Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa v úvode nového týždňa výraznejšie poklesla a prudkú rely z piatku už takmer vymazala. Októbrový futures kontrakt ropy WTI uzatváral včera obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 74,70 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo pokles o 0,63% v porovnaní s uzatváracou cenou z piatku.

Zobchodovalo sa pritom len 260 666 kontraktov CLV0, čo svedčí o slabej aktivite obchodníkov. Pokles ceny ropy včera po uzatvorení obchodovania na parkete burzy NYMEX pokračoval a do záveru dňa si ropa pripísala pokles ešte takmer ďalšie 1%, keď sa obchodovala už tesne nad úrovňou 74 USD za barel. V korekcii pokračovala aj počas ázijskej seansy, pričom nadol ju tlačil predovšetkým posilňujúci USD a prepad akciových trhov. Japonský akciový index Nikkei uzatváral obchodovanie na parkete dnes so stratou viac ako 3,5%, čo znamenalo silné medvedie tlaky pre ropu, ktorá prepadla až na pod 73,50 USD za barel.

S otvorením obchodovania na európskych akciových trhoch sa prepad ceny ropy a akciových trhov zastabilizoval. Ropa (CLV0) sa aktuálne obchoduje v okolí úrovne 73,70 USD za barel, a teda dnešný obchodný deň pre Európanov sa začína na nižších cenových úrovniach, čo znamená pre býkov výhodnejšie úrovne pre vstup do dlhých pozícií.

Očakávané udalosti dňa

Z dnešných makrodát sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať predovšetkým na popoludňajšie udalosti. O 15:00 hod. nás čaká Case-Shiller index cien domov za jún a následne o 15:45 hod. dáta Chicago PMI a o 16:00 hod. spotrebiteľská dôvera z US ekonomiky za august. Vo večerných hodinách (o 20:00 hod.) by obchodovanie mohlo ovplyvniť zverejnenie zápisnice FOMC.

Obchodníkov s ropou čakajú o 22:30 hod. dnes ešte výsledky API týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky za týždeň končiaci 27. augusta.

Dôležité technické úrovne 

Z technického hľadiska sa ropa aktuálne obchoduje v okolí úrovne 73,74 USD za barel, ktorá pri CLV0 je 23,6% úrovňou  návratu podľa Fibonacciho z pásma 70,76-83,40 USD za barel (augustové minimá-maximá). Zdolanie tejto úrovne otvára rope výrazný priestor pre rast. Ďalšou rezistenciou by mohla byť až úroveň 75,59 USD za barel, ktorá je 38,2% úrovňou návratu podľa Fibonacciho zo spomínaného pásma. Na tejto úrovni sa zastavil aj prudký rast ceny ropy v piatok, a teda treba rátať v okolí tejto úrovne so silnejšou rezistenciou. Ako support by dnes mohli poslúžiť doterajšie minimá, a to úrovne tesne pod 73,50 USD za barel.

Krátkodobý výhľad

Náš rastový výhľad ponechávame platný aj napriek výraznejšej korekcii ropy, ktorá sa dostavila v úvode týždňa. Mimoriadne dôležité pre ďalší vývoj ceny ropy budú krátkodobé fundamenty, a to dáta API, ktoré nás čakajú už dnes a dáta DOE, ktoré budú zverejnené zajtra. V prípade pokiaľ by výsledky preukázali opäť výraznejší prírastok zásob ropy a ropných produktov, s odrazom ropy nahor by to mohlo byť komplikované. Býčie dáta by obchodníci pri súčasných úrovniach ceny ropy pravdepodobne využili na relatívne výhodný nákup, a teda pokiaľ sa naplní takýto scenár, mohli by sme byť svedkami výraznejšieho rastu ceny ropy.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *