Sobota 25. mája. Meniny má Urban

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera dokázala nadviazať na rast zaznamenaný v stredu a jej cena druhý deň v rade o niečo narástla. Októbrový futures kontrakt ropy WTI uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 73,36 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo posilnenie o 1,16% v porovnaní s uzatváracou cenou zo stredy.

Zobchodovalo sa pritom slušných 362 828 kontraktov CLV0, čo svedčí o zvýšenej aktivite obchodníkov. Pod rast ceny ropy sa čiastočne podpísal pokles amerického dolára a počas dňa do otvorenia obchodovania na US akciových trhoch v jej prospech nahrávali aj akcie, ktoré si udržiavali zisky z predchádzajúceho dňa, resp. mierne posilňovali. US akciové indexy však v závere dňa prepadli, čo spôsobilo aj korekciu ceny ropy. Vďaka býčím vyhliadkam, keďže od začiatku augusta výrazne skorigovala, si však dokázala udržať až do záveru dňa slušný zisk.

Očakávane udalosti dňa

Počas dnešného popoludnia sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať na veľa očakávanú revíziu rastu HDP US ekonomiky za 2Q 2010. Podľa očakávaní koša analytikov Bloomberg by mala revízia skončiť na úrovni 1,4%, pričom odhady niektorých bankových domov sa pohybujú aj na nižších úrovniach, niekde okolo 1%. Banka Goldman Sachs očakáva napríklad revíziu rastu na úrovni 1,2%, pričom len včera zvýšila odhad z 1,1% (vďaka pozitívnej revízii objednávok tovarov dlhodobej spotreby z US ekonomiky za jún). V prípade pokiaľ by výsledky vyšli lepšie v porovnaní s očakávaniami, akciové trhy a spolu s nimi aj ceny väčšiny komodít, ktoré sa od začiatku augusta dostali pod silný tlak medveďov, mohli zaznamenať dnes slušný rast. Dáta týkajúce sa rastu HDP US ekonomiky za 2Q nás dnes čakajú o 14:30 hod.. Následne by obchodovanie mohol čiastočne ovplyvniť ešte výsledok prieskumu spotrebiteľskej dôvery podľa michiganskej univerzity (15:55 hod.).

Krátkodobý výhľad a dôležité technické úrovne

Pri rope aj naďalej preferujeme špekulatívne dlhé pozície. Kľúčovou udalosťou dnešného dňa bude už spomínaná revízia rastu HDP US ekonomiky za 2Q 2010 (14:30 hod.). Predovšetkým tento výsledok a zverejnenie výsledku spotrebiteľskej dôvery podľa michiganskej univerzity by mali dnes rozhodnúť aj o osude ropy. Hoci v prípade negatívnych dát by sme mohli byť svedkami prepadu ceny ropy, súčasné cenové úrovne považujeme za relatívne výhodné na nákup v krátko a stredno dobom horizonte. V prípade ak by však ropa (CLV0) zaznamenala prepad pod úroveň 72,50 USD za barel (túto úroveň považujeme za dôležitý support), išlo by to výstražný signál pre býkov. Hlavným supportom sú augustové a zároveň aj 3-mesačné minimá zo stredy (70,76 USD za barel pri CLV0). Výraznejšiu rezistenciu naopak predstavuje úroveň 74 USD za barel, na tejto úrovni sa včera zastavil rast ceny ropy. V prípade ak by sme dnes boli svedkami pozitívnych makrodát, čo by znamenalo otvorenie priestoru pre výraznejší rast.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *