Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa zaznamenala v piatok výrazné posilnenie. Futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky august 2010 (CLQ0) si na svoje konto pripísal zisk 3,07%, keď uzatváral obchodovanie na úrovni 78,86 USD za barel. V piatok sa zobchodovalo sa slušných 316 456 kontraktov CLQ0.

Pokles neistoty naštartoval tábor býkov

Pod rast ceny ropy sa podpísal podľa nášho názoru predovšetkým pokles neistoty ohľadom reformy finančného sektora v US ekonomike. Konečné rokovania kongresmanov ohľadom reformy, ktoré sa začali vo štvrtok sa po 20. hodinách podarilo ukončiť kompromisom, čo zmiernilo stav neistoty na trhoch. Hoci pôjde o najtvrdšiu reformu od 30. rokov 20. storočia (od Veľkej hospodárskej krízy), za príliš tvrdú ju rozhodne nemožno považovať. Bankám sa lobby podarila, keď im boli ponechané aj naďalej mnohé výhody. Zároveň však reforma pozerá viac na ochranu spotrebiteľov a teda ju možno označiť za úspech. Poďme sa v skratke pozrieť na fakty.

Podľa novej regulácie by bankám malo byť úplne zakázané obchodovanie na vlastný účet. Čo sa týka obchodovania s derivátmi, tak niektoré rizikovejšie budú musieť banky presunúť do samostatných divízií. S väčšinou derivátov však budú banky aj naďalej môcť obchodovať, pričom však musia obchodovať s derivátmi obchodovanými cez zúčtovacie centrá. OTC deriváty budú môcť obchodovať iba divízie bánk, ktorých prípadné straty však nebudú uhrádzané z peňazí daňových poplatníkov. Čo sa týka účasti bánk v hedge fondoch a private equity spoločností, tak nové pravidlá obmedzujú podiel investície na maximálne 3% vlastného kapitálu banky, rovnako investícia nemôže prekročiť 3% podiel fondu. Reforma zahŕňa aj mnoho ďalších zmien, pričom sa zvýši predovšetkým dohľad nad trhmi a zvýši sa tým do istej miery aj bezpečnosť systému. Prispieť by k tomu malo aj zvýšenie požiadaviek kapitálovej primeranosti, tú by banky postupne mali zvyšovať.

Na rade je CFTC

Takéto zmeny by sa výraznejšie na obchodovaní s ropou podpísať nemuseli. Súčasný návrh reformy ešte musí prejsť procesom hlasovania v Senáte aj v Snemovni reprezentantov a následne musí návrh podpísať prezident Barack Obama. Toto všetko by sa malo stihnúť podľa očakávaní v priebehu pár dní (do 4. júla). Obchodovania s ropou by sa mohli týkať viac zmeny nadväzujúce na zmeny vyplývajúce z novej legislatívy. V blízkej dobe by sa malo rozhodovať o zavedení pozičných limitov pri obchodovaní s energiami (ropa WTI, zemný plyn Henry hub, vykurovací olej a benzín obchodované na NYMEXe). V prípade, pokiaľ CFTC (Commodity Futures Trading Commission) prijme plánované zmeny, mohlo by to znamenať o niečo nižšiu volatilitu cien energií.

Očakávané udalosti dňa

Z makroekonomických dát sa pozornosť obchodníkov dnes bude sústreďovať predovšetkým na popoludňajšie výsledky z US ekonomiky (osobné príjmy a výdaje za máj, PCE deflátor za máj). Spolu s týmito výsledkami bude zverejnený aj index aktivity chicagského FEDu.

Stávky na rast ceny ropy narastajú

Podľa poslednej správy Commitment of Traders zvýšili manažéri hedge fondov a iní veľkí špekulanti v týždni končiacom 22. júna stávky na rast ceny ropy. Objem čistých dlhých pozícií pri rope WTI obchodovanej na burze NYMEX narástol na 39 635 kontraktov (+6705 kontraktov v porovnaní s úrovńou z 15. júna) Ťažobné spoločnosti, rafinérie a iné komerčné subjekty (vrátane swapových dílerov) zvýšili v sledovanom týždni objem čistých krátkych pozícií o 13 301 kontraktov (cca. 48%) na 41 239 kontraktov.

Dôležité technické úrovne

Z technického hľadiska je v centre pozornosti aktuálne predovšetkým úroveň 80 USD za barel, resp. 79,96 USD za barel – 50% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma májové minimá-maximá (viď. graf). Tieto úrovne sa rope nepodarilo zdolať od polovice mája, a teda predstavujú už viac ako mesačné maximá. Okolo úrovne 80 USD za barel treba preto rátať so silnou rezistenciou. V prípade poklesu by ako support mohla poslúžiť úroveň 77,38 USD za barel (38,20% úroveň návratu podľa Fibonacciho zo spomínaného pásma), resp. následne úroveň 75,30 USD za barel (minimá z minulého týždňa).

Krátkodobý výhľad

Víkendový summit G20 nepriniesol žiadne významnejšie závery, keď krajiny EU a Japonsko oznámili, že plánujú znižovať deficity, no USA sa prikláňa skôr k pokračovaniu vo fiškálnych stimuloch ekonomiky. Pre trh s ropou to je teda neutrálny signál a možno povedať, že prakticky sa nič výrazne nezmenilo. V najbližších dňoch by mala byť definitívne dokončená reforma finančného sektora v US ekonomike, pričom z návrhu zákona treba už iba vychytať zopár drobností, následne pôjde na hlasovania do Snemovne reprezentantov a Senátu a potom už iba na podpis prezidentovi. Hoci ide o najtvrdšiu reformu od Veľkej hospodárskej krízy (1930), na trh s ropou by výraznejší dopad mať nemusela. V najbližších dňoch však treba rátať so zvýšenou volatilitou a preto v úvode týždňa je zatiaľ náš výhľad neutrálny. Na pamäti treba mať v najbližších dňoch aj hurikán Alex, ktorý by mohol spôsobiť isté komplikácie v Mexickom zálive.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBroker.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *