Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera pokračovala v prepade a vytvorila nové viac ako 10-mesačné minimá, keď sa júlový futures kontrakt ropy WTI (CLN0) obchodoval už tesne nad úrovňou 67 USD za barel (intradenné minimá 67,13 USD za barel). Tieto úrovne znamenali stratu ž 4% v porovnaní s uzatváracou cenou z pondelka, no do konca dňa sa ich rope podarilo celé vymazať, čo svedčí o obrovskej volatilite na trhoch.

Obchodovanie na parkete burzy NYMEX uzatváral futures kontrakt CLN0 na úrovni 68,75 USD za barel (-2,08%), no vďaka silnému rastu tesne pred uzatvorením obchodovania na US akciových trhoch a vďaka výsledkom API nakloneným skôr na stranu býkov sa rope podarilo dostať v závere dňa na nové intradenné maximá (tesne nad úroveň 70 USD za barel).

Výsledky API vyšli skôr v prospech býkov

Výsledky API týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky za týždeň končiaci 21. mája, ktoré boli zverejnené včera o 22:30 hod., možno považovať skôr za býčie. Trh na ne reagoval rastom, pričom do záveru včerajšieho obchodovania si CLN0 dokázal pripísať za 45 minút cca. 60 centov na barel.

Obchodníkov presvedčil predovšetkým výrazný pokles zásob benzínu (-3194 tis. barelov) a pokles zásob ropy v Cushingu (-772 tis. barelov). Zásoby ropy v US ekonomike celkom podľa štatistiky API narástli o 616 tis. barelov a výrazný prírastok zaznamenal stav zásob destilátov (+1518 tis. barelov). Keďže zásoby v Cushingu sú však aktuálne na historických maximách, predovšetkým tie sú stredobodom pozornosti.

Očakávané udalosti dňa

Pre intradenných obchodníkov dávame do pozornosti z makroekonomických dát popoludňajšie výsledky objednávok tovarov dlhodobej spotreby (14:30 hod.) a predaje nových domov (16:00 hod.) – oba výsledky za mesiac apríl, z US ekonomiky. Predovšetkým tieto makro výsledky by sa mohli podpísať pod dnešným sentimentom na trhu.

Kľúčovými dátami pre obchodníkov s ropou budú výsledky DOE týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky za týždeň končiaci 21. mája. Podľa očakávaní koša analytikov Bloomberg by mali byť zaznamenané nasledovné zmeny zásob: ropa +250 tis. barelov , benzín +300 tis. barelov, destiláty +500 tis. barelov. Využitie rafinérií by podľa konsenzu malo narásť o 0,03%. Na porovnanie, v predchádzajúcom týždni (končiacom 14. mája) boli zaznamenané nasledovné zmeny zásob: ropa +162 tis. barelov, benzín -294 tis. barelov, destiláty -979 tis. barelov, využitie rafinérií -0,48%.

Vzhľadom na včerajšie dáta API očakávame pokles zásob ropy v Cushingu, čo by mohlo byť býčím signálom. Podľa nášho názoru budeme o 16:30 hod. skôr svedkami dát hovoriacich v prospech býkov. Rast ceny ropy by však vzhľadom na slabé fundamenty (hlavne vysoký stav zásob) mohol byť limitovaný. Odraz ropy nahor by mohli takisto prekaziť potenciálne likvidácie pozícií a špekulácie na jej ďalší prepad, čo bude závisieť hlavne od sentimentu na trhu.

Technické úrovne

Silnejšou rezistenciou by mohla byť úroveň 71 USD za barel, táto úroveň totiž zastavila snahy o odraz ceny ropy koncom minulého týždňa (vo štvrtok a v piatok). Výraznejšie zdolanie rezistencie by rope otváralo priestor pre dosiahnutie úrovní okolo 73 USD za barel, resp. 72,50 (23,6% fibo level z pásma 67,13 – 89,91 USD za barel, čo sú májové minimá a maximá) a následne potenciálne úrovne okolo 75 USD za barel. V prípade, ak by sa však obnovili medvedie tlaky a opäť by sa spustila vlna výpredajov, ropa by mohla pokračovať aj naďalej v prepade. Kľúčovým supportom sú včerajšie minimá (67,13 USD za barel). Prepad pod úroveň 67 USD za barel by s veľkou pravdepodobnosťou v najbližších dňoch znamenal pokračovanie v korekcii až niekde k 65 USD za barel.

Výhľad na dnes

Pri rope aktuálne preferujeme skôr dlhé pozície. Hoci riziko pokračovania v prepade aj naďalej ostáva veľké, odraz ropy zaznamenaný včera počas US seansy a výsledky API naklonené skôr na stranu býkov nám napovedajú ostať na strane dlhej. Dnes nás čakajú spomínané výsledky DOE (EIA), ktoré by mohli o dnešnom osude ropy rozhodnúť. Vzhľadom na včerajšie výsledky API očakávame dáta naklonené podobne skôr na stranu býkov, čo by mohlo znamenať odraz ropy. V prípade, ak by sa však opäť začali prejavovať silnejšie medvedie tlaky, z trhu odporúčame radšej odísť.

Zdroj: Pavol Vejmelka, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *