Streda 26. septembra. Meniny má Edita

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa čelí od začiatku týždňa medvedím tlakom. Futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky august 2010 (CLQ0) uzatváral včera obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 78,25 USD za barel, čo bolo o 61 centov na barel nižšie v porovnaní s uzatváracou cenou z piatku. V percentuálnom vyjadrení si ropa pripísala včera stratu 0,77%. Zobchodovalo sa celkom 201 768 futures kontraktov CLQ0, čo je relatívne nízky objem.

Na včerajší pokles ropa aktuálne nadväzuje aj dnes, keď sa dostáva už pod úroveň 77 USD za barel a stratu v porovnaní s uzatváracou cenou zo včera rozširuje na viac ako 1,6%. V prospech poklesu ceny ropy hovorí predovšetkým posilňujúci sa americký dolár, ktorý profituje z nárastu rizikovej averzie.

Prvý júl je hrozbou pre býkov

Pred nami je 1. júl, ktorý by mohol znamenať zmrazenie trhu s likviditou pre európske banky. ECB totiž stiahne k tomuto dátumu dlhodobý refinančný nástroj, ktorý bankám umožňoval získať likviditu za veľmi výhodných podmienok. Ukončenie tohto programu bude pre banky veľkou skúškou, keďže získavanie likvidity bude pre menej bonitné banky podstatne ťažšie. Problémy bánk so získavaním likvidity by sa mohli prejaviť odpredajom časti aktív, čo by mohlo spustiť silnejšiu výpredajnú vlnu. V úvode nového mesiaca by sme tak mohli byť svedkami výraznejšieho úteku investorov do náručia amerického dolára a prepadu akciových trhov a pochopiteľne aj ceny ropy. Signály takéhoto vývoja na trhoch máme možnosť sledovať aj aktuálne, keď prakticky hneď od úvodu týždňa USD posilňuje a ropa zaznamenáva pokles.

Hurikán Alex by mohol prípadný prepad zmierniť

Prípadný prepad ceny ropy by mohol zmierniť hurikán Alex, ktorý by podľa meteorológov mohol ohroziť produkciu ropy v Mexickom zálive. Podľa informácií na intenzite o niečo zoslabil a mal by sa vyhnúť ropným zariadeniam v oblasti. Navyše keďže zásoby ropy a ropných produktov v US ekonomike sú na vysokej úrovni, len ťažko možno očakávať prudký odraz ceny ropy nahor.

Očakávané udalosti dňa

Medzi kľúčové udalosti dnešného dňa, ktoré by mohli mať výraznejší dopad na vývoj ceny ropy patria pravidelné týždenné výsledky API týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky. Zverejnené budú tradične o 22:30 hod. stredoeurópskeho času, a teda dovtedy ešte ostáva relatívne veľa hodín. Vývoj ceny ropy počas dňa by okrem sentimentu na trhu mohli ovplyvniť z makrovýsledkov predovšetkým popoludňajšie dáta indexu cien domov Case-Shiller z US ekonomiky (15:00) a výsledky spotrebiteľskej dôvery z US ekonomiky (16:00 hod.). Hoci ešte sme prakticky len v úvode nového týždňa, pozornosť mnohých obchodníkov sa sústreďuje už na piatkové dáta z US pracovného trhu. Výsledky Non-farm Payrolls by totiž podľa očakávaní mohli preukázať stratu pracovných miest v US ekonomike (odhady sa pohybujú okolo -100 tis.), čo by bolo pochopiteľne negatívnym signálom. Ďalší vývoj ceny ropy bude preto súvisieť aj s týmito výsledkami a neúprosne sa blížiacim termínom zverejnenia dát.

Dôležité technické úrovne

Kľúčovou rezistenciou aj naďalej ostáva psychologická úroveň 80 USD za barel, resp. úroveň 79,96 USD (50% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma májové minimá-maximá pri CLQ0). Táto hranica sa s prevahou medveďov na trhu vzďaľuje, a preto je momentálne dôležitejšie sledovať skôr supportné úrovne, ktoré by mohli zastaviť potenciálny prepad. Najbližším silnejším supportom by mohli byť minimá vytvorené počas minulého týždňa (75,30 USD za barel). Táto úroveň sa niekoľkokrát potvrdila ako dôležitá bariéra počas posledných týždňov, keď najskôr slúžila ako výraznejšia rezistencia a teraz by naopak mohla podržať tábor býkov. V prípade, pokiaľ by prišlo k prepadu ceny ropy pod túto úroveň, rope by sa otváral priestor pokračovanie v korekcii, ktorá by mohla byť veľmi výrazná.

Výhľad pre ropu na najbližšie dni neistý

Vzhľadom na pretrvávanie stavu vysokej neistoty na trhoch aj naďalej ostáva náš výhľad neutrálny. Hoci očakávame v najbližších dňoch skôr pokračovanie v poklese ceny ropy, z dôvodu možnej série negatívnych makroekonomických výsledkov (napovedajú tomu očakávania analytikov) a možným problémom európskych bánk s likviditou ostávame radšej mimo trhu. Navyše sa aktuálne nachádzame vo fáze konca druhého kvartálu, a teda pohyby ceny ropy by mohli byť nevyspytateľné z dôvodu úprav bilancií jednotlivých subjektov.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIM Broker

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *