Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Dnešný výhľad pre ropu

Cena ropy prudko rastie. Po tom, ako siahla v utorok na 10-mesačné minimá, si dokázala pripísať v priebehu necelých 3 obchodných dní zisk už viac ako 10%. Po takto prudkej býčej rely by však dnes mohlo podľa nášho názoru prísť ku korekcii.

Obchodníci by totiž pred blížiacim sa víkendom (navyše predĺženým, keďže v pondelok je v USA aj vo Veľkej Británii sviatok a obchodovanie s ropou tak bude obmedzené) mohli začať vyberať zisky.

Júlový futures kontrakt ropy WTI (CLN0) uzatváral včera obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 74,55 USD za barel a zaznamenal tak rast o viac ako 3 USD na barel v porovnaní s uzatváracou cenou zo stredy. V percentuálnom vyjadrení si ropa pripísala včera zisk veľmi výrazných 4,25% a nadviazala tak na zisk 4,01% zo stredy. Počas ázijskej seansy ropa siahla na takmer 2-týždenné maximá, keď sa obchodovala už v okolí úrovne 75,50 USD za barel.

Rope nahrávajú v posledných dňoch do karát fundamenty a okrem nich aj sentiment, keď silný rast zaznamenávajú aj akciové trhy. Po prudkom prepade, ktorý bol od začiatku mája zaznamenaný, sa zdá, že dôvera obchodníkov v rast ceny ropy sa postupne obnovuje. Svedčia o tom aj objemy zobchodovaných kontraktov na burze NYMEX z posledných dní.

Dôvera investorov v rast ceny ropy narastá aj vďaka stabilizácii prepadu EURUSD. Keďže ropa slúži aj ako nástroj na hedging voči inflácii, prerušenie výrazného posilňovania amerického dolára na úkor eura, je jedným z hlavných faktorov, ktoré býkom pri rope aktuálne nahrávajú. Pozitívnou správou boli aj výsledky API a DOE týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov v US ekonomike, ktoré po niekoľkých týždňoch preukázali pokles zásob ropy v Cushingu. Výrazne sa tak znížil tlak na ropu WTI, ktorá sa predávala práve z dôvodu vysokého stavu zásob ropy v Cushingu aj napriek vyššej kvalite s výrazným diskontom v porovnaní s niektorými inými druhmi ropy.

Očakávané udalosti dňa

Kľúčovými makroekonomickými dátami dnešného dňa pre obchodníkov s ropou budú predovšetkým výsledok Chicago PMI (15:45 hod.) a prieskum spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity (15:55 hod.). Vo večerných hodinách (o 21:30 hod.) bude zverejnená pravidelná týždenná správa Commitment of Traders, v ktorej budú zaznamenané zmeny v pozíciách obchodníkov podľa skupín v týždni končiacom 25. mája. Táto správa býva často jednou z kľúčových pre obchodníkov pri rozhodovaní. Jej vypovedacia hodnota však vzhľadom na prudký rast ceny ropy zaznamenaný práve od uzatvorenia obchodovania na parkete burzy NYMEX v utorok bude len veľmi nízka.

Technické úrovne

V pozornosti mnohých obchodníkov je aktuálne úroveň 75,80 USD za barel pri júlovom futures kontrakte (38,2% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma 67,15 – cca. 90 USD za barel, čo sú májové minimá – maximá). Zdolanie tejto úrovne by otváralo býkom priestor pre ďalšie výrazné rozšírenie ziskov. Kľúčovým supporrtom ostáva úroveň 72,50 USD za barel, pred ktorou by prípadný prepad mohlo zastaviť ešte pásmo 73 – 73,50 USD za barel.

Výhľad na dnes

Dnešný pohyb ceny bude podľa nášho názoru závisieť okrem makroekonomických dát a sentimentu na trhu od toho, či preváži aktivita dlhodobých, resp. strednodobých investorov nad aktivitou špekulatívnych obchodníkov. Vzhľadom na silné zisky z predchádzajúcich dní by mohli byť totiž vytvárané tlaky na pokles ceny ropy (očakávame tlaky zo strany špekulantov), pričom protiváhou by mohli byť nákupné objednávky investorov. Potenciál pre rast ceny ropy vzhľadom na prudký prepad zaznamenaný od začiatku mája ostáva aj naďalej veľký a náš strednodobý výhľad – rast ceny ropy, nemeníme. Vstupovanie do dlhých pozícií pri súčasných úrovniach však vidíme ako rizikové. Otváranie nových dlhých pozícií považujeme za rozumné v pásme 73 – 73,50 USD za barel. V prípade ak by sme sa dnes dočkali výraznejšej korekcie, býkom by sa javila príležitosť pre relatívne výhodný nákup.

Zdroj: Pavol Vejmelka, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *