Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa si včera na svoje konto pripísala mierny zisk. Novembrový futures kontrakt ropy WTI (CLX0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 75,18 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo rast o 0,63% v porovnaní s uzatváracou cenou zo stredy.

Včerajší rast možno označiť za pozitívny signál pre býkov, keďže bol dosiahnutý aj napriek výraznejšiemu poklesu akciových trhov (S&P 500 -0,83%, Dow Jones -0,72%, Nasdaq -0,32%) a miernemu posilneniu amerického dolára.

Očakávaný odraz ropy

Pri včerajšom raste ceny ropy svedčí za pozornosť aj výrazne vyššia aktivita obchodníkov. Pri novembrovom futures kontrakte ropy WTI (CLX0) bol zobchodovaný rekordný počet futures kontraktov, čo včera rope výrazne napomohlo. Vzhľadom na vývoj ceny ropy predpokladáme, že sa jednalo predovšetkým o veľké nákupné objednávky obchodníkov, ktorí veria v rast ceny ropy v krátko až strednodobom horizonte, čo sa v konečnom sumári podpísalo pod spomínaný včerajší nárast ceny čierneho zlata. Situácia pre býkov sa tak postupne začína podľa nášho názoru vyjasnievať. V najbližších dňoch očakávame odraz ropy nahor, pričom aj naďalej však treba rátať s limitovaným rastom ceny, a to predovšetkým v súvislosti so slabými fundamentmi (rekordne vysoký stav zásob ropy a ropných produktov v US ekonomike, stagnujúci dopyt po rope, dostatočne bezpečné voľné produkčné kapacity,…).

Dôležité technické úrovne

Z technického hľadiska za mimoriadne dôležitú úroveň pre dnešné obchodovanie považujeme predovšetkým hranicu 75,45 USD za barel. Jej zdolanie by znamenalo prelomenie klesajúcej línie ťahanej cez tohto týždňové maximá, čo by býkom otváralo výrazný priestor pre rast. V okolí tejto úrovne preto dnes treba rátať so silnejšími medvedími tlakmi. V prípade ak by sa rope podarilo zdolať túto úroveň, býci by sa už v priebehu dnešného dňa mohli pokúsiť o atak maxím zo začiatku týždňa (76,77 USD za barel pri CLX0). Silnejší suport aj naďalej očakávame v okolí úrovne 74 USD za barel. Rope sa počas týždňa výrazne pod túto úroveň nepodarilo prepadnúť (hoci sme boli svedkami cien už tesne nad 73,50 USD za barel), a preto aj naďalej očakávame v okolí 74 USD za barel silnejšie nákupné objednávky.

Očakávané udalosti dňa a krátkodobý výhľad

Pri rope preferujeme intradenne špekulatívne dlhé pozície. Počas dnešného dňa budú kľúčové predovšetkým makrodáta z US ekonomiky, keď o 14:30 hod. budú najskôr zverejnené objednávky tovarov dlhodobej spotreby za august a následne o 16:00 hod. nás čakajú predaje nových domov, rovnako za august. Po včerajšom výraznom poklese akciových trhov očakávame dnes stabilizáciu na akciových trhoch a prípadné pokusy býkov o odraz. To by rope pochopiteľne mohlo nahrávať do karát. Netreba však zabúdať na slabé fundamenty, čo by rast ceny ropy mohlo aj naďalej výraznejšie limitovať. Ďalším výrazným rizikom pre býkov je americký dolár. Ten si v posledných dňoch pripísal výraznejšie straty, čo by sa v závere týždňa obchodníci mohli snažiť zredukovať. Prípadné posilňovanie USD by bolo ďalším limitujúcim faktorom rastu ceny ropy. Aj napriek týmto rizikám však vidíme dnes skôr priestor ropy pre rast jej ceny a tak preferujeme špekulatívne dlhé pozície.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *