Nedeľa 21. októbra. Meniny má Uršuľa

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera zaznamenala rast. Októbrový futures kontrakt ropy WTI (CLV0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 75,02 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo nárast ceny o 1,5% v porovnaní s uzatváracou cenou zo stredy.

Počas včerajšieho dňa sme boli svedkami postupného poklesu ceny ropy, pričom ešte v čase otvorenia obchodovania na parkete burzy NYMEX sa ropa obchodovala v červených číslach. S otvorením obchodovania na US akciových trhoch a po zverejnení dát továrenských objednávok a nerealizovaných predajov domov z US ekonomiky začala ropa výraznejšie posilňovať a v závere obchodovania na parkete NYMEX sa dostala dokonca nad úroveň 75 USD za barel. Počas ázijskej seansy sme boli svedkami od jej úvodu poklesu ceny čierneho zlata. Straty sú však zatiaľ limitované, keď sa CLV0 aktuálne obchoduje v okolí úrovne 74,70 USD za barel, teda iba o cca. 0,4% nižšie v porovnaní s uzatváracou cenou zo včera.

Očakávané udalosti dňa

Kľúčovou udalosťou dnešného dňa budú výsledky Nonfarm Payrolls z US ekonomiky za august, ktoré budú zverejnené o 14:30 hod.. Podľa očakávaní koša analytikov Bloomberg by výsledky mali preukázať pokles počtu pracovných miest v US ekonomike mimo poľnohospodárskeho sektora vo výške 103 tis.. Spolu s týmito dátami bude zverejnená aj miera nezamestnanosti a iné štatistiky z pracovného trhu a o 16:00 hod. nás dnes čakajú dáta ISM nevýrobného sektora, ktoré by takisto mohli mať výraznejší dopad na trh. Počas dopoludnia sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať na maloobchodné tržby z eurozóny, ktoré budú zverejnené o 11:00 hod..

Dôležité technické úrovne

Z technického hľadiska by ropa mohla zaznamenať po neúspešnom dosiahnutí úrovne 75,60 (38,2% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma augustové minimá-maximá) korekciu až k 73,70/80 USD za barel, kde leží 23,6% úroveň návratu podľa Fibonacciho zo spomínaného pásma. V okolí tejto úrovne by podľa nášho názoru mohla ropa dnes nájsť v prípade výraznejšej korekcie silnejší support, a teda úrovne okolo 73,75 USD za barel aktuálne považujeme za relatívne výhodné na nákup. Hlavnou rezistenciou pre dnešné obchodovanie by mohla byť úroveň 75,60 USD za barel (spomínaná 38,2% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma augustové minimá-maximá). V prípade ak by dnešné makrodáta vyšli lepšie v porovnaní s očakávaniami, ropa by pravdepodobne túto úroveň zdolala a otvorila by si tým priestor pre výraznejšie posilnenie.

Krátkodobý výhľad

Náš výhľad na dnes zatiaľ ostáva neutrálny. O osude vývoja ceny ropy by dnes mali rozhodnúť predovšetkým spomínané makrodáta. Hoci v strednodobom horizonte očakávame pokračovanie v raste ceny ropy, z dôvodu veľkej váhy dnešných makrodát zatiaľ ostávame radšej mimo trhu. Vstup do špekulatívnych dlhých pozícií budeme zvažovať po prepade pod úroveň 74 USD za barel a priblížení sa supportu 73,74 USD za barel.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *