Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa (CLU0) v úvode nového týždňa výraznejší pohyb nezaznamenala, keď sa v priebehu včerajšieho dňa obchodovala v relatívne úzkom pásme 78,06-79,33 USD za barel. Futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky september 2010 nakoniec uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 78,98 USD za barel, teda na identickej ako aj v piatok.

Počas európskej seansy sme boli svedkami poklesu ceny ropy. Tá strácala v porovnaní s uzatváracou cenou z piatku už viac ako 1% ešte počas dopoludnia, pričom ju nadol tlačili predovšetkým oslabujúce akciové trhy a výbery ziskov obchodníkov. V neprospech býkov hovoril aj fakt, že tropická búrka Bonnie, na ktorú niektorí špekulanti stavili stratila počas víkendu na intenzite a premenila sa na tlakovú níž. Očakávania špekulantov stávkujúcich na prerušenie ťažby a dodávok ropy a ropných produktov sa tak nenaplnili, čo nahrávalo medveďom.

Stratu sa rope v popoludňajších hodinách podarilo rýchlo vymazať. Po otvorení obchodovania na parkete burzy NYMEX sme boli svedkami prudkého odrazu nahor a podobný odraz nasledoval aj po zverejnení výsledkov predaja nových domov z US ekonomiky, ktoré prekonali očakávania trhu. Vďaka týmto správam sa rope podarilo dostať do zelených čísiel. Ani napriek výraznejšiemu odrazu akciových trhov nahor (hlavné US akciové indexy uzatvárali obchodovanie nasledovne: S&P 500 +1,12% , Dow Jones +0,97%, Nasdaq +1,19%) sa však rope nepodarilo zaznamenať rast, čo svedčí o silných medvedích tlakoch. K posunu na vyššie úrovne potrebuje ropa jednoznačne lepšie fundamenty. Obchodníci totiž aktuálne pri súčasných cenových úrovniach ropy už nie sú príliš ochotní podstupovať riziko vstupovať do dlhých pozícií, a teda aj naďalej sme svedkami obchodovania s ropou do strany v relatívne úzkom pásme (cca. 70-80 USD za barel).

Očakávané udalosti dňa

Medzi kľúčové udalosti dnešného dňa patria okrem kvartálnych zverejnení výsledkov hospodárenia (pozornosť trhu sa bude sústreďovať na výsledky spoločností Valero Energy, Lockheed Martin, DuPont a iných) makroekonomické dáta z US ekonomiky. Najskôr o 15:00 hod. to bude index cien domov Case/Shiller za máj a následne o 16:00 hod. bude zverejnený index priemyselnej výroby richmondského FEDu a spotrebiteľská dôvera (dáta za júl).

Dôležité technické úrovne

Rast ceny ropy aj naďalej ostáva limitovaný. Kľúčovou rezistenciou je úroveň 80 USD za barel, ktorej zdolanie by znamenalo prekonanie dôležitej úrovne a otvorenie priestoru pre výraznejšie posilnenie. Pokiaľ sa však cena ropy pohybuje pod touto úrovňou, treba rátať s pretrvávajúcimi medvedími tlakmi. Ako silnejší support by mohli poslúžiť v prípade poklesu ceny včerajšie minimá tesne nad 78 USD za barel. Prepad pod túto úroveň by z technického hľadiska rope otváral priestor pre korekciu až k niekam k úrovni 76 USD za barel.

Krátkodobý výhľad

Včera sme boli svedkami relatívne pokojného obchodovania s ropou. Dnes jej vývoj bude závisieť predovšetkým od makroekonomických dát z US ekonomiky (Case/Shiller index cien domov, spotrebiteľská dôvera, index priemyselnej produkcie richmondského FEDu), ktoré budú zverejnené v popoludňajších hodinách. Dovtedy očakávame snahy býkov o posun ceny ropy na vyššie úrovne, pričom by však rast mal byť aj naďalej limitovaný. Náš výhľad preto ostáva neutrálny. V prípade, pokiaľ by sa ropa priblížila bližšie k dôležitej psychologickej úrovni 80 USD za barel, naskytovala by sa príležitosť na špekuláciu na pokles ceny ropy. Stop loss je možné pritom položiť na úroveň 80,00 USD za barel. Naopak v prípade výraznejšej korekcie by špekulanti mohli využiť nižšie cenové úrovne na výhodnejší vstup do dlhej pozície. Nákupné objednávky sa nám aktuálne javia relatívne výhodné v pásme 77,00-77,50 USD za barel.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *