Pondelok 15. októbra. Meniny má Terézia

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa zaznamenala v minulom týždni rast takmer o 5% a prerušila tak sériu 3 týždňov prepadu ceny v rade. Z maxím dosiahnutých začiatkom mája skorigovala ropa po minimá (viac ako 10-mesačné minimá) dosiahnuté v minulý utorok o viac ako 22%, keď prepadla z úrovní okolo 90 USD za barel až pod 70 USD za barel.

Ropa sa prudko odrazila nahor

Hoci úvod minulého týždňa rast ceny ropy vôbec nenasvedčoval, keď júlový futures kontrakt ropy (CLN0) prepadol v utorok až k úrovni 67 USD za barel (67,15 minimá), čo bola už 5% strata v týždni, prudká býčia rely, ktorú odštartovali s veľkou pravdepodobnosťou predovšetkým špekulačné nákupné objednávky, znamenala rýchle vymazanie strát a výrazné zisky pre ropu. Opäť sa potvrdilo, že po výraznej korekcii zvykne nasledovať prudký odraz nahor, keď z miním dosiahnutých utorok dokázala ropa uzatvárať v piatok obchodovanie o viac ako 10% vyššie.

V piatok sme navyše boli svedkami korekcie, pod ktorú sa s veľkou pravdepodobnosťou podpísali predovšetkým výbery ziskov pred víkendom. Špekulantov mohol okrem víkendu k výberom ziskov motivovať aj fakt, že dnes je sviatok tak vo Veľkej Británii ako aj v USA. Obchodovanie tak bude pri nižšej likvidite, čo znamená vyššie riziko prípadného útoku a prípadnú vyššiu volatilitu.

Výhľad na dnes

Svedkami takéhoto vývoja na trhoch však dnes podľa nášho názoru pravdepodobne nebudeme. Očakávame skôr nižšiu volatilitu na trhu a teda nie výrazný pohyb ceny ropy. Aktuálne si júlový futures kontrakt ropy WTI (CLN0) pripisuje na svoje konto v úvode týždňa mierny zisk (cca. +0,6% o 9:43 hod., cena 74,40 USD za barel), ktorý je s najväčšou pravdepodobnosťou predovšetkým dôsledkom nových nákupných objednávok. Hoci očakávame dnes skôr rast ceny ropy, vzhľadom na súčasnú cenu sa nám aktuálne javí vstup do dlhej pozície nevýhodný. V prípade ak by však prišlo k výraznejšiemu poklesu (ropu by nadol mohli stiahnuť napríklad slabšie makrodáta), zvažovali by sme špekuláciu na rast ceny ropy.

Očakávané udalosti dňa

Kľúčovými makroekonomickými dátami dnešného dňa budú najskôr počas dopoludnia zverejnené výsledky spotrebiteľskej dôvery, ekonomickej a priemyselnej dôvery z EU ekonomiky (11:00 hod.), spolu s ktorými bude zverejnený aj index spotrebiteľských cien za máj z Eurozóny. Popoludní nás o 14:30 hod. čaká zverejnenie kanadského HDP za marec, ako aj za 1Q 2010.

CoT report

Manažéri hedge fondov a iní veľkí špekulanti znížili podľa správy Commitment of Traders v týždni končiacom 25. mája stávky na rast ceny ropy. Objem čistých špekulatívnych dlhých pozícií vo futures kontraktoch ropy WTI obchodovanej na burze NYMEX poklesol v týždni končiacom 25. mája o 26 918 kontraktov (cca. 40%) na 40 443 kontraktov. Rafinérie, ťažobné spoločnosti a iné komerčné subjekty (vrátane swapových dílerov) znížili v sledovanom týždni objem čistých krátkych pozícií o 33 539 kontraktov (cca. 39%) na 53 090 kontraktov. Open interest poklesol o 41 914 kontraktov.

Táto správa sa však týka týždňa končiaceho minulý utorok. Prudký rast ceny ropy, ktorý nastal po dosiahnutí 10-mesačných miním nie je v správe a v zmene pozícií zaznamenaný, a teda správu CoT za veľkú nápovedu považovať nemožno. Správa týkajúca sa obdobia končiaceho v tento utorok bude zverejnená v piatok a podľa očakávaní by mala preukázať nárast open interest-u ako aj výrazné zvýšenie špekulačných dlhých pozícií.

Technické úrovne

Z technického hľadiska je podľa nášho názoru v súčasnosti veľmi výrazné supportné pásmo 73–73,50 USD za barel. V piatok dokázalo udržať prepad ceny ropy a aktuálne sa nachádzame už viac ako 1 USD na barel nad minimami z piatku. Silnejšou rezistenciou by mohla byť úroveň 75,50 resp. viac ako 2-týždenné maximá 75,70/80 USD za barel, ktorá je zároveň aj 38,2% úrovňou návratu podľa Fibonacciho z pásma 67,15-cca. 90 USD za barel. Prípadné zdolanie tejto úrovne by otváralo rope priestor pre rast k úrovni 78,50 USD za barel.

Zdroj: Pavol Vejmelka, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *