Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera zaznamenala výraznejší rast, keď novembrový futures kontrakt ropy WTI (CLX0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 77,86 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo nárast ceny ropy v porovnaní s uzatváracou cenou z utorka o 2,21%.

Býčie dáta DOE vytiahli ropu

Pod výrazné posilnenie ceny ropy sa podpísali predovšetkým býčie fundamenty. Dáta DOE (EIA) týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov v US ekonomike za týždeň končiaci 24. septembra preukázali pokles zásob ropy (-475 tis. barelov) a zároveň aj pokles zásob ropných produktov (benzín -3469 tis. barelov, destiláty -1265 tis. barelov). Miera využívania rafinérií poklesla o 2% a pokles o 399 tis. barelov zaznamenali aj zásoby ropy v Cushingu. Tieto výsledky hodnotíme ako jasne naklonené na stranu býkov, čo sa následne podpísalo aj pod výrazným odrazom ceny ropy nahor.

Očakávané udalosti dňa

Pozornosť obchodníkov sa v priebehu dnešného dňa bude sústreďovať predovšetkým na popoludňajšie makrodáta. O 14:30 hod. nás čaká finalizácia dát rastu HDP US ekonomiky za 2Q 2010, pričom v tomto čase budú zverejnené aj pravidelné týždenné dáta z US pracovného trhu v podobe nových a pokračujúcich žiadostí o podporu. Následne o 15:45 hod. nás čakajú dáta Chicago PMI za september.

Dôležité technické úrovne a krátkodobý výhľad

Po prudkom odraze nahor vidíme aktuálne pri rope riziko možnej korekcie. Nadol by ropu mohol stiahnuť pokles akciových trhov a posilnenie amerického dolára (ten by mohol začať čoskoro korigovať straty z posledných dní). Hoci strednodobý výhľad pri rope aj naďalej ponechávame rastový, z intradenného hľadiska preferujeme skôr výbery ziskov pri otvorených dlhých pozíciách a vyčkanie na prípadnú korekciu. Tá by sa pochopiteľne dostaviť nemusela, no scenár prepadu ceny ropy a následne jej odraz vidíme dnes ako vysoko pravdepodobný.

Z technického hľadiska sa ropa aktuálne obchoduje tesne nad 50% úrovňou návratu podľa Fibonacciho z pásma augustové minimá-maximá. Pokiaľ sa jej nepodarí výraznejšie od súčasných úrovní odraziť a nezdolá včerajšie maximá (78,13 USD za barel), riziko korekcie bude podľa nášho názoru vysoké. Silnejší support by následne mohla nájsť až niekde v okolí 76,30-76,50 USD za barel. Tieto úrovne považujeme aktuálne za relatívne výhodné na nákup. Na to, aby sa cena ropy dostala až na tieto úrovne je potrebná výrazná korekcia, ktorá by sa pochopiteľne dostaviť nemusela. Z intradenného hľadiska sa nám ako zaujímavá javí aj špekulácia na pokles ceny ropy. Keďže sa jedná o stratégiu, ktorá nie je v súlade s našim strednodobým výhľadom, preferujeme pri nej využitie tesného stop lossu niekde v okolí včerajších maxím. Ich zdolanie by totiž mohlo znamenať následne výrazné posilnenie. Na väčší odpor medveďov by býci v prípade takéhoto scenára mohli naraziť až niekde v okolí 79,20 USD za barel, kde leží 61,8% úroveň návratu podľa Fibonacciho zo spomínaného pásma.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *