Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera dokázala prerušiť sériu 9 obchodných dní poklesu v rade, keď uzatvárala obchodovanie v zelených číslach. Júlový futures kontrakt ropy WTI (CLN0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 70,21 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo zisk 0,24% v porovnaní s uzatváracou cenou z piatku minulého týždňa.

Včerajší zisk bol navyše o to cennejší, že americký dolár zaznamenal hlavne na úkor prepadávajúceho sa eura výraznejšie posilnenie. Rope nahral do karát aj fakt, že akciové trhy zaznamenali výrazný prepad až po uzatvorení obchodovania na parkete burzy NYMEX. Reakcia trhu ropy tak nebola tak výrazná a straty boli do konca dňa limitované.

Čo však ropa nestratila včera, stráca dnes. Už na konci ázijskej seansy sa jej podarilo prepadnúť na nové viac ako 10-mesačné minimá, keď júlový futures kontrakt ropy WTI (CLN0) prepadol takmer k úrovni 68 USD za barel. Straty ropy sa tak pohybujú už na úrovni viac ako 2,5% v porovnaní s uzatváracou cenou zo včera, čo je silným medvedím signálom.

Pohľad na trhy – neutíchajúci medvedí rev

V neprospech ropy hovorí jasne aj pohľad na akciové trhy – futures kontrakty na hlavné americké akciové indexy (S&P 500, Dow Jones Industrial Average, Nasdaq 100) si pripisujú straty zhodne viac ako 2%. Možno tak konštatovať, že na trhoch tak pretrváva obrovská neistota a riziko aj naďalej. Investori siahajú po najbezpečnejších aktívach, o čom svedčí aj posilňovanie amerického dolára. USD posilňuje voči EUR intradenne už takmer o 1% (EURUSD aktuálne o 9:33 hod. v okolí úrovne 1,2260) a pokles výnosov na dlhopisoch USA, či Nemecka. Výnos na 10-ročných nemeckých dlhopisoch dnes ráno dosiahol nové historické minimá (2,598%).

Kam ropa až prepadne?

Súčasné úrovne, na ktorých sa ropa obchoduje sú podľa nášho názoru mimoriadne dôležité. V prípade, ak by sa rope podarilo prepadnúť pod úroveň 68 resp. 67 USD za barel, rope by sa otváral priestor pre pokračovanie vo výraznej korekcii, ktorá už v súčasnosti prekračuje viac ako 20%. Aktuálne v posledných dňoch sme totiž boli svedkami uzatvárania dlhých pozícií špekulantov, čo vyplývalo z poslednej správy Commitment of Traders zverejnenej minulý piatok. Ak by sa však začalo vo veľkom stávkovať na pokračovanie v prepade ceny ropy, pokojne by sme mohli vidieť korekciu až niekde k úrovniam okolo 60 USD za barel, či dokonca nižšie. To ako bude prepad ceny ropy hlboký, bude pochopiteľne závisieť aj od toho, ako sa vyvinie v najbližších dňoch situácia v Španielsku. Naozaj netrvalo dlho a po veľa diskutovanom v dlhoch sa tápajúcom Grécku prišlo na mušku trhov aj Španielsko. V piatok musela Bank of Spain prebrať pod nútenú správu stavebnú sporiteľňu CajaSur, čo svedčí o problémoch vo finančnom systéme krajiny. Aktuálne informácie z tlačových médií hovoria o tom, že CajaSur plánuje Bank of Spain predať do augusta tohto roku.

Geopolitické riziko narastá

Ďalšou obchodníkmi pozorne sledovanou udalosťou je vyostrujúci sa konflikt medzi Severnou a Južnou Kóreou. Severokórejský líder Kim Čong Il dnes vyhlásil pre armádu stav okamžitej pohotovosti, čo svedčí o obrovskom napätí medzi krajinami. Tento konflikt pochopiteľne trvá už mnoho rokov, no vzťahy sa výrazne narušili po tom, ako bola v marci potopená juhokórejská ponorka. Obvinenia padli na Severnú Kóreu, pričom údajne Južná Kórea disponuje aj dôkazmi.

Máj a najväčší prepad trhov od októbra 2008

Možno skonštatovať, že makroekonomické dáta majú aktuálne len veľmi slabý dopad na trh. Sentiment je totiž jasne medvedí a ani prílev lepších správ nedokáže presvedčiť obchodníkov o tom, že by mohlo prísť v dohľadnej dobe k obratu. Akciové trhy zaznamenávajú najvýraznejší mesačný pokles od októbra 2008, benchmark trhu – akciový index Standard & Poor´s 500 stráca od začiatku mája už cca. 12%. Prepad ceny ropy je ešte podstatne výraznejší. Tá stráca od začiatku mesiaca už viac ako 20%.

OPEC situáciu pozorne sleduje

V súvislosti s výrazným prepadom ceny ropy sa sústreďuje pozornosť mnohých obchodníkov aj na vyjadrenia predstaviteľov ropy. Dnešné vyjadrenia kuvajtského ministra energetiky sú zatiaľ miernou rétorikou: "OPEC sa zatiaľ neobáva o ceny ropy, zatiaľ neplánujeme mimoriadny summit", "OPEC sa sústreďuje aktuálne na vyššiu mieru dodržiavania stanovených produkčných kvót". Včerajšie vyjadrenia ministra energetiky Líbye boli podstatne tvrdšie. Faktom však ostáva, že súčasné ceny ropy musia stále byť vyhovujúce pre krajiny patriace OPECu a teda nie je dôvod sa znepokojovať. V prípade, ak by však prišlo k prehĺbeniu prepadu, možno očakávať mimoriadne zasadanie členských krajín tejto organizácie. Vzhľadom na to, akú úlohu však v súčasnosti pri určovaní ceny ropy na trhu OPEC zohráva, možno očakávať aj naďalej len sledovanie situácie na trhu s ropou zo strany OPECu. Výstrahou by podľa nášho názoru mohli byť až úrovne 60 – 65 USD za barel.

Dáta API a iné udalosti dňa

Pozornosť obchodníkov s ropou sa bude sústreďovať predovšetkým na výsledky API týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky za týždeň končiaci 21. mája. Táto štatistika bude zverejnená už tradične o 22:30 hod., teda 45 min. pred ukončením dnešného obchodovania s ropou. V centre pozornosti budú predovšetkým výsledok týkajúci sa zmeny stavu zásob ropy v Cushingu. Keďže v posledných týždňoch boli zaznamenané veľké prírastky ropy v tomto zásobníku, vytvára to silné medvedie tlaky na ropu WTI (West Texas Intermediate). Svedčí o tom aj obrovský spread medzi týmto druhom ropy a medzi druhom Mars Sour US (ťaží v Mexickom zálive), ktorý sa pohybuje aktuálne na úrovni okolo 5 USD na barel.

Z makroekonomických dát nás dnes čaká zverejnenie indexu Case/Shiller cien domov za marec a dáta spotrebiteľskej dôvery za máj z US ekonomiky. Predovšetkým tieto dáta, ktoré budú zverejnené v popoludňajších hodinách by mohli mať na trhy dnes dopad. Dodávame však, že aj naďalej bude kľúčový predovšetkým trhový sentiment, ktorý je silno medvedí, a teda nemožno vylúčiť ani prehĺbenie poklesu aj napriek lepším makrodátam.

Ropa

Zdroj: Pavol Vejmelka, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *