Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa zaznamenala v piatok prudký rast ceny. Októbrový futures kontrakt ropy WTI (CLV0) po tom, ako najskôr zaznamenal prepad k úrovni 72 USD za barel, výrazne posilnil. Obchodovanie na parkete burzy NYMEX uzatváral na úrovni 75,17 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo posilnenie o 2,47% v porovnaní s uzatváracou úrovňou zo štvrtka.

Zobchodovaných bolo veľmi slušných 477 903 kontraktov, čo svedčí o zvýšenej aktivite obchodníkov a zvýšenej ochote obchodníkov podstupovať riziko. Navyše po zatvorení obchodovania na parkete burzy NYMEX, ropa pokračovala v raste a do záveru obchodovania v piatok sa dostala až nad úroveň 75,50 USD za barel. Jej cena tak narástla v porovnaní s uzatváracou cenou zo štvrtka takmer o 3%.

Centrálni bankári, stimuly a rast ceny ropy

Spolu s rastom ceny ropy a iných komodít sa v piatok v popoludňajších hodinách darilo aj akciovým trhom. US akciové indexy si pripísali na svoje konto veľmi slušné zisky, keď uzatvárali obchodovanie nasledovne: S&P 500 +1,66%, Dow Jones +1,65%, Nasdaq +1,65%. Rizikové aktíva profitovali predovšetkým z prejavu Bernankeho (FED), ktorý naznačil, že centrálne banky sú ochotné pokračovať v stimuloch ekonomiky prostredníctvom zvyšovania likvidity na trhu. V najbližších týždňoch či mesiacoch by sme tak v prípade, ak sa situácia na trhu nevylepší a ekonomiky nezačnú vysielať jasnejšie signály obnovy, stať svedkami ďalšieho kola kvantitatívneho uvoľňovania. Napovedal tomu aj prejav Webera z piatku, keď povedal, že ECB sa bude tento týždeň zaoberať otázkou likvidity. Navyše jasným signálom pokračovania v stimuloch zo strany centrálnych bankárov je rozšírenie programov poskytujúcich likviditu bankám, ktoré oznámila dnes v noci Bank of Japan. Takéto správy, keď centrálni bankári sú aj naďalej ochotní do ekonomiky pumpovať nové zdroje likvidity nahrávajú pochopiteľne býkom, cena ropy by tak mohla do konca roka zaznamenať ešte slušný rast (náš odhad cca. 10-15%).

Očakávané udalosti dňa

Z makroekonomických dát sa pozornosť obchodníkov počas dnešného dňa bude sústreďovať na augustové prieskumy dôvery (ekonomický, spotrebiteľský, priemyselný, podnikateľský, služieb) z EU (11:00 hod.). Z popoludňajších dát zaujmú predovšetkým dáta z US ekonomiky za júl (osobný príjem a osobné výdaje). Dnešné dáta by výraznejší dopad na trh mať nemali, tie významnejšie nás čakajú neskôr v priebehu týždňa. Dnešné obchodovanie ba tak malo byť bez významnejších fundamentov.

Dôležité technické úrovne

Z technického hľadiska sa rope podaril v závere minulého týždňa slušný odraz, čo podporuje náš rastový výhľad. Za dôležitú technickú úroveň považujeme práve hranicu 75 USD za barel. Udržanie tesného kontaktu s touto psychologickou hranicou zvyšuje pravdepodobnosť pokračovania v raste. Za významný support v prípade výraznejšej korekcie považujeme úroveň 73,74 USD za barel, ktorá je 23,6% úrovňou návratu podľa Fibonnaciho z pásma 70,76-83,40 (augustové minimá – maximá). Naopak výraznejšou rezistenciou by mohla byť úroveň 75,59 USD za barel, ktorá je 38,2% úroveň návratu podľa Fibonacciho zo spomínaného pásma. Na tejto úrovni, resp. mierne nad ňou, sa skončila v piatok večer prudká rely. Po priblížení sa k týmto úrovniam tak treba aj naďalej rátať so silnejšími výpredajnými tlakmi. Zdolanie tejto bariéry rope z technického hľadiska totiž otvára priestor k úrovni 77 USD za barel.

Krátkodobý výhľad

Pri rope očakávame po piatkovej prudkej rely zastabilizovanie a následné pokračovanie v raste. V najbližších hodinách však nevylučujeme aj korekciu a výbery ziskov obchodníkov. Ako dôležitý zlom pre trh považujeme piatkovú revíziu rastu US ekonomiky za 2. kvartál, ktorá vyšla lepšie v porovnaní s očakávaniami trhu a rovnako aj stretnutie centrálnych bankárov v Jackson Hole V USA. Už piatkové vyjadrenia Webera (ECB) a dnešné navýšenie likvidity pre banky v Japonsku nasvedčujú tomu, že trh aj naďalej dodatočnou likviditou budú podporovať centrálne banky. To by pochopiteľne mohlo nahrávať do karát býkom, navyše v prospech býkov hovorí aj blížiace sa kolo leta a očakávaný nárast likvidity na trhoch vyplývajúci zo zvýšenej aktivity obchodníkov. Náš výhľad tak je zatiaľ neutrálny, pri nižších úrovniach budeme rozmýšľať nad vstupom do špekulatívnej dlhej pozície.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *