Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa si pripisuje v úvode nového týždňa slušný zisk. Decembrový futures kontrakt ropy WTI (CLZ0) posilňuje v porovnaní s uzatváracou cenou z piatku už o cca. 1,5%, keď sa obchoduje aktuálne v okolí úrovne 82,90 USD za barel. Aj naďalej tak možno hovoriť o trhu s ropou, na ktorom panuje veľká volatilita. Svedkami prudkých pohybov sme boli v minulom týždni a rovnako je tomu tak zatiaľ aj v úvode tohto týždňa.

Pod výrazné posilnenie ropy, ktoré bolo zaznamenané počas ázijskej seansy sa veľkou mierou podpísalo oslabenie amerického dolára. Dolárový index stráca intradenne cca. 1%. K výraznejšiemu oslabeniu prichádza po summite krajín G-20, ktorý sa konal v Južnej Kórei. Hoci neprišlo na ňom k podpísaniu dôležitých dohôd, diskusiu ohľadom zníženia tlakov na znehodnocovanie mien, ktoré by mohlo viesť k zvýšeniu konkurencieschopnosti na medzinárodnej scéne, trhy vnímajú zatiaľ pozitívne. Možno povedať, že sa znížilo riziko menovej vojny a éry protekcionizmu. Číne sa podarilo na úkor Európy získať dve hlasovacie kreslá v MMF, čo by mohlo trend uvoľňovania menovej politiky Číny posilniť.

Očakávané udalosti dňa

Počas dnešného dňa sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať na popoludňajšie dáta, keď o 14:30 hod. bude zverejnený najskôr index aktivity chicagského FEDu a následne o 16:00 hod. nás čakajú výsledky predaja existujúcich domov z US ekonomiky za september a o 16:30 hod. index aktivity dallaského FEDu.

Okrem makrodát sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať na prejav Bernankeho (začína o 14:30 hod.) ohľadom hypotekárneho trhu. Počas dňa by obchodovanie na trhoch mohli čiastočne ovplyvniť aj prejavy ďalších významných predstaviteľov z FEDu (Bullard, Dudley, Cumming), či prejav Kohn-a (bývalý guvernér FED-u) ohľadom regulácie finančného sektora.

Dôležité technické úrovne

Ropa sa aj naďalej obchoduje v pásme 80-85 USD za barel. Kľúčovým supportom ostáva úroveň 80 USD za barel a naopak výraznou rezistenciou je úroveň 85 USD za barel. Pevnosť týchto bariéru stužuje aj prítomnosť dôležitých technických úrovní, konkrétne 79,91 USD, resp. 85,12 USD za barel, ktoré sú 38,2%, resp. 61,8% úrovňami návratu podľa Fibonacciho z pásma 71,48 – 93,55 USD za barel (tohtoročné minimá-maximá).

Krátkodobý výhľad

Ropa zaznamenáva v úvode nového týždňa výrazné posilnenie (CLZ0 +1,5 %). Očakávame, že v najbližších hodinách by mohlo prísť k schladeniu rely a ku korekcii. Krátkodobé špekulačné pozície však považujeme aj naďalej za rizikové. Do zasadania FOMC, kde by mohlo byť oznámené ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania ostáva už iba cca. týždeň (koná sa 2.-3. novembra), čo by pre medveďov malo byť výstražným signálom. Ako výhodnejšia sa nám javí aktuálne stratégia vyčkania na prípadnú korekciu a vstupovať do špekulačných dlhých pozícií. Náš výhľad je preto zatiaľ neutrálny.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *