Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa si včera pripísala na svoje konto mierny zisk. Futures kontrakt ropy WTI (West Texas Intermediate) s termínom dodávky júl 2010 (CLN0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 72,86 USD za barel.

V percentuálnom vyjadrení si tak pripísal zisk 0,39% v porovnaní s uzatváracou cenou z utorka. Zobchodovalo sa pritom počas včerajšieho dňa celkom 391 034 futures kontraktov CLN0, čo predstavuje objem cca. 391 mil. barelov ropy. Aktivita obchodníkov tak bola priemerná.

Včerajšie obchodovanie v skratke

Aj počas včerajšieho obchodovania sme boli svedkami pretrvávajúcej volatility na trhoch. Ako kľúčové sa však nakoniec ukázalo to, že CLN0 neprepadol pod silný support 71,60/70 USD za barel. V popoludňajších hodinách našla ropa silnejší support, a to vďaka lepším výsledkom nerealizovaného predaja domov z US ekonomiky, ktoré vyšli lepšie v porovnaní s očakávaniami a vďaka zverejneniu lepších výsledkov tržieb US automobiliek. Úroveň 74 USD za barel sa však ukázala včera ako silnejšia rezistencia, a teda všetky býčie snahy skončili pod ňou. Tesne pred uzatvorením obchodovania sa k slovu dostali ešte medvede, ktoré stlačili ropu v priebehu pár minút k úrovni 72,50 USD za barel a vymazali tak takmer celé zisky. Po uzatvorení obchodovania na parkete burzy NYMEX však prišlo k prudkému odrazu nahor a ropa sa čoskoro vrátila opäť výraznejšie nad 73 USD za barel.

Doterajší dnešný vývoj

Počas ázijského obchodovania sa ropa obchodovala do strany v relatívne úzkom pásme. S blížiacim sa otvorením európskych akciových trhov sa jej podarilo zisky zaznamenané po uzatvorení včerajšieho obchodovania na parkete burzy NYMEX rozšíriť a tak si aktuálne CLN0 pripisuje na svoje konto zisk cca. 1,8%, keď sa obchoduje v okolí úrovne 74,20 USD za barel. Rastu napomáha výrazne pokles rizikovej averzie. Ázijské akciové trhy nadviazali na včerajšie posilnenie amerických akciových indexov a rope takisto napomáha aj oslabujúci americký dolár (dolárový index -0,43% intradenne).

Sumarizácia výsledkov API

Rastu ceny ropy napomohli čiastočne aj výsledky API týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov v US ekonomike, ktoré boli zverejnené včera po uzatvorení obchodovania na US akciových trhoch. Podľa štatistiky API (American Petroleum Institute) boli v týždni končiacom 28. mája zaznamenané nasledovné zmeny zásob: ropa -1418 tis. barelov, benzín -962 tis. barelov, destiláty +852 tis. barelov. Zásoby ropy v Cushingu narástli podľa API o 716 tis. barelov. Hoci výsledky preukázali pokles zásob ropy aj benzínu, prírastok zásob destilátov a hlavne zásob ropy v Cushingu pozitívne správy pre býkov neutralizujú.

Očakávané udalosti dňa

Kľúčovou udalosťou dnešného dňa pre obchodníkov s ropou budú výsledky DOE (EIA) týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov v US ekonomike (17:00 hod.). Podľa očakávaní koša analytikov Bloomberg by mali preukázať nasledovné zmeny zásob: ropa – bez zmeny, benzín -500 tis. barelov, destiláty +200 tis. barelov, využitie rafinérií +0,28%.

Z makroekonomických dát sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať predovšetkým na popoludňajšie výsledky, keď nás z US ekonomiky čakajú najskôr pravidelné týždenné výsledky z pracovného trhu v podobe nových a pokračujúcich žiadostí o podporu (14:30 hod.) a následne o 16:00 hod. to budú továrenské objednávky za apríl a dáta ISM nevýrobného sektora za máj. Z dopoludňajších dát za zmienku stoja výsledky maloobchodných tržieb z Eurozóny (11:00 hod.) a dáta PMI sektora služieb z najväčších európskych ekonomík (Francúzsko, Nemecko, Veľká Británia) za máj.

Dôležité technické úrovne

Z technického hľadiska sa rope vďaka udržaniu sa nad dôležitým supportom 71,60/70 USD za barel otvoril priestor pre výraznejšie posilnenie. V strednodobom horizonte by sa ropa podľa nášho názoru mohla priblížiť k úrovni 80 USD za barel, pričom by ju nahor mali hnať okrem techniky jednak fundamenty (motoristická sezóna sa začala) a takisto aj lepšie makrodáta. Dnes nás čakajú výsledky ADP zamestnanosti a zajtra výsledky Non-farm Payrolls, ktoré by mohli byť pre ropu spolu s výsledkami DOE kľúčové a preto je im potrebné venovať patričnú pozornosť. Piatkové dáta Non-farm Payrolls by mali preukázať podľa očakávaní vytvorenie viac ako 500 tis. nových pracovných miest v US ekonomike za máj, pričom cca. 400 tis. miest by malo byť vytvorených vďaka cenzusu. Kľúčovou rezistenciou pre najbližšie obdobie je úroveň 75,80 USD za barel, ktorá predstavuje 38,2% úroveň návratu z pásma 67,15-cca. 90 USD za barel (májové minimá – maximá).

Krátkodobý výhľad 

V krátkodobom horizonte predstavujú najväčšie riziko pre obchodníkov s otvorenými pozíciami výsledky ADP zamestnanosti (dnes o 14:15 hod.) a dáta Nonfarm Payrolls (zajtra o 14:30 hod.). Ropa by podľa logiky v prípade lepších výsledkov mala zaznamenať rast, no cez posilňujúci americký dolár by mohol mať h navrch aj tábor medveďov. Ďalším rizikom pre obchodníkov sú dnešné výsledky DOE (EIA). V prípade ak sa totiž potvrdí prírastok zásob ropy v Cushingu v objeme viac ako 700 tis. barelov (zmena podľa štatistiky API: +716 tis. barelov), mohlo by to znamenať pokles ceny ropy a jej limitovaný rast v nasledujúcich dňoch. Náš výhľad na dnes je vzhľadom na súčasnú cenu ropy zatiaľ neutrálny. V prípade ak sa však dostaví korekcia a ropa sa dostane do červených čísiel, zvažovať budeme špekuláciu na rast ceny. Vstupovanie do krátkych pozícií pokladáme vzhľadom na obrovský potenciál rastu ceny ropy za rizikové.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *