Pondelok 15. októbra. Meniny má Terézia

Dnešný výhľad pre ropu

Cena ropy včera zaznamenala výrazný pokles, keď prepadla až na 2-týždenné minimá. Futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky august 2010 (CLQ0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 75,94 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo stratu 2,95% v porovnaní s uzatváracou cenou z pondelka.

Zobchodovalo sa v priebehu dňa celkom 323 267 futures kontraktov CLQ0, teda slušný objem v porovnaní s predchádzajúcimi dňami.

Pod pokles ceny ropy sa podpisuje predovšetkým negatívny sentiment. Na trhu možno sledovať v posledných dňoch útek investorov po bezpečných aktívach a masové uzatváranie rizikových aktív. Z takejto situácie výraznejšie profituje americký dolár, ktorého posilňovanie pokles ceny ropy ešte urýchľuje.

V takomto duchu sa niesla aj ázijská seansa, keď akcie pokračovali v poklese a výraznejšie snahy o vymazanie strát nebolo možné pozorovať. Svedčí to o medveďom sentimente. Silnejšie medvedie tlaky pri rope však stlmilo oslabenie USD. Býci by sa tak mohli v najbližších hodinách pokúsiť o odraz, ktorý však podľa nášho názoru bude veľmi ťažký.

Očakávané udalosti dňa

Kľúčovou udalosťou dnešného dňa pre obchodníkov s ropou budú výsledky DOE (EIA) týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov v US ekonomike. Dáta týkajúce sa týždňa končiaceho 25. júna budú zverejnené tradične o 16:30 hod.. Podľa očakávaní koša analytikov Bloomberg by mohli byť zaznamenané nasledovné zmeny zásob: ropa -1000 tis. barelov, benzín -400 tis. barelov, destiláty +950 tis. barelov, využitie rafinérií +0,15%.

Z makroekonomických dát by mohli mať najvýraznejší dopad na cenu ropy výsledky ADP zmeny zamestnanosti z US ekonomiky za jún, ktoré budú zverejnené o 14:15 hod.. O 15:45 hod. nás následne čakajú výsledky Chicago PMI, ktoré by na trh mohli mať takisto výraznejší dopad.

Výsledky API skôr v prospech býkov

Výsledky API hodnotíme ako neutrálne, resp. mierne naklonené na stranu býkov. Síce preukázali výrazný pokles zásob ropy v US ekonomike (-3404 tis. barelov), a to aj v zásobníku Cushing (-1911 tis. barelov) a pokles zásob benzínu (-908 tis. barelov), zásoby destilátov výrazne narástli (+3983 tis. barelov), čo býčie dáta výrazne neutralizuje. Hoci očakávame pri rope snahy býkov, najmä vďaka poklesu zásob ropy v Cushingu, medvedí sentiment by mohol snahy býkov zmariť.

Dôležité technické úrovne

Z technického hľadiska sa rope po prepade pod 50, 100 a 200 dňový kĺzavý priemer otvoril priestor pre výraznejší prepad. Silný support 75,30 USD za barel však výraznejšie prelomený nebol, a teda rozširovaniu strát sa včera podarilo býkom zabrániť. Táto úroveň aj naďalej ostáva kľúčovým supportom, keď v prípade jej prelomenia by si ropa otvorila priestor pre prepad až niekam k úrovni 74 USD za barel. Kľúčovou rezistenciou, ktorá sa výrazne vzďaľuje je psychologická úroveň 80 USD za barel, resp. úroveň 79,96 USD za barel, ktorá predstavuje 50% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma májové minimá-maximá. Intradenne by však ropa v prípade výraznejšieho posilnenia mohla naraziť na výraznejší odpor v okolí 77,30/40 USD za barel.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIM Broker.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *