Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Dnešný výhľad pre ropu

Rope sa podarilo včera prelomiť sériu 3 výrazných prepadov v rade z minulého týždňa. Futures kontrakt ropy WTI (West Texas Intermediate) s termínom dodávky marec 2010 (CLH0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX so ziskom 0,97%, a to konkrétne na úrovni 75,26 USD za barel.

Rope sa tak úvodný krok do týždňa podaril veľmi dobre. Na posilnení ceny ropy sa podpísal aj vývoj na akciových trhoch. US akciové indexy, ktorých dopad na vývoj ceny ropy je najvýraznejší uzatvárali obchodovanie s miernym ziskom (Dow Jones +0,23%, Nasdaq +0,25%, S&P 500 +0,46), čo po piatkovom prudkom prepade znamenalo vhodný odrazový mostík pre ropu. Napomohol jej aj americký dolár, ktorý počas celého dňa voči košu hlavných svetových mien (dolárový index) mierne strácal v porovnaní s úrovňou z konca minulého týždňa.

Očakávané udalosti dnešného dňa

Včerajšia seansa, kedy sa rope podarilo posilniť bola seansou bez významnejších fundamentov. Počas dnešného dňa nás však už čakajú významnejšie makroekonomické ukazovatele, ktoré by mohli pohnúť aj s cenou ropy. Počas dopoludnia budú najsledovanejšími udalosťami predovšetkým: prieskum IFO podnikateľskej klímy z Nemecka (10:00 hod.) a dáta HDP z Veľkej Británie za 4Q 2009 (10:30 hod). Počas popoludnia sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať na výsledky: CaseShiller index cien domov z US ekonomiky za november (15:00 hod.) a na prieskum výroby richmondského FEDu a výsledky spotrebiteľskej dôvery (obe dáta za január a obe o 16:00 hod.). Na vývoj ceny ropy by pochopiteľne mohli mať výraznejší dopad aj kvratálne zverejnenia spoločností, a to v tom prípade, ak by vyšli výrazne lepšie, resp. horšie v porovnaní s očakávaniami. Dnes nás pred otvorením obchodovania čakajú výsledky hospodárenia spoločností Verizon, Johnson & Johnson, Novartis, AmerisourceBergen.

S blížiacim sa koncom dňa sa bude pozornosť investorov sústreďovať ešte na výsledky API týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky za týždeň končiaci 22. januára. V minulom týždni výsledky API preukázali nasledovné zmeny: zásoby ropy -1802 tis. barelov, zásoby benzínu +667 tis. barelov, zásoby destilátov -3385 tis. barelov.

Výhľad na dnes

Od dnešného obchodovania po prudkom prepade zaznamenanom počas ázijskej seansy očakávame počas dopoludnia obchodovanie do strany s  potenciálom pre prehĺbenie strát. Po príchode  US obchodníkov by však mohol začať postupne ožívať býčí tábor a ropa by tak mohla postupne mazať straty. Aj naďalej však pri rope hrozí riziko pokračovania v prepade, a to predovšetkým v súvislosti s utesňovaní menovej politiky a so sťahovaním prebytočnej likvidity z trhu, ktoré by sa mohlo výrazne podpísať pod poklesom tak akciových trhov, ako aj poklesom ceny ropy, či zlata a iných komodít.

Dôležité úrovne pre CLH0

Z technického hľadiska by sme sa v najbližších dňoch mohli dočkať odrazu. Úroveň 73,95 USD, ktorá predstavuje 61,8% úroveň návratu podľa Fibonacciho z decembrových miním ostala neprelomená a ostáva hlavným supportom aj pre najbližšie hodiny. Silnejšou rezistentnou úrovňou by mohli byť úrovne 76 USD za barel a v ich blízkosti ležiaca 50% úroveň  Fibonacciho návratu z decembrových miním.

Zdroj: Pavol Vejmelka, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *