Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa si včera pripísala na svoje konto opäť zisk. Decembrový futures kontrakt ropy WTI (CLZ0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 84,69 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo nárast ceny ropy o 0,94% v porovnaní s uzatváracou cenou z utorka.

Rely pokračuje Rely, ktorá odštartovala v piatok popoludní tak pokračuje. Ropa uzatvárala zatiaľ obchodovanie na parkete burzy NYMEX v pondelok, utorok aj v stredu so ziskom (1,87%, 1,15%, 0,94%) a výraznejšie v zelených číslach sa obchoduje už aj dnes. CLZ0 si pripisuje aktuálne (o 9:40 hod.) na svoje konto zisk cca. 1,4% v porovnaní s uzatváracou cenou zo včera, keď sa obchoduje už v okolí úrovne 86 USD za barel. V porovnaní s piatkovými minimami (80,56 USD za barel pri CLZ0) sa tak ropa obchoduje už o 5,5 USD na barel vyššie, čo v percentuálnom vyjadrení znamená úrovne o cca. 6,5% vyššie.

FED oznámením QE2 pomohol býkom

FED oznámením ďalšieho kola kvantitatívneho uvoľňovania (QE) v objeme 600 mld. USD do konca 2Q 2011 nahral do karát býkom. Trh očakával oznámenie QE v objeme 500 mld. USD, a teda možno povedať, že práve vyšší objem QE v porovnaní s očakávaniami trhu sa aktuálne podpisuje pod rely, ktorej svedkami sme tak pri akciových trhoch ako aj pri cenách komodít. FED oznámil, že ďalšie nákupy dlhopisov by mali byť zamerané predovšetkým na dlhopisy so splatnosťou v časovom horizonte 4-10 rokov. Podľa vyhlásení FEDu, by mala US centrálna banka skupovať mesačne dlhopisy v objeme 110 mld. USD (75 mld. dodatočné nákupy – QE2 a 35 mld. by mal FED reinvestovať zo splatných dlhopisov). Takéto správy trhy prijímajú ako silný support a tak prvotná reakcia trhov je pochopiteľne prudká rely.

Očakávané udalosti dňa

Počas dnešného dňa sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať na zasadnutie Bank of England, pričom sa očakáva ponechanie kľúčovej úrokovej sadzby na 0,5% a rovnako sa očakáva aj ponechanie objemu 200 mld. GBP určeného na nákup štátnych dlhopisov. Na dnes je takisto naplánované aj zasadanie ECB, pričom podľa očakávaní by takisto nemali byť oznámené významné zmeny v menovej politike. Z makrodát sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať na popoludňajšie výsledky z US pracovného trhu v podobe pravidelných týždenných dát (nové a pokračujúce žiadosti o podporu), ktoré budú zverejnené o 13:30 hod..

Dôležité technické úrovne a krátkodobý výhľad

Ropa sa dokázala vďaka oznámeniu druhého kola kvantitatívneho uvoľňovania FEDom udržať na 6-mesačných maximách. Zisky navyše rozširuje a podarilo sa jej už aj výraznejšie vymaniť spod konsolidačného pásma 80-85 USD za barel, čím si otvorila priestor pre výraznejšie posilnenie. CLZ0 zdolal aj dôležitú technickú úroveň, a to 61,8% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma 71,48-93,55 USD za barel (májové a zároveň aj tohtoročné minimá-maximá), čím si ropa otvorila priestor pre výraznejšie posilnenie. Výraznejšou rezistenciou by mohla byť až psychologická bariéra 90 USD za barel. Ako support by mohla v najbližších hodinách slúžiť úroveň 85 USD za barel, ktorá pred oznámením druhého kola kvantitatívneho uvoľňovania predstavovala dôležitú rezistenciu.

V barometri pri výhľade na vývoj ceny ropy ostávame opatrní, a preto ponechávame intradenný výhľad ako neutrálny. Prudká rely, ktorá síce v súvislosti s QE2 a oznámením väčšieho balíka v porovnaní s očakávaniami trhu (600 mld. USD do konca 2Q 2011 vs. očakávané oznámenie QE v objeme 500 mld. USD) pokračuje, by mohla postupne ustupovať do úzadia. Špekulačné krátke pozície však považujeme aj naďalej za mimoriadne rizikové. V prípade pokiaľ by sa však pri rope dostavila výraznejšia korekcia, začneme zvažovať vstup do špekulačnej dlhej pozície.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *