Sobota 20. októbra. Meniny má Vendelín

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera zaznamenala mierny pokles, keď novembrový futures kontrakt ropy WTI (CLX0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 76,18 USD za barel. V percentuálnom vyjadrení to znamenalo pokles o 0,44% v porovnaní s uzatváracou cenou z pondelka.

Hoci počas US seansy s rastom akciových trhov aj napriek slabším dátam spotrebiteľskej dôvery sme boli svedkami rastu ceny ropy, po dosiahnutí intradenných maxím a narazení na tohto týždňové silné rezistenčné pásmo sme boli tesne pred uzatvorením obchodovania na parkete burzy NYMEX svedkami výraznejšieho prepadu ceny ropy.

Z intradenných maxím do 20:30 hod., kedy sa obchodovanie na parkete burzy NYMEX končí ropa skorigovala o takmer 1 USD na barel a dostala sa tak do červených čísiel. V nich sa obchodovala až do konca obchodného dňa, pričom však dáta API zverejnené o 22:30 hod. dali nádej býkom.

Dáta API skôr v prospech býkov

Podľa štatistiky API zaznamenali zásoby ropy v US ekonomike v týždni končiacom 24. septembra pokles o 2415 tis. barelov, pričom zásoby ropy v Cushingu poklesli o 399 tis. barelov. Zásoby destilátov poklesli podľa štatistiky API v sledovanom týždni o 2814 tis. barelov a zásoby destilátov si naopak pripísali prírastok +3018 tis. barelov. Výsledky hodnotíme ako skôr naklonené na stranu býkov, čo by mohlo v najbližších hodinách prípadný pokles ceny ropy výraznejšie limitovať.

Očakávané udalosti dňa

Kľúčovou udalosťou dnešného dňa budú dáta DOE (EIA) týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky za týždeň končiaci 24. septembra (rovnako ako dáta API). Tieto výsledky zvyknú mať v porovnaní s dátami API podstatne výraznejší dopad, a preto v čase zverejnenia dát (o 16:30 hod.) treba počítať so zvýšenou volatilitou. Okrem dát DOE by sa z makrodát čiastočne pod dnešným vývojom ceny ropy mohol podpísať séria prieskumov IFO z eurozóny za september (priemyselná dôvera, dôvera služieb, spotrebiteľská dôvera,…), ktorých výsledky budú zverejnené o 11:00 hod..

Dôležité technické úrovne a krátkodobý výhľad

Pri rope aj dnes preferujeme špekulatívne dlhé pozície. Kľúčovou udalosťou dnešného dňa budú spomínané výsledky DOE (EIA), ktoré by o dnešnom osude ceny ropy mali rozhodnúť. Včera vo večerných hodinách zverejnené dáta API týkajúce sa tej istej štatistiky boli naklonené skôr na stranu býkov, čo nás tak v krátkodobom ako aj strednodobom rastovom výhľade podporuje. Výraznejšie riziko aj naďalej predstavuje americký dolár, ktorý by v prípade obratu na trhu mohol znamenať výrazný limitujúci faktor pre rast ceny ropy, resp. by sa mohol podpísať pod jej pokles.

Najbližším supportom by mali byť tohto týždňové minimá, a to úrovne okolo 75,50 USD za barel pri CLX0 (novembrovom futures kontrakte ropy WTI), resp. v prípade prepadu úrovne okolo 74,50 USD za barel. Silnejšiu rezistenciu naopak predstavujú úrovne okolo 77,15 USD za barel. V okolí tejto úrovne sa totiž rast ceny ropy zastavil tak v pondelok ako aj včera. Jej zdolanie by mohlo znamenať otvorenie priestoru v prípade ropy pre výraznejšie posilnenie, pričom z intradenného hľadiska sa nám javia úrovne okolo 77,50/60 USD za barel ako relatívne výhodné pre vystúpenie zo špekulačnej dlhej pozície, keďže na úrovni 77,70 USD za barel leží 50% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma augustové minimá-maximá.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *