Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera nadviazala na pondelkové obchodovanie a zaznamenala rast. Decembrový futures kontrakt ropy WTI uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 83,90 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo posilnenie o 1,15% v porovnaní s uzatváracou cenou z pondelka.

Intradenné maximá dosiahnuté včera pri CLZ0 boli 84,47 USD za barel, rope sa ich dnes počas ázijskej seansy podarilo rozšíriť na 84,50 USD za barel. Tieto úrovne pohľadom na kontinuálny graf futures ropy WTI znamenajú 6-mesačné maximá.

V prospech býkov hovorí aj neúprosne sa blížiace rozhodnutie FOMC o úrokových sadzbách. Trh očakáva, že dvojdňové zasadnutie, ktoré vyvrcholí dnes vo večerných hodinách, by mohlo byť pre najbližšie týždne, resp. mesiace pre obchodníkov hlavnou oporou. V prípade, pokiaľ by FED oznámil ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania (trh očakáva objem 500 mld. USD), pre trhy by to malo byť pozitívnou správou. Veľmi výrazne sú však už očakávania v trhu započítané, a preto treba počítať aj s možnou korekciou trhov, a to aj výraznejšou. V prípade, pokiaľ sa objaví na trhu neistota ohľadom QE2 a FED bližšie informácie o ďalšom očakávanom kole kvantitatívneho uvoľňovania neposkytne, ako najpravdepodobnejší scenár vidíme korekciu ceny ropy. V prípade pokiaľ QE2 oznámené bude, pre ropu by to malo byť významným supportom, pričom však rast ceny ropy aj naďalej by podľa nášho názoru mohol byť limitovaný.

Dáta API jasne v prospech býkov

Výsledky API vyšli výrazne naklonené na stranu býkov, keď preukázali výrazný pokles zásob ropy (-4137 tis. barelov) a zároveň aj výrazný pokles zásob ropných produktov (benzín -3202 tis. barelov, destiláty -4727 tis. barelov) v US ekonomike za týždeň končiaci 29. októbra. Prudký prepad zásob ropy a ropných produktov, ktoré preukázali dáta API by v najbližších hodinách mohol hnať cenu ropy nahor.

Očakávané udalosti dňa

Udalosťou číslo jedna dnešného dňa je vyvrcholenie zasadania FOMC. Na trhoch sa prakticky už niekoľko týždňov sústreďuje pozornosť na ďalšie kroky FEDu, pričom podľa očakávaní by sme mohli čoskoro byť svedkami rozšírenia programu kvantitatívneho uvoľňovania, a to nielen v prípade FEDu, ale aj v prípade ECB, BOE, BOJ, ktoré by FED mohli nasledovať.

Okrem zasadania FOMC sa pozornosť obchodníkov dnes bude sústreďovať aj na výsledky DOE týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov v US ekonomike za týždeň končiaci 29. októbra. Dáta API napovedali, že by mohli vyjsť aj dáta DOE býčie, no vzhľadom na vysokú latku, ktorými silné býčie dáta API pre trh aktuálne sú, by obchodníci pozitívne mohli podľa nášho názoru zobrať iba výsledky, ktoré by preukázali výrazný pokles zásob ropy a zároveň aj výrazný pokles zásob ropných produktov. Štatistika DOE bude zverejnená o 15:30 hod..

Takisto medzi významné udalosti dňa možno zaradiť aj kľúčové makrodáta, a to konkrétne dáta z US ekonomiky: ADP zmena zamestnanosti (13:15 hod.) za október, priemyselné objednávky (15:00 hod.) za september, ISM nevýrobného sektora (15:00 hod.) za október. Predovšetkým tieto makrodáta by sa dnes mohli výraznejšie podpísať pod vývojom na trhoch.

Dôležité technické úrovne

Ropa WTI sa aj naďalej obchoduje v pásme 80-85 USD za barel. Prudké posilnenie zaznamenané od piatku však zo spodných úrovní spomínaného pásma potiahlo cenu ropy až takmer k hranici 85 USD za barel. Táto úroveň je preto aktuálne ostro sledovanou obchodníkmi. Jej zdolanie by rope otváralo priestor pre rast k psychologickej bariére 90 USD za barel. Naopak v prípade výraznejšej korekcie býci aj naďalej podľa nášho názoru môžu rátať so silným supportom v okolí 80 USD za barel.

Krátkodobý výhľad

Výsledky API zverejnené včera večer po zatvorení US akciových trhov vyšli výrazne naklonené na stranu býkov, keď preukázali tak výrazný pokles zásob ropy ako aj ropných produktov. Obchodníci však nie sú ochotní podstupovať pred zverejnením rozhodnutia FOMC väčšie riziko, a preto rast ceny ropy je výrazne limitovaný. Náš výhľad preto ostáva aj naďalej neutrálny. Špekulačné krátke pozície považujeme za rizikové, keďže FED by dnes mal oznámiť ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania. Zároveň však aktuálne považujeme za výrazne rizikové aj špekulačné dlhé pozície, keďže po prudkom raste zaznamenanom od piatku večera by ropa mohla skorigovať. Aj naďalej ostáva naša stratégia nezmenená. Preferujeme pri rope špekulačné dlhé pozície, avšak na vstup do pozícií je podľa nášho názoru vhodné si vyčkať na výraznejšiu korekciu…

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *