Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa v úvode nového týždňa nedokázala nadviazať na silné zisky z konca minulého týždňa. Novembrový futures kontrakt ropy WTI (CLX0), ktorý je aktuálne najlikvidnejší, uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 81,47 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo pokles o 0,13%.

Mierny pokles ropa zaznamenáva aj aktuálne, keď sa obchoduje v okolí úrovne 81,40 USD za barel. Nadol ju tlačí predovšetkým posilňujúci americký dolár a akciové trhy, ktoré sa obchodujú mierne v červených číslach.

Očakávané udalosti dňa

Pozornosť obchodníkov sa počas dnešného dňa bude sústreďovať predovšetkým na dáta ISM nevýrobného sektora z US ekonomiky, ktoré budú zverejnené o 16:00 hod. Predovšetkým tieto dáta by mohli dnešné obchodovanie výrazne ovplyvniť. V závere dňa čakajú obchodníkov s ropou ešte dáta API týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov v US ekonomike za týždeň končiaci 1. októbra (zverejnené budú o 22:30 hod.). Z dnešných makrodát zaujmú ešte dopoludňajšie zverejnenia: maloobchodné tržby z eurozóny (11:00 hod.) a dáta PMI sektora služieb z Nemecka, Talianska, Francúzska a Veľkej Británie. Váha týchto dát však v porovnaní s popoludňajšími je podstatne nižšia.

Dôležité technické úrovne

Z technického hľadiska sa rope podarilo vrátiť nad líniu ťahanú cez minimá z konca augusta a začiatku septembra. Ako support by mohla aj naďalej slúžiť úroveň 81 USD za barel, resp. včerajšie minimá 80,77 USD za barel. Až v prípade pokiaľ by sa rope podarilo prepadnúť pod túto úroveň, otvorila by si výrazný priestor pre korekciu. Najbližším supportom by mohli byť až úrovne okolo 79,20/30 USD za barel. Naopak so silnejším medvedím tlakom by sa býci mohli stretnúť pri zdolávaní včerajších maxím (82,38 USD za barel). Kľúčovou rezistenciou aj naďalej ostáva úroveň 84 USD za barel, ktorá predstavuje maximá zo začiatku augusta.

Krátkodobý výhľad

Pri rope z intradenného hľadiska preferujeme špekulačné krátke pozície, a to aj napriek tomu, že v strednodobom horizonte očakávame pokračovanie v raste ceny ropy. V prípade zdolania včerajších maxím však preferujeme skôr vystúpenie z krátkych pozícií, keďže straty by mohli v prípade pokračovania v raste prudko narastať. V prípade ak by sa optimizmus z trhov vytratil a ropa by zaznamenala prudký prepad, za zváženie by stáli po uzavretí špekulačných krátkych pozícií aj špekulačné dlhé pozície. Aktuálne sa nám ako relatívne výhodné úrovne na nákup javia pri CLX0 úrovne okolo 80 USD za barel.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *