Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera výrazne posilnila. Júlový futures kontrakt ropy WTI (CLN0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 74,61 USD za barel so ziskom 2,4% v porovnaní s uzatváracou cenou zo stredy. Zobchodovalo sa 439 431 futures kontraktov CLN0.

Výsledky DOE v prospech býkov

O 17:00 hod. boli včera zverejnené výsledky DOE týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky za týždeň končiaci 28. mája. Preukázali nasledovné zmeny zásob: ropa -1902 tis. barelov, benzín -2647 tis. barelov, destiláty +445 tis. barelov. Využitie rafinérií pokleslo o 0,34%. Tieto výsledky tak hodnotíme za dáta naklonené skôr na stranu býkov, a to aj napriek tomu, že zásoby ropy v Cushingu narástli o 268 tis. barelov.

Reakcia trhu na dáta DOE

Okamžite po zverejnení výsledkov vystrelila cena ropy prudko nahor. Pri intradenných maximách sa však zastavila a zaznamenala prudký prepad, keď v priebehu cca. 1 a pol hodiny skorigovala takmer o 2 USD na barel a dosiahla intradenné minimá 72,30 USD za barel (CLN0). Z blížiacim sa záverom US seansy a s blížiacimi sa výsledkami Nonfarm Payrolls, ktoré by mali podľa očakávaní trhu preukázať vytvorenie viac ako 500 tis. pracovných miest v US ekonomike za máj obchodníci využili nižšie cenové úrovne a ropu skúpili. Prudká rely tak vytiahla CLN0 na nové intradenné maximá, v blízkosti ktorých obchodovanie na parkete burzy NYMEX aj uzatvárala.

Očakávané udalosti dňa

Kľúčovou udalosťou dnešného dňa budú výsledky Nonfarm Payrolls z US ekonomike za máj, ktoré budú zverejnené o 14:30 hod.. Podľa očakávaní trhu by mali preukázať vytvorenie až 538 tis. nových pracovných miest. S blížiacimi sa dátami ide konsenzus nahor, očakávania včera zvýšila aj banka Goldman Sachs (z 500 tis. na 600 tis.). Tieto dáta majú na trh vždy veľmi silný dopad a preto treba dnes počítať s vysokou volatilitou. Často pri nich dochádza k zmene trendu a tak treba mať oči na stopkách. Kľúčovou pre všetkých obchodníkov by mala byť predovšetkým reakcia amerického dolára na tieto dáta. V prípade, ak by totiž americký dolár dokázal zisky z posledných týždňov ešte rozširovať, mohlo by to znamenať výpredaj rizikových aktív a teda pokles ceny ropy.

Treba preto rátať s nevyspytateľnou reakciou trhu. V prípade ak by však ropa začala po výsledkoch strácať, mohla by to byť podľa nášho názoru vhodná situácia pre vstup do dlhej pozície. Fundamenty v strednodobom horizonte sú naklonené na stranu býkov a v prospech rastu ceny ropy hovoria aj súčasné cenové úrovne, keďže sa nachádzame ešte hlboko pod májovými maximami. Priestor pre rast ceny ropy je tak stále veľký.

Dôležité technické úrovne

Kľúčovým supportom pri rope (CLN0) v súčasnosti je úroveň 72,50 USD za barel. Táto úroveň predstavuje pri CLN0 23,6% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma 67,15-cca. 90 USD za barel (májové minimá-maximá). Pohľadom na graf vidno, že táto úroveň a jej blízke pásmo 71,60/70 USD za barel sú kľúčovými úrovňami, ktoré býci pozorne sledujú. V prípade ich prelomenia by sa totiž otváral priestor pre výraznejšiu korekciu. Pozorne sledovanou úrovňou je aj rezistencia 75,80 USD za barel (38,2% úroveň návratu podľa Fibonacciho zo spomínaného pásma). V prípade jej prelomenia by sa rope otváral priestor pre dosiahnutie úrovne 78,50 USD za barel.

Výhľad na dnes

V úvode dňa volíme pri rope výhľad neutrálny, keďže súčasné cenové úrovne podľa nášho názoru ešte nie sú vhodné na nákup. Od najbližších hodín očakávame korekciu pri cene ropy, ktorú sa pokúsime využiť na vstup do dlhej pozície (v prípade ak sa ropa prepadne pod úroveň 73,50 USD za barel). Vstupovanie do krátkych pozícií sa nám javí ako riskantné, navyše nie je v súlade s naším strednodobým výhľadom.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBroker.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *