižšie úrovne sú tak pre investorov úrovňami výhodnejšími pre nákup. Pre špekulantov takto volatilný trh je skôr nočnou morou pokiaľ nie sú v správnom trende…

Krátkodobý výhľad

Pri rope očakávame už v dohľade odraz nahor. Kľúčom, či k nemu príde však bude predovšetkým nálada na akciových trhov. Začiatkom septembra by na trh mohla postupne pribúdať likvidita, keď po letnej prestávke možno očakávať príchod niektorých investorov a obchodníkov. Nižšie cenové úrovne by mohli byť lákadlom pre vstupovanie do dlhých pozícií, čo považujeme za jeden z možných supportov aj pre ropu. Výraznejší prepad pod úroveň 70 USD za barel tak neočakávame. Zo súčasných úrovní do konca roka pri rope očakávame posilnenie. Čo sa týka intradenného výhľadu, tak ten bude závisieť predovšetkým od výsledkov dôležitých makrodát a vývoja na akciových trhoch. Počas dnešného obchodovania by mohli cenu ropy ovplyvniť aj spomínané výsledky API. Negatívne fundamenty, keď zásoby ropy a ropných produktov ostávajú na veľmi vysokých úrovniach sú výraznou brzdou pre býkov.

Náš výhľad ostáva pri rope aj naďalej býčí, keď očakávame v dohľadnej dobe odraz nahor. Zo strategického hľadiska preto preferujeme skôr dlhé pozície, pričom však dno pri rope ešte nemusí byť dosiahnuté. Čo sa týka intradenného výhľadu, tak úrovne okolo 72,30 USD za barel považujeme za relatívne výhodné na špekuláciu na rast ceny ropy, so stop-lossom na úrovni 72,00 USD za barel a cieľom niekde okolo 73,30 USD za barel.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *