Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa zaznamenáva po veľmi silnej korekcii prudký odraz nahor. Júlový futures kontrakt ropy WTI (CLN0) uzatváral včera obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 71,51 USD za barel. Pripísal si na svoje konto v porovnaní s uzatváracou cenou z utorka zisk 4,01%. V porovnaní s viac ako 10-mesačnými minimami dosiahnutými v utorok (67,15 USD za barel) sa aktuálne ropa obchoduje už o viac ako 5 USD na barel vyššie, čo svedčí o obrovskej volatilite na trhoch.

Pokles rizikovej averzie a lepšie fundamenty nahrávajú býkom

Prudký odraz nahor sa začal formovať už v utorok po uzatvorení obchodovania na parkete burzy NYMEX, kedy rast akciových trhov v závere US seansy a výsledky API (American Petroleum Institute), znamenali rast ceny ropy o cca. 2%. Ďalšie 2% si ropa pripísala včera vďaka poklesu rizikovej averzie a rastu akciových trhov. Býkom napomohli aj výsledky DOE, ktoré preukázali síce nižší úbytok zásob ropy a takisto aj podstatne nižší úbytok zásob benzínu v porovnaní s dátami API, no nemožno povedať, že by išlo o dáta medvedie. Pokles zásob ropy v Cushingu znamená zníženie tlakov na diskont ceny ropy WTI v porovnaní s ostatnými druhmi, a teda po takýchto správach ropa WTI prakticky dobieha ceny niektorých iných druhov ropy, ktoré sa obchodovali za vyššie ceny (spread medzi ropou WTI a US Mars Sour bol napr. okolo 5 USD na barel).

Rastu ceny ropy napomohla aj séria dobrých makrodát. V utorok naštartovali býčiu rely lepší výsledok spotrebiteľskej dôvery z US ekonomiky za máj (63,3 vs. očakávania 59,0, apríl 57,9. Včera zvýšil optimizmus obchodníkov a investorov výsledok objednávok tovarov dlhodobej spotreby z US ekonomiky za apríl, ktorý zaznamenal na mesačnej báze rast o 2,9% (očakávania 1,3%, marec -0,6%). Vďaka tomuto silnému výsledky zvýšila spoločnosť Goldman Sachs očakávania pre rast HDP US ekonomiky v 1Q na 3,7% z predtým odhadovaných 3,4%.

Okrem vylepšujúcich sa fundamentov a s tým súvisiaceho poklesu rizikovej averzie sa nemalou mierou pod rastom ceny ropy podpísalo aj tempo posilňovania amerického dolára. Keďže ropa slúži pre mnohých investorov ako hedging voči inflácii a oslabujúcemu USD, pokles rizikovej averzie a pohyb v pásme do strany pri menovom páre EURUSD (pár ostro sledovaný z dôvodu dlhovej krízy v Európe) znamená upokojenie situácie na trhu a zastavenie likvidácie dlhých pozícií v rope.

Očakávané udalosti dňa

Kľúčovými makroekonomickými dátami dnešného dňa budú nové a pokračujúce žiadosti o podporu z US ekonomiky (14:30 hod.) a hlavne spolu s nimi zverejnený výsledok HDP z US ekonomiky za prvý kvartál. Podľa očakávaní koša analytikov Bloomberg by mal byť preukázaný rast HDP na úrovni 3,5%, analytici Goldman Sachs odhadujú rast na úrovni 3,7%.

Dôležité technické úrovne

Rast ceny ropy sa zatiaľ dočasne zastavil na úrovni 72,50 USD za barel. Táto úroveň je dôležitou technickou úrovňou a počas dnešného dňa by mohla byť silnou rezistenciou. Ide o 23,6% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma májové minimá – maximá. Kľúčovým supportom pre dnešnú seansu by mohla byť úroveň 71 USD za barel. K jej výraznejšiemu prelomeniu prišlo včera po zverejnení výsledkov DOE.

Výhľad na dnes

Náš výhľad na dnes je zatiaľ neutrálny. Keďže po siahnutí na nové viac ako 10-mesačné minimá 67,15 (dosiahnuté v utorok) ropa (CLN0) zaznamenala prudkú býčiu rely a aktuálne sa obchoduje už o viac ako 5 USD na barel vyššie, s veľkou pravdepodobnosťou by čoskoro mohlo prísť k schladeniu býčej atmosféry a k výraznejšej korekcii. Z toho dôvodu ostávame v úvode dňa zatiaľ opatrní. O ďalšom pohybe ceny ropy by mohli viac napovedať predovšetkým dnešné makrodáta z US ekonomiky.

Zdroj: Pavol Vejmelka, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *