Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera zaznamenala výrazný zisk a tohto týždňovú rely tak rozširuje. Decembrový futures kontrakt ropy WTI (CLZ0) uzatváral včera obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 86,49 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo posilnenie o 2,13% v porovnaní s uzatváracou cenou zo stredy.

Záver týždňa by mohol priniesť schladenie býčej rely

Od začiatku týždňa si ropa pripísala zisk už viac ako 6%, keď sa počas dnešnej ázijskej seansy vyšplhala už takmer na úroveň 87,50 USD za barel. Pod prudký rast cien komodít sa podpisuje predovšetkým oslabovanie amerického dolára. To priamo súvisí s oznámením druhého kola kvantitatívneho uvoľňovania FEDom.

V závere týždňa by sme však mohli byť svedkami schladenia býčej rely. Keďže prudký rast ceny ropy nie je postavený na silných fundamentoch, ale skôr na špekulačnom kapitáli, po prudkom posilnení by ropa mohla pred víkendom skorigovať. Hoci aj naďalej platí, že ropa sa obchoduje v rastovom kanáli a v strednodobom aj dlhodobom horizonte očakávame pokračovanie v náraste jej ceny, z krátkodobého hľadiska sa nám javí ako pravdepodobnejší scenár korekcie.

Očakávané udalosti dňa

Pozornosť obchodníkov sa dnes bude sústreďovať na dáta z US pracovného trhu. O 13:30 hod. budú zverejnené dáta Non-farm Payrolls z US ekonomiky za október, ktoré by sa mohli podpísať výrazne pod dnešným vývojom na trhoch. Spolu s nimi bude zverejnená aj miera nezamestnanosti v US ekonomike. Z makrodát za zmienku stoja ešte nerealizované predaje domov z US ekonomiky za september (15:00 hod.), dáta z kanadského pracovného trhu (12:00 hod.) v podobe zmeny zamestnanosti a miery nezamestnanosti za október a továrenské objednávky z Nemecka za september. Počas dnešného dňa nás čakajú aj vyjadrenia dôležitých autorít, keďže je na dnes naplánované výročné zasadnutie v Atlante o histórii FEDu. Takisto na dnes je naplánovaný aj míting regulačných autorít, keď na pôde CFTC (Commodities Futures Trading Commission) sa uskutoční stretnutie zástupcov tohto regulačného orgánu so zástupcami SEC (Securities and Exchange Commission). Predmetom diskusií bude plánovaná regulácia trhov.

Dôležité technické úrovne

Kľúčovou úrovňou pre obchodníkov s ropou je aktuálne úroveň 85 USD za barel (pri CLZ0). Po tom, ako sa rope podarilo vymaniť spod konsolidačného kanála 80-85 USD za barel, by práve táto hranica mohla slúžiť ako silný support. Na silnú rezistenciu by v prípade pokračovania v raste mohla ropa (CLZ0) naraziť pri úrovni 88,35 USD za barel (76,4% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma 71,48-93,55 USD za barel).

Krátkodobý výhľad

Ropa aj včera nadviazala na rely a na prudký rast nadväzuje zatiaľ aj dnes. Počas dnešného dňa sa cena ropy (CLZ0) vyšplhala už takmer na 87,50 USD za barel a možno povedať, že v prípade pokiaľ USD bude pokračovať v oslabovaní, aj naďalej treba rátať s rastom ceny ropy. Podľa nášho názoru by sme dnes mohli byť svedkami utíšenia rely a výberu ziskov pred víkendom, čo by mohlo cenu ropy tlačiť výraznejšie nadol. Ropa aj naďalej síce ostáva v rastovom trende, no špekulácia na rast sa nám pri súčasných cenových úrovniach javí ako riziková. Rovnako však vidíme ako rizikovú pri súčasných cenových úrovniach aj špekuláciu na pokles ceny ropy. Ako najvýhodnejšia sa nám aktuálne javí vyčkávacia taktika. V prípade pokiaľ by sme dnes boli svedkami výraznejšej korekcie ceny ropy, pri úrovniach okolo 85,50 USD za barel pri CLZ0 bude stáť podľa nášho názoru za uváženie špekulácia na rast ceny ropy.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *