Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa v piatok výraznejší pohyb nezaznamenala. Septembrový futures kontrakt ropy WTI uzatváral v piatok obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 78,98 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo pokles o 0,4% v porovnaní s uzatváracou cenou zo štvrtka.

Ropu počas piatku tlačili nadol predovšetkým výbery ziskov z prudkej štvrtkovej rely, kedy posilnilo čierne zlato o 3,58%. Blížiace sa zverejnenie výsledkov záťažových testov európskych bánk vyvolávalo v radoch obchodníkov obavy, a teda niektorí z nich volili z opatrnostných ziskov radšej stratégiu prijatia menších ziskov a dlhé pozície pred dátami uzatvárali. K poklesu ceny ropy čiastočne prispeli podľa nášho názoru aj na druhej strane zvyšujúci sa záujem o špekuláciu na pokles ceny. Ten súvisí s blížiacou sa kľúčovou rezistenciou 80 USD za barel.

Dôležité technické úrovne

Z technického hľadiska sa ropa obchoduje od začiatku mesiaca v rastovom trende. Za silnejší support možno považovať úrovne okolo 77 USD za barel, resp. úrovne okolo 76 USD za barel. V prípade pokiaľ by ropa prepadla pod tieto úrovne, otváral by sa jej výraznejší priestor pre korekciu. Naopak rezistenciou je spomínaná úroveň 80 USD za barel. Zdolanie tejto úrovne by znamenalo otvorenie priestoru pre výraznejšie posilnenie.

Očakávané udalosti dňa

Z makroekonomických dát sa dnes pozornosť obchodníkov bude sústreďovať na popoludňajšie výsledky z US ekonomiky. O 14:30 hod. to bude index aktivity chicagského FEDu za jún, následne o 16:00 hod. to budú dáta hovoriace o predaji nových domov za jún a o 16:30 hod. index priemyselnej aktivity podľa dallaského FEDu.

Z kvartálnych zverejnení výsledkov hospodárenia nás dnes žiadne pre ekonomiku kľúčové spoločnosti nečakajú. Výsledky zverejní pred otvorením obchodovania na US akciových trhoch napríklad spoločnosť Enterprise Produts (EPD). Po uzatvorení obchodovania na US akciových trhoch to bude zo známych spoločností napr. Jacobs (JEC). Tieto výsledky budú investori sledovať len okrajovo.

O osude dnešného obchodovania by preto mali rozhodnúť predovšetkým makrodáta z US ekonomiky.

Krátkodobý výhľad

V úvode nového týždňa očakávame býčie tlaky, no rast ceny ropy ostáva podľa nášho názoru aj naďalej výrazne limitovaný. Volíme preto neutrálny výhľad. Do dlhej pozície budeme zvažovať vstup v prípade pokiaľ sa dostaví výraznejšia korekcia. Za úrovne vhodné pre vstup do nových dlhých pozícií považujeme aktuálne 77,00-77,50 USD za barel. Intradenne by sa mohla vydariť aj prípadná špekulatívna krátka pozícia, ktorá by sa nám javí ako výhodná na úrovni 79,50 USD za barel so stop-lossom na úrovni 80 USD za barel.

Pri tejto stratégii však upozorňujeme na to, že ide o špekuláciu proti aktuálnemu rastovému trendu. 

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *